Tento překlad nemusí obsahovat změny, které byly v článku provedeny po 2002-09-14 v anglickém originálu.

Přečtěte si prosím Příručku překladatele, kde se dozvíte, jak se zapojit do překladu tohoto článku.

Můžeme skoncovat s přílohami ve formátu .doc

napsal Richard M. Stallman

Nesnášíte přijímání souborů .doc v emailech? Přílohy ve formátu .doc nás obtěžují. Co je však horší, brání lidem začít používat svobodný software. Možná s tím můžeme skoncovat jednoduchým společným úsilím. Vše, co k tomu musíme udělat, je požádat každého, kdo posílá soubor .doc, aby zvážil, co dělá.

Většina počítačových uživatelů používá Microsoft Word. To je pro ně nešťastné, protože Word je proprietární software a upírá svým uživatelům svobodu jej studovat, měnit, kopírovat a a redistribuovat. Díky tomu, že Microsoft mění formát .doc s každým vydáním Wordu, jsou jeho uživatelé uzavřeni v systému, který je nutí kupovat si každou vyšší verzi, i když nová vylepšení nepotřebují. Za několik let dokonce mohou zjistit, že dokumenty vytvořené letos se již nebudou dát současnou verzí Wordu přečíst.

Když předpokládají, že používáme Word a posílají nám (nebo požadují, abychom jim posílali) dokumenty ve formátu .doc, poškozuje to i nás. Někteří lidé soubory .doc zveřejňují nebo posílají emailem. Některé organizace přijímají pouze soubory ve formátu .doc: jeden můj známý se nemohl ucházet o zaměstnání, protože všechny žádosti musely být zaslány ve formátu .doc. Dokonce i vlády někdy nařídí používat pro veřejnou komunikaci formát .doc, a to je doopravdy ostudné.

Uživateli svobodného software je přijímání souborů .doc na obtíž. Ten nejhorší dopad má však jejich zasílání na lidi, kteří by mohli přejít na svobodné systémy: váhají, neboť cítí, že musí mít Word, aby si v něm mohli přečíst soubory, které dostávají. Praxe posílání utajeného formátu .doc zabraňuje růstu naší komunity a šíření svobody. Sice nás čas od času obtěžuje nutnost číst .doc, většinou si však neuvědomíme tyto hlubší trvalé škody, které způsobuje. Děje se to ale stále.

Mnoho uživatelů GNU, kteří obdrží dokument ve formátu .doc, se snaží najít způsob, jak si s ním poradit. Může se vám podařit nalézt v něm nějaký zmatený text i v obyčejném editoru. Nyní existuje svobodný software, který dokáže přečíst určitou podmnožinu dokumentů .doc. Tento formát je však utajený a nebyl zcela dešifrován; dokud bude Microsoft formát měnit, nemůžeme očekávat, že tyto programy budou dokonalé.

Pokud se domníváte, že dokument, který jste obdrželi, je výjimkou, je přirozené pokusit se to zvládnout sám. Když ovšem poznáte, že se jedná o zhoubnou systematickou praxi, vyžaduje to odlišný přístup. Pokoušet se daný soubor přečíst je srovnatelné s potíráním příznaků chronických onemocnění. Abychom tuto nemoc vyléčili, musíme přesvědčit lidi, aby dokumenty .doc neposílali.

Asi před rokem jsem si zvykl odpovídat na přílohy .doc slušnou zprávou, která vysvětluje, proč je špatné posílat soubory v tomto formátu. Zároveň žádá odesilatele, aby soubor přeposlal v otevřeném formátu. Dá to daleko méně práce než pokoušet se přečíst jakýsi podivný ASCII text v .doc. Zjišťuji, že tomu lidé obvykle porozumí a mnoho z nich říká, že již nikdy nebudou ostatním posílat .doc soubory.

Pokud toto uděláme všichni, bude to daleko účinnější. Lidé, kteří neberou na vědomí jeden slušný požadavek, možná přehodnotí svůj názor, když jich obdrží více od různých lidí. Když začneme systematicky zasílat každému, kdo nám posílá soubory ve formátu .doc, takovou zprávu, můžeme dát větě Neposílejte .doc! status netikety.

Aby byla tato snaha účinná, budete pravděpodobně chtít mít stálou odpověď, kterou můžete rychle poslat pokaždé, když je to třeba. Uvedl jsem dva příklady: verzi, kterou jsem nedávno používal, a za ní následující verzi novější, která uživatele Wordu naučí, jak zkonvertovat .doc do jiných užitečných formátů.

Pokud chcete, můžete použít tyto odpovědi doslovně, přizpůsobit si je, anebo napsat své vlastní. V každém případě si vytvořte odpověď, která odpovídá Vašim myšlenkám a Vaší osobnosti – jsou-li odpovědi osobní a rozdílné, bude tato akce mnohem efektivnější.

