Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

İsteğe Bağlı Olarak Özgür Yeterli Değil

Kullanıcıya yalnızca özgür yazılım kurma seçeneği sunan, önermediğimiz dağıtımlar var. Bu seçenek göz önüne alındığında, özgürlüğe yeterince önem veren ve konu hakkında düşünen bir kullanıcı, bu dağıtımların özgürlüğüne saygı göstermesini sağlayabilir.

Bu seçeneği sunan bir dağıtım, bu seçeneği sunmayandan daha iyidir. Ancak bu seçenek dağıtımın genel olarak önerilmesi için yeterli değildir. Sonuçta topluluğumuzdaki çoğu insan bu sorunun farkında değil. Çoğunun, dağıtımın bunu yapmanın bir yolunu sunduğu için özgür olmayan yazılımları reddetmesini bekleyemeyiz.

Yani bir dağıtım önerip önermeyeceğimizi düşünüyorsak, kime önerdiğimizi dikkate almalıyız. Mesela şunlar olabilir:

  1. Bildiğimiz belirli, sadık özgür yazılım destekçileri özgür olmayan yazılımlardan kaçınmak için çaba gösterecektir.
  2. Belki de kamu gibi büyük bir grup.

İlk durumda dağıtımın özgür olmayan yazılımı reddetmek için net ve güvenilir bir yol sağlaması durumunda dağıtımı önerebiliriz.

Bununla birlikte, kamuya dağıtım önermek için, gerçekte kullandığımız ölçütler konusunda ısrar etmeliyiz: Özgür olmayan programlar sunmama veya önermeme konusunda açık bir güvence. Bu şekilde dağıtımın kamuya bunlardan herhangi birini kurmasına yol açmayacağını biliriz.


Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [de] Deutsch   [fr] français   [hr] hrvatski   [it] italiano   [ja] 日本語   [nl] Nederlands   [pt-br] português   [ro] română   [ru] русский   [sq] Shqip   [tr] Türkçe   [uk] українська   [zh-cn] 简体中文  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”