Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Windows Kurulumunu Yükseltmenin Doğru Yolu Nedir?

Bilişim alanında, kullanıcıları “güvenlik” düzeltmelerini almak için Windows'un daha yeni sürümlerine (ve diğer özgür olmayan programlara) “yükseltmeye” zorlamak yaygın bir uygulamadır. Bu uygulama, bu programların kullanıcıya iyi davranmak üzere tasarlanmış dürüst bir yazılım olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bunun böyle olmasını beklemediğimiz gibi, Windows için durumun hiç de böyle olmadığını biliyoruz. Bu nedenle farklı bir öneri sunuyoruz.

Aslında Windows'un yeni sürümleri yayımlanmadan önce açıklar içeriyor. Çeşitli kötücül işlevselliklerle tasarlanmışlardır (Bkz. “Microsoft'un Yazılımı Kötücül Yazılımdır).”

Daha yeni Windows sürümleri ek kötücül işlevsellikler içerir; Microsoft'a kullanıcılar üzerinde kullanabileceği çok fazla iktidar sağlar. Bu, daha yeni bir sürüme geçmemenin bir nedenidir. Bazı kullanıcılar için daha yeni bir sürüme geçmek Microsoft'u para ile ödüllendirmeyi ve hatta yeni bir bilgisayar satın almayı gerektirebilir. Bunu teşvik etmeyi pek istemiyoruz!

Bu nedenle kullanıcıları daha yeni sürümlere geçmeye teşvik ederek Microsoft'u desteklemeyi reddediyoruz; Windows'un istemeden yapılan kusurlarının, kasıtlı yapılanlardan daha önemli olduğunu düşünmüyoruz.

Windows'un herhangi bir sürümünü kullananlara önerimiz, GNU/Linux'a yükseltmeleridir.

Windows'un herhangi bir sürümünde (veya GNU benzeri olmayan herhangi bir sistemde) GNU paketlerini desteklemek, GNU Projesi'nin temel misyonunun bir parçası değildir. Sloganımız, “En iyi GNU/Linux'ta çalışır” şeklindedir. Bu desteği sürdürmek isteyen kullanıcılarla iş birliği yapıyoruz, çünkü zor olmadığında iş birliği de yapabiliriz. Bunu yapmayı sürdürme sorumluluğumuz yok ancak olanaklı olduğu ve bizi durdurmadığı sürece durmak için hiçbir nedenimiz yok.