Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-07-11 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Продаж вільних програм

У нас є деякі міркування і думки про платні винятки з вільних ліцензій програм, таких як GNU GPL.

Багато людей переконані, що дух проекту GNU полягає в тому, що ви не повинні брати грошей за розповсюдження копій програм або що ви повинні брати якомога менше — лише на покриття витрат. Це омана.

Насправді ми закликаємо тих, хто розповсюджує вільні програми брати стільки, скільки вони хочуть або можуть. Якщо ліцензія не дозволяє користувачам робити копії та продавати їх, то вона не вільна. Якщо для вас це несподівано, то прочитайте, будь ласка, цю статтю.

Слово “вільний” на англійській має два загальні правильні значення: воно може означати свободу або ціну. Коли ми говоримо про “вільні програми”, ми говоримо про свободу, а не про ціну. (Думайте про “ вільну промову”, а не про “безплатне пиво”.) Конкретно це означає, що користувач може виконувати програму, вивчати і доопрацьовувати програму, а також розповсюджувати її зі змінами або без них.

Іноді вільні програми розповсюджуються безкоштовно, іноді   за істотну плату. Часто одну і ту ж програму в одному місці можна отримати за гроші, а в іншому   безкоштовно. Програма буває вільна не через ціни, а тому що у користувачів є свобода користуватися нею.

Невільні програми зазвичай продають за високою ціною, але іноді в магазині вам дають копію безкоштовно. Однак це не робить програму вільною. Платна або безкоштовна, ця програма невільна, тому що її користувачам відмовляють у свободі.

Позаяк свобода програми не пов'язана з ціною, низька ціна не робить програму вільною і навіть не наближає її до цього. Отож якщо ви розповсюджуєте копії вільних програм, ви цілком можете брати істотну плату і заробляти гроші. Розповсюдження вільних програм   порядна і законна діяльність; якщо ви цим займаєтеся, то ви цілком можете отримувати з цього вигоду.

Вільна програма - це спільний проект співтовариства програмістів, і кожен, хто залежить від неї, повинен прагнути допомогти облаштуванню цієї спільноти. Розповсюджувачі роблять це, передаючи частину виручених грошей проектам по розробці вільних програм або Фонду вільного програмного забезпечення. Таким чином ви можете стати рушійною силою світу вільних програм.

Поширення вільних програм   можливість отриматикошти на розробку. Не втрачайте її!

Щоб перераховувати кошти, у вас повинен бути деякий надлишок. Якщо ви стягує занадто низьку плату, у вас не буде нічого, що можна було б виділити на підтримку розвитку.

Зашкодить вища ціна за поширення деяким користувачам?

Іноді людей турбує, що висока ціна за поширення зробить вільні програми недоступними для користувачів, у яких мало грошей. У випадку невільних програм висока вартість приводить саме до цього, але для вільних програм це не так.

Різниця полягає в тому, що у вільних програм є природна тенденція до поширення, і в тому, що є багато способів отримати їх.

Продавці програм всілякими хитрощами намагаються перешкодити вам виконувати невільну програму, поки ви не внесете стандартну ціну. Якщо ця плата велика, то деяким користувачам це дійсно ускладнює користування програмою.

У разі вільних програм користувачі не змушені платити за поширення, щоб застосовувати програму. Вони можуть отримати її у знайомого, у якого є копія, або через знайомого, у якого є доступ до мережі. Або декілька користувачів можуть об'єднатися, поділити вартість одного компакт-диска, а потім по черзі встановити програму кожному. Висока вартість компакт-диску не становить серйозної перешкоди, коли програма вільна.

Завадить підвищена плата за поширення користуванню вільною програмою?

Інше відоме міркування пов'язане з популярністю вільних програм. Люди вважають, що висока плата за поширення знизила б кількість користувачів чи що низька ціна, можливо, приверне користувачів.

Це вірно для невільних програм, але для вільних програм це не так. Коли є так багато способів отримати копії, плата за послуги з поширенню не позначається на популярності так сильно.

У довгостроковій перспективі кількість людей, які застосовують вільну програму, визначається головним чином тим, на що здатна вільна програма і наскільки легко нею користуватися. Для багатьох користувачів свобода не є пріоритетом; вони, можливо, продовжують користуватися невільною програмою, поки вільна програма не може виконувати всю роботу, яку вони хочуть. Таким чином, якщо ми хочемо збільшити число користувачів в довгостроковій перспективі, нам слід перш за все посилено розвивати вільні програми.

Прямий шлях до цього   самим писати відсутні вільні програми або документацію. Але якщо ви займаєтеся розповсюдженням, а не розробкою, то для вас найкращий спосіб допомогти — збирати кошти, щоб їх могли писати інші.

Поняття “продаж програм” може вводити в оману

Строго кажучи, “продаж” означає обмін товарів на гроші. Продаж копії вільної програми законний, і ми підтримуємо це.

Проте коли люди думають про “продаж програм”, вони зазвичай уявляють собі, як це робить більшість компаній: ці компанії роблять програми невільними.

Таким чином, якщо ви не маєте наміру ретельно проводити відмінності, як це робиться в нашій статті, то ми пропонуємо уникати вживання терміна “продаж програм“ і вибрати замість цього яке-небудь інше словосполучення. Наприклад, можна було б говорити про “поширення вільних програм за плату” — це не породжує двозначностей.

Висока або низька плата і GNU GPL

Крім одного особливого випадку, Стандартна громадська ліцензія GNU (GNU GPL) не накладає вимог на те, яку плату ви можете стягувати за копію вільної програми. Ви можете не брати нічого, можете пенні, долар чи мільярд доларів. Це вирішуєте ви і ринок, тому не кажіть нам, що ніхто не захоче платити мільярд доларів за копію.

Єдиний виняток становить випадок, коли двійкові файли поширюються без відповідного вихідного коду. Від тих, хто робить це, GNU GPL вимагає надання вихідного тексту на вимогу. Якщо б не обмеження на вартість вихідного тексту, вони могли б встановити плату, занадто високу, щоб її хто-небудь заплатив   наприклад, мільярд доларів,— і, таким чином, заявили б, що вихідний код випущений, хоча в дійсності він був би прихований. Отож, у цьому випадку нам доводиться обмежувати вартість вихідного тексту, щоб гарантувати свободу користувача. Однак у звичайних ситуаціях такого виправдання для обмеження плати за поширення немає, тому ми не обмежуємо її.

Іноді компанії, чия діяльність виходить за межу, яку проводить GNU GPL, випрошують дозвіл, кажучи, що вони “не будуть брати гроші за програми GNU” тощо. Таким чином від нас не можна домогтися нічого. Вільні програми означають свободу, а стежити за дотриманням GPL значить захищати свободу. Коли ми захищаємо свободу користувачів, ми не відволікаємося на такі суміжні питання, як величина плати за розповсюдження. Ми думаємо про свободу, тільки про свободу і ні про що, крім свободи.