Tyto odpovědi jsou určeny jednotlivcům, kteří zasílají .doc soubory. Pokud se setkáte s organizací vyžadující používání formátu .doc, bude lepší zvolit jiný typ odpovědi; můžete zde vyzdvihnout otázku spravedlnosti, kterou se u činů jednotlivců argumentovat nedá.

Díky tomu, kolik nás je, můžeme změnit věci i pouhým požádáním.


Poslal/a jste mi přílohu ve formátu .doc, utajeném proprietárním formátu, a proto si ji nemohu přečíst. To budu moci udělat, pokud mi ji pošlete jako čistý text, HTML, nebo PDF.

Zasílání dokumentů ve formátu .doc má špadný dopad. Vytváří na lidi tlak, aby používali software od Microsoftu, a nutí je zamítnout jakékoliv jiné alternativy. V důsledku se tak stanete oporou monopolu firmy Microsoft. Tento tlak je největší překážkou většího rozšíření systému GNU/Linux. Zvážili byste, prosím, používání formátu .doc pro komunikaci s ostatními lidmi?


Poslal/a jste mi přílohu ve formátu .doc, utajeném proprietárním formátu, a tudíž si ji nemohu přečíst. Pokud mi pošlete čistý text, HTML, nebo PDF, přečtu si ji.

Distribuce dokumentů ve formátu .doc je špatná pro Vás i pro druhé. Nemůžete si být jisti, jak bude příloha vypadat po otevření jinou verzí Wordu; možná nepůjde otevřít vůbec.

Přijímání příloh .doc je pro Vás špatné, protože mohou přinášet viry (podívejte se na http://en.wikipedia.org/wiki/Macro_virus_(computing)). Odesílání příloh ve formátu .doc je pro Vás špatné, protože dokument v tomto formátu zpravidla obsahuje skrytou informaci o autorovi, a umožňuje to znalým lidem slídit v činnosti autora (možná Vás). Text, jež pokládáte za smazaný, může být stále přítomen, což může vyústit v trapnou situaci. Více informací získáte na http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/3154479.stm.

Posílání souborů .doc však především vytváří na lidi tlak, aby používali software společnosti Microsoft, a pomáhá jim zavrhnout jakýkoli jiný software. V důsledku se tak stanete oporou monopolu firmy Microsoft. Tento tlak je tím, co nejvíce brzdí rozšíření svobodného software.

Zvážili byste, prosím, použití formátu .doc pro veřejnou komunikaci?

Zkonvertovat ve Wordu soubor do formátu HTML je snadné. Otevřte dokument, klikněte na Soubor, poté na Uložit jako a ve spodní části nově vytvořeného okna si v kolonce Typ souboru vyberte „HTML dokument” nebo „Webová Stránka”. Poté klikněte na Uložit. Tento nový HTML dokument můžete připojit k mailu namísto toho původního ve formátu .doc. Pozor, různé verze Wordu se často vzájemně liší – pokud jsou v menu položky s jinými podobnými názvy, prosím, zkuste je použít.

Konverze na čistý text je takřka shodná – místo „HTML dokument” si v kolonce Typ Souboru vyberte „Pouze text” či „Textový dokument”.

Váš počítač může mít také program na konverzi do formátu PDF. Vyberte si Soubor => Tisk. Prohlédněte si dostupné tiskárny a vyberte si PDF konvertor. Klikněte na tlačítko Tisk a vyplňte název PDF souboru, je-li požadován.

Přečtěte si http://www.gnu.org/philosophy/no-word-attachments.html


Zde je jiný přístup, který navrhuje Bob Chassell. Vyžaduje, abyste jej upravili pro ten konkrétní případ. Předpokládá, že máte způsob jak si „vytáhnout” samotný obsah a zjistit, jak je velký.


Jsem zmatený. Proč jste si vybral/a poslat mi ve Vaší poslední zprávě 876 377 bytů, když je její obsah jen 27 133 bytů?

Poslal/a jste mi pět souborů v nestandardním, nafouklém formátu .doc, který je tajemstvím Microsoftu, raději než v mezinárodním, veřejném a podstatně vhodnějším formátu čistého textu.

Microsoft si může (a nedávno to udělal v Keni a v Brazílii) svou politikou prosadit zákony, jež zakazují studentům studovat kód programu a podnikatelům zakládat nové firmy. Odborníkům zakazují, aby nabízeli své služby. Prosíme, nepodporujte je.


John D. Ramsdell odrazuje lidi od zasílání příloh ve formátu .doc nebo .ppt (PowerPoint) krátkou zprávou v .signature:


Prosím, neposílejte mi přílohy ve formátech .doc nebo .ppt (PowerPoint)
Přečtěte si http://www.gnu.org/philosophy/no-word-attachments.html