English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   čeština [cs]   dansk [da]   Deutsch [de]   ελληνικά [el]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   galego [gl]   hrvatski [hr]   italiano [it]   日本語 [ja]   Nederlands [nl]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   română [ro]   русский [ru]   Shqip [sq]   српски [sr]   简体中文 [zh-cn]   繁體中文 [zh-tw]  

This translation may not reflect the changes made since 2013-06-18 in the English original. You should take a look at those changes. Please see the Translations README for information on maintaining translations of this article.

Filosofie projektu GNU

Svobodný software znamená, že uživatelé softwaru jsou svobodní. (Není to otázka ceny.) Vyvinuli jsme operační systém GNU, aby uživatelé mohli být při práci s počítačem svobodní.

Konkrétně svobodný software znamená, že uživatelé mají čtyři základní svobody: (0) spouštět program, (1) studovat a měnit program v podobě zdrojového kódu, (2) šířit nezměněné kopie a (4) šířit svoje upravené verze.

Software se liší od hmotných věcí – jako židle, sendviče a benzínu – v tom, že může být mnohem snadněji kopírován a upravován. Tyto možnosti dělají software tak užitečným, jak jen může být; věříme, že by je měli využít uživatelé, ne pouze vývojář softwaru.

Pro další informace prosím zvolte některou ze sekcí v nabídce výše.

Také tu máme seznam nedávno přidaných článků.

Základy

Také udržujeme seznam organizací, které se zasazují o svobodu v počítačovém vývoji a elektronických komunikacích.

TOP

[FSF logo] “The Free Software Foundation (FSF) is a nonprofit with a worldwide mission to promote computer user freedom. We defend the rights of all software users.”

JOIN SHOP