Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Öğretmenler: Öğrencilerinizin Zoom'a Direnmesine Yardımcı Olun

Küresel COVID-19 acil durumu başladığında, okullar uzaktan eğitime döndüler. Sınıfların devamlılığını temin etmenin aciliyeti, öğrencileri öğrenmeleri konusunda güçlendiren yazılımın nasıl seçileceğine ilişkin tartışmaya çok az bir olanak verdi. Sonuç olarak, özgürlüğü yadsıyan ve gizliliği ihlal eden yazılımların eğitimde yaygın bir şekilde benimsendiği görüldü.

Özel mülk bir çevrim içi video konferans programı olan, gittikçe daha tehlikeli bir şekilde popülerleşen Zoom, bu tür zararlı teknolojinin bir örneği. Lütfen öğrencilerden bilgisayarlarına Zoom kurmasını veya yine bilgisayarlarında Zoom kodu çalıştıran web sürümünü kullanmalarını istemeyin.

Uzaktan eğitim sınıflarında Zoom ile öğretim verenler

Kullanıcılarını gözetleyen ve sizinkiyle beraber öğrencilerin bilgisayar özgürlüğünü elinden alan Zoom kullanmanız çok üzücü. Zoom kullanmak, öğrencilerin, bir şirketin tek yanlı bir biçimde çarpıtabileceği bir programa bağımlı olmasıdır. Teknoloji hakkında ve nasıl çalıştığını öğrenme özgürlükleri tahrip edilmiştir.

Eğer öğrencilerinizi Zoom kullanmaya yönlendirirseniz, sınıfınız dışında da kullanmayı sürdürme gibi kötü bir alışkanlık edinebilirler, iletişim gizliliklerini etkin bir şekilde teslim etmiş olurlar. Kendi verilerinin ve bilişim faaliyetlerinin denetimini nasıl tutacaklarını öğrenmeyeceklerdir.

Herhangi bir teknik performans kaybına uğramadan, daha da önemlisi öğrencilerinizin özgürlüğünü teslim etmeden uzaktan öğretim vermek için BigBlueButton ve Jitsi gibi özgür yazılımlar kullanabilirsiniz. Bunları ve diğer eğitim için özgür programları seçtiğinizde, hergün kullanddıkları yazılım hakkında bir şeyler öğrenmeye güdülenmiş öğrencilere olanak sağlıyorsunuz, ve kimileri bir gün, daha geniş bir topluluğa hizmet edecek şekilde, kendi ihtiyaçlarına göre onları uyarlayabilir. Bu gibi bir merakı olmayanlar bile kendi özgürlüklerine saygı duyan ve onları gözetlemeyen bir programdan yararlanmış olacaktır. Kendi özgürlüklerinden çarçur etmeme şeklindeki iyi bir alışkanlığı da geliştirmiş olacaklar.

Dersleriniz için özgür yazılım seçmeniz, yaşam boyu öğrenmeyi de olumlu bir şekilde etkileyecektir, bu herhangi bir öğrenci için çok önemli bir beceridir. Aslında, kendi merakları ve ihtiyaçları doğrultusunda herhangi bir özgür yazılımı istedikleri şekilde çalıştırma, inceleme, değiştirme ve paylaşmanın kendi yetkilerinde olduğunu öğrenecekler. Bunun aksine, özel mülk bir yazılım benimsemek, öğrencilere, kullandıkları teknoloji üzerinde herhangi bir yetkisi olmayan, salt bir kullanıcı arayüzü “tüketicisi”[*] olmayı öğretecektir.

Eğer derslerinizde Zoom kullanmayı bağımsız bir şekilde seçtiyseniz, daha etik olan bir seçeneğe yönelmenizi teşvik ediyoruz.

Eğer Zoom okul yönetimi tarafından size dayatıldıysa, onlara ulaşmanızı ve bunu özgür bir yazılıma çevirmelerini söylemenizi cesaretlendiriyoruz. Diğer öğretmenlerden de yardım isteyin, ve yazılım özgürlüğünün eğitim için neden çok önemli bir şey olduğunu anlatın.

Son çare

Zoom'u kaldıramıyorsanız, öğrencilerinizin derslerinize Zoom tarafından baskı görüyor gibi hissetmeden girebilmeleri için şu geçici anlık çözümü öneriyoruz. Bunu istikrarlı, uzun dönemli bir çözüm olarak önermiyoruz.

  1. Dersten bir veya iki gün önce, görsel materyali özgürlüğe saygılı bir şekilde yayınlayın, böylece öğrenciler onları indirebilsin. Eski moda herhangi bir basit web sitesi bu işe uygundur.
  2. Öğrencileri Zoom sunucusunu aramaya davet edin; telefon numarasını ve sohbetin kodunu onlara söyleyin. Böylece oturumun sesini dinleyebilirler, görsel materyali de takip edebilirler.
  3. Onlara Zoom kullanımına ilişkin pişmanlığınızı söyleyin ve onun yerine kullanabilecekleri özgür programları gösterin. Onları, Zoom gibi özel mülk yazılım kullanmanın eğitimde (veya yaşamın herhangi bir alanında) neden yerinin olmadığına ilişkin gerekçeleri görmeleri için https://www.gnu.org/education/edu-why.html adresine yönlendirin.
  4. Eğer izin veriliyorsa, her oturumdaki Zoom sohbetinin kaydını yapın ve sonrasında özgürlüğe saygılı bir şekilde öğrenciler için yayınlayın.

Eğer okulunuz sınavlar için Zoom kullanıyor ve öğrenciler Zoom kullanmayı reddediyorsa, o zaman öğretmen olarak yukarıda sözü geçen özgür programları kullanarak paralel başka bir oturum veya alternatif bir sınav oturumu ayarlayabilirsiniz. Başka bir olasılık Zoom kurulu bir bilgisayar içeren bir kiosk kurarak öğrencilerin bu bilgisayarı kullanarak sınava katılmasıdır. Böylece, kendi bilgisayarlarına özgür olmayan bir program kurmaya zorlanmamış olacaklar ve Zoom kullanımları sınavla sınırlanmış olacaktır. Bunu yapıyorsanız okul bilgisayarında özgür yazılım bir dağıtım çalıştırmanızı öneririz.

Basitçe bu olanağı öğrencilere söyleyerek, bunu birden fazla kez yapabilirsiniz, Zoom ve diğer özgürlüğü çiğneyen programlara karşı direnişe ve öğrenilmiş teslim oluştan kaçınmaya ilham verebilirsiniz.

Hala Zoom kullanıyor olacaksın, bu özgürlüğünüz için zararlıdır. Bazı öğrencileriniz muhtemelen hala Zoom kullanacaktır, bu da onların özgürlüğü için zararlıdır. Ancak çabalarınız sayesinde bazı öğrenciler Zoom kullanımından kaçınabilecektir, bu bir başarıdır.

Bu geçici çözüm, öğrencilerin Zoom'dan gelecek akademik yılı beklemeden hemen şimdi kaçınması için kısa vadeli bir çözüm anlamına geliyor. Uzun vadede, Jitsi ve BigBlueButton gibi özgür yazılım ve çevrim içi video konferans programlarına geçiş oldukça önemlidir.

Tüm yazılım özgür olmalıdır, bu da bu amaca yönelik küçük bir adımdır. Adaletsiz bilişime bir kez bile HAYIR demek ilerlemedir.

İnsanların özgür olmayan yazılıma başarılı bir şekilde nasıl direndiklerinin örneklerini görün.


[*] “Tüketici” kelimesinden kaçınmak veya dikkatli kullanmak gerekiyor.