Toto je překlad anglického originálu stránky.

GNU Typist

Úvod do GNU Typistu

GNU Typist (přezdívaný gtypist) je univerzální program pro výuku psaní na klávesnici všemi deseti prsty. Můžete se s ním naučit správnému psaní a zlepšovat své schopnosti pravidelným cvičením.

Cíle projektu

Cílem tohoto projektu svobodného software je poskytnout cennou pomoc při výuce správného psaní na klávesnici jak jednotlivcům, tak i školám po celém světě.

Svobodný software může být při výuce nejen technicky či pedagogicky vyspělejší než proprietární alternativy, ale také může ve školách rozšiřovat hodnoty projektu GNU:

Informace o svobodném software a výuce naleznete na stránce GNU a vzdělávání.

Naším hlavním cílem jako správců tohoto projektu je ochránit svobody uživatelů a povzbuzovat jejich spolupráci prostřednictvím:

To see a full list of the current plans we have to improve GNU Typist, you can read the latest TODO file, available here. Naše současné plány na vylepšení GNU Typist jsou:

Download GNU Typistu

Poslední verzí GNU Typistu je 2.9.5, vydaná v 2014.

Zdrojové kódy této verze jsou dostupné na http://ftp.gnu.org/gnu/gtypist/ nebo na jednom z mirorů.

Můžete si také stáhnout přímo spustitelnou binární verzi nebo poslední aktualizaci lekcí na http://gtypist.free.fr/.

For Windows users, pre-compiled binaries are available. These currently may have a problem with multi-byte input which will be addressed in the next release. The binaries are available in .7z format and can be found in the w32_binaries folder.

Dokumentace

Český manuál pro GNU Typist je k dispozici i on-line. Zdrojový kód manuálu je součástí distribuce GNU Typist.

You may also find more information about GNU Typist by running “info gtypist”, “man gtypist”, or looking in the documentation directory for gtypist on your system (which might be /usr/share/doc/gtypist/ or something similar).

Mailing Lists

The discussion list for GNU Typist is <bug-gtypist@gnu.org>, and is used to discuss all aspects of GNU Typist, including support questions, bug reports, suggestions, patches, and new lessons.

Announcements about GNU Typist and most other GNU software are made on <info-gnu@gnu.org>.

To subscribe to these or any GNU mailing lists, please send an empty mail with a Subject: header line of just "subscribe" to the relevant -request list. For example, to subscribe yourself to GNU announcement list, you would send mail to <info-gnu-request@gnu.org> with no body and a Subject: header line of just "subscribe". Or you can use the mailing list web interface.

Request an Enhancement

If you would like any new feature to be included in future versions of GNU Typist, please send a request to <bug-gtypist@gnu.org>.

Please remember that development of GNU Typist is a volunteer effort, and you can also contribute to its development. For information about contributing to the GNU Project, please read How to help GNU.

Uživatelská podpora

Pokud máte nějaké otázky týkající se GNU Typistu, můžete nás kontaktovat na adrese bug-gtypist@gnu.org.

Jak pomoci GNU Typistu

Do projektu GNU Typist můžete přispět tím, že zašlete oznámení o chybě, návrhy, patche a nové lekce na email bug-gtypist@gnu.org.

Můžete i přímo přistupovat k vývojové verzi zdrojových kódů a dokumentace v Git repozitáři. Link na poslední verzi našeho TODO a Běžné otázky (odpovědi na otázky Brave GNU World).

Tento link použijte k přihlášení do konference bug-gtypist@gnu.org.

Jak přispět novými lekcemi

Nové lekce můžete vytvořit dvěma způsoby:

 1. Jednodušší cesta je sepsat tutoriál obsahující instrukce a cvičení ve formátu čistého textu (nebo v nějakém jiném otevřeném a standardním formátu, jako je třeba HTML). Můžete využít některé instrukce z již dříve vytvořených tutoriálů v adresáři lessons/ zdrojových kódů GNU Typistu.
  Odešlete to na bug-gtypist@gnu.org.
  Nějaký jiný dobrovolník se postará o jejich převedení do formátu GNU Typistu.
 2. Můžete také váše lekce zapsat přímo ve formátu GNU Typist. Je to jednoduchý skriptovací jazyk popsaný v online manuálu.
  Jakmile jsou vaše lekce hotovy, můžete je jednoduše vyzkoušet tím, že napíšete (pokud jste soubor pojmenovali novy.typ):
  gtypist novy.typ
  Poté nám je můžete zaslat stejným způsobem, jaký byl popsán výše.

Instrukce pro překládání textů z rozhraní do jiných jazyků budou brzy k dispozici také.

Další svobodné programy pro výuku psaní všemi deseti

Existují i jiné svobodné programy zaměřené na výuku psaní všemi deseti prsty, většina z nich je zveřejněna pod Všeobecnou veřejnou licencí GNU (GPL).

Maintainer

GNU Typist is currently being maintained by Mihai Gătejescu.