Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

HESSLA'nın Sorunları

Hacktivismo Gelişmiş-Kaynak Yazılım Lisans Anlaşması (HESSLA), yazılımın kullanımı ve değiştirilmesi konusunda etik davranış kısıtlamaları koymaya çalışan bir yazılım kaynak lisansıdır. İnsanların yazılımı kullanarak yapabilecekleri işleri kısıtladığı için ve programın değiştirilmiş sürümlerinin yapabileceği işleri önemli şekillerde kısıtladığı için, özgür yazılım lisansı değildir. İronik sonuç, büyük ihtimalle HESSLA'nın amaçlarına sempati besleyen insan topluluğunun, ilkelerini ihlal etmeden HESSLA kapsamındaki yazılıma katkı sağlayamamasıdır.

HESSLA'daki kısıtlamalar hoşgörülemez bazı faaliyetleri yasaklıyor: insan hakkı ihlalleri ve kullanıcının gözetlenmesine yönelik özellikler. İnsanlar bu özel kısıtlamalar için neden bir istisna yapmadığımızı sorabilirler, neden kullanım ve değiştirilmiş sürümlerin işlevselliği üzerindeki tüm kısıtlamaları reddetme şeklinde genel politikaya bağlı kalıyoruz?

Eğer özgür yazılım ilkelerimizde bir istisna yapacak olsaydık, onu yaptığımız yer burası olurdu. Ancak bunu yapmak bir hata da olurdu: özgür yazılım hareketine zarar verirdi ve hiç bir şey elde edemezdik. Bu belirli faaliyetleri, bir yazılım lisansıyla durdurmaya çalışmak ya gereksizdir ya da etkisizdir.

Değiştirilmiş sürümlerine ilişkin olarak, HESSLA'nın kısıtlamaları gereksizdir. GNU GPL, genel olarak, gizliliği ihlal eden özelliklere karşı yeterli bir koruma sağlar, çünkü herhangi bir kimsenin kaynak kodu edinmesini, casus özellikleri keşfetmesini ve bu özellikleri içermeyen gelişmiş bir sürümü yayınlamasını sağlar. Kullanıcılar da kişisel bilgilerinin bildirilmesini istemiyorlarsa bu sürüme geçebilirler.

Yazılımın, insan hakkı ihlali yapan hükümetlerce kullanımının kısıtlanması ise muhtemelen etkisiz olacaktır. Kullanabilecekleri birçok başka program var. Ayrıca, en azından ABD yasası kapsamında, telif hakkı temelli bir kaynak lisansı programın kullanımını kısıtlayamaz; bu gibi bir kısıtlama hiç bir durumda uygulanabilir değildir. Aynı zamanda, kendilerini kısıtlamalardan muaf tutmaya da karar verebilirler.