Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-09-02 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

(Минуле) Бойкот Амазону!

ФВПЗ вирішив припинити свій бойкот Amazon у вересні 2002 року (у той час ми забули відредагувати цю сторінку). Ми не могли б сказати, який саме був результат судового процесу проти Барнса і Нобла, але особливої шкоди обвинуваченим, здається, він не приніс; ні на кого іншого компанія Amazon не нападала.

З тих пір у Amazon з'явилося ще деяке число загрозливих патентів, але вони поки не застосовували їх для нападу. Можливо, вони цього не будуть робити. Якщо будуть, то ми подивимося, як скасувати це.

Решта сторінки залишається такою, якою вона була в 2001 році, коли бойкот був в дії.


Якщо ви підтримуєте бойкот,
Будь ласка, посилайтеся на цю сторінку
http://www.gnu.org/philosophy/amazon.html !!!!


Чому ми бойкотуємо Амазон

Компанія Amazon отримала патент США (5 960 411) на важливу і очевидну ідею в області електронної комерції: ідею, яку іноді називають як “купівля за одне клацання”. Ідея полягає в тому, що команда про купівлю певного предмету, що виходить з вашого браузера, може нести з собою відомості про вашу особу (це реалізується пересиланням на сервер ідентифікаційних кодів, отриманих перед цим з того ж сервера вашим браузером, в параметрах типу “cookie”).

Amazon подала в суд, щоб перешкодити застосуванню цієї простої ідеї, показавши, що вони дійсно збираються монополізувати її. Це загрожує Світовій павутині і електронній комерції в цілому.

Уся ідея, запатентована тут, полягає в тому, що компанія може передати вам щось, що ви можете згодом пред'явити їм для ідентифікації себе як учасника договору. В цьому немає нічого нового: врешті-решт фізичні кредитні картки виконують таку ж задачу. Але Патентне бюро США кожен день видає патенти на очевидні й широковідомі ідеї. Іноді це призводить до катастрофічних наслідків.

Сьогодні Amazon переслідує одну велику компанію. Якщо б це була просто суперечка між двома компаніями, це не було б важливою суспільною проблемою. Але патент дає Amazon владу над кожним, хто містить сайт у США (і у будь-якій інший країні, які видали їй подібні патенти)   силу контролювати застосування цього методу. Хоча сьогодні переслідують тільки одну компанію, проблема стосується всього Інтернету.

В тому, що відбувається, винна не одна Amazon. Патентне бюро США винне у дуже низьких вимогах, суди США   у їхньому схваленні, а патентне право США — у допущенні видачі патентів на методи маніпуляції даними та схеми їх передачі   політиці, яка в загальному і цілому шкідлива.

Дурна політика держави дала компанії Amazon цю можливість — але це її не виправдовує. Amazon вирішила отримати цей патент і прийняла рішення скористатися ним у суді для агресії. Зрештою вся моральна відповідальність за дії Amazon лежить на керівництві цієї компанії.

Можна сподіватися, що суд визнає цей патент юридично недійсним. Чи відбудеться це, залежить від фактичних подробиць і малозрозумілих тонкощів. У патенті записаний цілий оберемок напівзрозумілих деталей, щоб надати цьому “винаходу” чогось знащучого і величного.

Але нам не обов'язково пасивно чекати рішення суду про свободу електронної комерції. Дещо ми можемо робити вже зараз: ми можемо відмовитися від контрактів з Amazon. Не купуйте, будь ласка, нічого у Amazon, поки вони не обіцяють припинити користуватися цим патентом для погроз і обмеження інших сайтів.

Якщо ви автор книги, якою торгує Amazon, то ви можете дуже допомогти цій кампанії, розмістивши у “коментарі автора” про свою книгу на сайті Amazon цей текст. (На жаль, виявилося, що вони відмовляються розміщувати такі коментарі авторів).

Якщо у вас є пропозиції або якщо ви просто підтримуєте бойкот, дайте нам знати про це, будь ласка, надіславши повідомлення за адресою: <amazon@gnu.org>.

Відповідь компанії Amazon людям, які пишуть про патент, тонко втікає від теми, і це варто проаналізувати:

Патентна система створена для заохочення інновацій і ми витратили тисячі годин на свою розробку можливості “покупки за одне клацання”.

