Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Richard Stallman, 1984'teki İlk Hackerlar Konferansında

İlk Hacker Konferansı Kasım 1984'te California, Sausalito'da yapıldı. Hackers: Wizards of the Electronic Age belgeselinin yapımcıları etkinlikte Richard Stallman ile röportaj yaptı. Röportajların yalnızca bazı kısımlarını filme dahil ettiler, ancak başka bazı görüntüleri de kullanıma sundular. Stallman'ın konferanstaki açıklamaları, GNU'nun ilk duyurusunda yazdıklarının ötesine geçti.

Richard Stallman, tüm yazılımların özgür olması fikrini ilk kez bu konferansta alenen ve açıkça ifade etti ve “özgür” yazılımın herkes tarafından özgürce erişilebilir olması gerektiğini söyleyerek fiyata değil özgürlüğe atıfta bulunduğunu açıklığa kavuşturdu. Muhtemelen bu ayrımı herkesin önünde ilk kez yaptı.

Stallman, bir programı başkalarıyla paylaşmama koşuluyla kabul etmenin neden yanlış olduğunu açıklayarak devam ediyor. Öyleyse, özgür olmayan yazılım geliştirmeye ve başkalarını bu koşulu kabul etmeye ikna etmeye dayalı bir iş hakkında ne söylenebilir? Bu tür şeyler toplum için kötüdür ve kesinlikle yapılmamalıdır. (Daha sonraki yıllarda kınamasını daha da şiddetlendirdi.)

İşte Stallman'ın söyledikleri:

“Projem, tüm yazılımları özgür kılmak.”

“Bir ev satın aldığınızı ve bodrum katının kilitli olduğunu ve anahtarın yalnızca orijinal müteahhitte olduğunu hayal edin. Herhangi bir değişiklik yapmanız, herhangi bir şeyi onarmanız gerekirse, ona gitmeniz gerekirdi ve başka bir şey yapmakla çok meşgulse, size kaybolmanızı söyler ve siz de çıkmaza girersiniz. O kişinin insafına kalırsınız ve ezilirsiniz, teslim olursunuz. Bir bilgisayar programının şablonları, onu satan kuruluş tarafından gizli tutulduğunda olan da budur. İşler genelde böyle yapılır.” Video

“Eğer bana bir yazılımı kullanma şansı verilirse, onu kimseyle paylaşmamayı kabul edersem, bunun yanlış olacağını düşünürüm, kabul etmem manevi olarak [1] yaralar. Bu yüzden sahibi olan yazılıma yatırım yapmalarını istemiyorum. Ve onları sahibi olan yazılıma yatırım yapmaya teşvik edecek hiçbir şeyin haklı olduğuna inanmıyorum. Bence gerçekten harika yazılımlar, bunu sevdikleri için yapan üstadlar tarafından yapıldı, çünkü bu oyunbaz bir zekaydı ve bu her halükarda devam edecek. İnsanların maaşlarını ödemeleri için bir miktar para ayarlamanın, zamanlarını program yazmaya harcamaları için ödeme yapmanın alternatif yolları olduğunu düşünüyorum. İnsanlar belirli türden programların yazılmasını istiyorlarsa, başka organizasyon biçimleri bulabilirler—birkaç tane önerebilirim—ama önemli olan, bir şeyler yapmanın pek çok alternatif yolu olmasıdır. Mevcut yol, yazılım şirketlerine yatırım yapan kişilere mevcut yollardan en fazla kârı sağladığı için seçildi.” Video

“Onlara mümkün olan en fazla kârı vermenin toplumsal bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum. Bence toplumsal zorunluluk, geliştirilen bilginin mümkün olduğu kadar özgürce herkes tarafından erişilebilir olması gerektiğidir. Teşvik ilkesinin altında yatan ilkeye bakarsak, teşvik etmek istediğiniz şeyleri yapmaları için insanları teşvik ediyor ve sonra ‘insanları ne için teşvik ediyoruz?’ diyoruz, topluma en çok yarar sağlayan şeyleri yapmaları için onlara herhangi bir teşvik vermediğimizi görüyoruz. Bir kişinin seçme şansı varsa, bir program yazıp herkesi bu programı kendileri için iyi olan herhangi bir şekilde kullanmaya teşvik edebilir veya programı yazıp planları istifleyerek insanlara bunu komşularıyla paylaşmalarına izin verilmediğini söyleyerek pazarlayabilir, çok iğrenç ve engelleyici. İğrenç ve engelleyici olmak için bir güdüsü olduğunu görüyoruz, işbirliği yapmak için bir güdüsü yok. Bence bu iğrenç, bence bu kötü bir toplumsal organizasyon, çünkü çoğu zaman bizim için iyi olmayan şeyleri teşvik ediyoruz.” Video


Dipnot

[1] Stallman tercihlerinizin daha sonraki düşünme ve karar verme yollarını etkileme eğilimini kastediyordu—bilincinizi daha fazla veya daha az önemseyecek şekilde aklınızı eğitiyorlar. Daha sonra Stallman bunu kastetmek için “manevi olarak” [spiritually] ifadesini kullanmayı bıraktı, böylece insanlar onun doğaüstü herhangi bir şeye atıfta bulunmak istediğini düşünmeyeceklerdi.

Burada kullanılan hacker, üstat anlamındadır: teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler, belirli bir konuda sahip olduğu bilgiyi kullanıp daha fazlasını öğrenmeye meraklı kişiler.