Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-11-06 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Так, роздавати

Річард Столмен

Річард Столмен написав цей текст, знайдений у файлі, датованому травнем 1983 року, хоча неясно, чи був текст написаний у той час або раніше. У травні 1983 року він виношував плани розробки вільної операційної системи, але до того часу він, можливо, ще не прийняв рішення зробити її системою типу Unix, а не подобою машини-Ліспа Массачусетського технологічного інституту.

Він ще не провів різниці між двома значеннями слова “free”; це повідомлення формулюється в термінах безкоштовних копій, але має на увазі, що це означає також, що у користувачів є свобода.

Одна з найважливіших спонукальних причин для вільної роздачі програм — дати користувачам можливість змінювати їх. Це дозволяє їм витягувати з програм більше користі, а також заохочує їх та дозволяє їм вносити внесок у роботу над програмою. Навіть більше, вони розвивають у собі самостійність, впевненість і почуття відповідальності.

Я часто чув, ніби американці вважають, що якщо щось безкоштовне, то воно ні на що не придатне. Можливо, вони так справді вважають, але це не раціонально. У людей є право бути невротиками, але ми не повинні це заохочувати. Між тим роздача програм не означає, що вони “дійсно ні на що не здатні” тільки тому, що якісь мазохісти могли зробити висновок, що програми ні до чого не придатні.

Користувачі не стали б змінювати програму, якщо б та нікуди не годилася; вони змінюють її тому, що в зміненому вигляді вона для них корисніша. Деяка централізована підтримка теж корисна, але це можна робити, не пов'язуючи користувачам руки.

У мене великий досвід обміну програмами, в які користувачі вносили зміни. Я вважаю, що

  1. дуже мало осіб вірять, що EMACS не корисна
  2. користувачі істотно змінюють EMACS
  3. зміни користувачів вносять внесок у розвиток EMACS
  4. централізована підтримка EMACS триває

Я підходив до користувачів не у маніпулятивному дусі співпраці і вони відповідали ентузіазмом і співпрацею. Коли їм кажуть, що обмеження накладаються, щоби впоратися з їхнім неврозом або тому що їх заздалегідь вважають некомпетентними, вони відчувають справедливе обурення. Вони також схильні ставати некомпетентними невротиками.