Якщо вони дійсно витратили тисячі годин, то вони, безумовно, не витратили весь цей час на обдумування загальної ідеї, на яку видано патент. Таким чином, якщо вони говорять правду, то на що вони витратили ці години?

Можливо, вони витратили деякий час на складання заявки на патент. Ця завдання, безперечно, складніша, ніж обдумування ідеї. Або, можливо, вони говорять про час, який посіла розробка, написання, тестування і вдосконалення програм і сторінок сайтів для покупки за одне клацання. Це, звичайно, істотна робота. Після уважного розгляду їх відповіді здається, що “тисячі годин розробки” можуть включати і ту, і іншу роботу.

Але питання стосується не деталей їхніх конкретних програм (яких вони нам не розкривають) і сторінок сайту (які все одно обмежені авторським правом). Питання стосується загальної ідеї, а також того, чи повинна бути у Amazon монополія на цю ідею.

Чи маєте ви або я право витратити необхідні години на складання своїх власних програм, своїх власних сторінок сайтів, щоб надати покупки за одне клацання? Навіть якщо ми не продаємо книги, чи є у нас це право? Ось в чому питання. Компанія Amazon прагне відмовити нам у цій свободі, а введені в оману державні установи США охоче йдуть їй на допомогу.

Коли Amazon розсилає заяви, які спритно збивають з пантелику, на кшталт цитованій вище, це показує щось важливе: їм не все одно, що громадськість думає про їхні дії. Так і повинно бути, тому що вони   роздрібні торговці. Неприязнь суспільства може позначитися на їхніх доходах.

Нашу увагу звертали на те, що проблема патентів на програми набагато ширша, ніж цей випадок з Amazon, що інші компанії, можливо, діяли точно так само, і що бойкот Amazon не веде до прямих змін у патентному праві. Звичайно, все це правильно. Але це не аргумент проти бойкоту!

Якщо ми будемо проводити бойкот впевнено і наполегливо, Amazon врешті-решт може поступитися, щоб припинити його. І навіть якщо вони не зроблять цього, наступна компанія, у якої є обурливий патент на програми і яка розглядає можливість переслідування когось, буде усвідомлювати, що це може чогось коштувати. Можливо, вони двічі подумають, перш ніж зважитися на це.

Крім того, бойкот може опосередковано допомогти змінити патентне право — привертаючи увагу до проблеми і популяризуючи потребу в змінах. А брати участь в цьому так легко, що тут нема чого боятися. Якщо ви згодні з постановкою питання, то чому б не бойкотувати Amazon?

Щоб допомогти розповісти про це, наведіть, будь ласка, зауваження про бойкот на своїй особистій сторінці сайту, а також на сторінках вашої установи, якщо ви це можете. Додайте посилання на цю сторінку; тут розміщуватимуться оновлені відомості.

Чому бойкот триває після завершення судового процесу

У березні 2002 року Amazon.com повідомив, що вони досягли домовленості з протилежною стороною в довгостроковому процесі за порушення патенту на одноклацнуту перевірку проти Барнса і Нобла. Деталі договору не розкривалися.

Позаяк умови не були розкриті, ми не можемо знати, чи означає це поразку компанії Amazon, яке виправдала б припинення бойкоту. Отже, ми закликаємо всіх продовжувати бойкот.

Оновлення і посилання

У цьому розділі ми зібрали оновлення та посилання на теми, пов'язані з Amazon.com, їх підприємницькою тактикою, а також розповіді, пов'язані з бойкотом. Нові відомості додаються знизу цього розділу.

Тім О'рейлі послав компанії Amazon відкритий лист із засудженням використання цього патенту. Він висловив свою позицію настільки твердо, наскільки це було можливо при небажанні припиняти ділові відносини з ними.

Річард М. Столмен написав лист Тіму О'рейлі щодо заяви Джефа Безоса, керівника кампанії Amazon, який закликав до скорочення термінів дії патентів на програми до 3 або 5 років.

Пол Бартон-Дейвіс <pbd@op.net>, один з програмістів-засновників Amazon, пише про бойкот Amazon.

Нат Фрідман написав про успіх бойкоту Amazon

Amazon вчиняє інші обурливі вчинки не пов'язані з цим, на іншому суді.

Детальніше про ширшу проблему патентів на програми на http://endsoftpatents.org.

Спілка „Комп'ютерні професіонали за соціальну відповідальність“ вийшли із асоціації з компанією Amazon.