Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-07-16 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Урок з Уругваю

22 липня 2013 р.

Законопроект, який зараз розглядається в Уругваї, вказав Фонду вільного програмного забезпечення на важливий аспект, який ми упускали з уваги в нашому списку рекомендованих правил державної політики зі сприяння вільним програмами. У законопроекті сказано, що коли держава розробляє або видає замовлення на розробку програм, необхідно, щоб ці програми можна було розробляти у повністю вільномупрограмному середовищі.

Це вимога попереджає проблеми, які дійсно можуть виникнути. Навіть якщо вихідний текст реалізації надається в якості вільної програми і може працювати на повністю вільній системі GNU/Linux, цю систему можна зловити в пастку іншими способами.

Наприклад, компіляція вихідного коду могла б вимагати невільною програми. Навіть редагування його редагування могло б вимагати невільної програми. І та, й інша проблема можуть виникнути, коли застосовується невільне середовище розробки, і це створило б додаткові перешкоди для переходу держави на вільні програми. З боку закону мудро і доречно відмовитися від цих методів розробки обчислювальних рішень для держави.

Приймаючи це в розгляд, ФВПЗ оновив свої рекомендації щодо державної політики, запропонувавши, щоб контракти вимагали реалізацій, які можна розробляти на повністю вільних програмних середовищах (див. http://www.gnu.org/philosophy/government-free-software.html).