Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-11-18 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Проблема ліцензіх BSD


Загальні рекомендації по вибору ліцензій див. у статті Як вибрати ліцензію для своєї роботи.


Ліцензії вільних програм діляться на дві великі категорії: ліцензії з копілефтом і без копілефту. Ліцензії з копілефтом, такі, як GNU GPL, вимагають, щоб модифіковані версії програми теж залишалися вільними. Ліцензії без копілефту не вимагають цього. Ми рекомендуємо копілефт, тому що він захищає свободу всіх користувачів, але програми без копілефту теж можуть бути вільними і корисними для спільноти вільного програмного забезпечення.

Існує багато варіантів простих ліцензій вільних програм без копілефту, таких, як ліцензії Expat, FreeBSD, X10, X11 і дві ліцензії BSD (Дистрибутиву програм Берклі). Більшість з них розрізняються тільки деталями формулювань, але в ліцензії, яку BSD застосовував до 1999 року, була особлива проблема: “злісний параграф BSD про рекламу”. У ньому говорилося, що будь-яка реклама, яка згадує програму, повинна містити певний пункт:

3. Всі рекламні матеріали, згадуючи наявність або використання цього ПЗ
 повинні показувати наступну згадку:
 Цей продукт включає ПЗ, розроблене Каліфорнійським Університетом
Берклі та  його помічниками. 

Спочатку злісний параграф BSD про рекламу використовувався тільки в Дистрибутиві програм Берклі. Це особливих проблем не викликало, тому що додавання одного речення в рекламу великих труднощів не представляє.

Якщо б інші розробники, які застосовували ліцензії, подібні до BSD, копіювали параграф про рекламу BSD буквально   включаючи пропозицію, яка згадує Університет Каліфорнії — вони б не створили ніякої проблеми.

Але, як можна було б очікувати, інші розробники не копіювали параграф буквально. Вони переписували його, замінюючи “Університет Каліфорнії” на їхній власний інститут або їх власні імена. У результаті отримали безліч ліцензій, які потребують море різних пунктів.

Коли такі програми збирають разом в операційну систему, це призводить до серйозної проблеми. Уявіть собі, що система програм вимагає 75 різних пунктів, кожне з яких називає нового автора або групу авторів. Щоб рекламувати таке, знадобилася б реклама на всю сторінку.

Це може здатися екстраполяцією до абсурду, але це дійсний факт. У версії NetBSD 1997 року я нарахував 75 таких пропозицій. (На щастя, NetBSD вирішила припинити додавати їх і видалити ті, які було можливо.)

Щоб вирішити цю проблему, у свій “вільний час” я звертаюся до розробників, які застосовують ліцензії в стилі BSD, і вмовляю їх видалити параграф про рекламу. Приблизно в 1996 році я розмовляв про це з розробниками FreeBSD, і вони вирішили видалити параграф про рекламу з усіх своїх вихідних кодів. У травні 1998 року розробники з Flick, Університету Юти, видалили цей параграф.

Хел Веріен, декан Університету Каліфорнії, зайнявся цим параграфом і воював з цього приводу з адміністрацією. У червні 1999 року, після двох років обговорень, Університет Каліфорнії видалив цей параграф з ліцензії BSD.

Отже, тепер є нова ліцензія BSD, яка не містить параграф про рекламу. На жаль, це не усуває спадщини параграфа про рекламу: подібні параграфи досі присутні в ліцензіях багатьох пакетів, які не входять до BSD. Зміна ліцензії BSD не впливає на інші пакети, які наслідували стару ліцензію BSD; їх можуть змінити тільки розробники, які їх склали.

Але якщо вони наслідували приклад Берклі раніше, то, можливо, зміна в правилах Берклі переконає деяких з них вчинити так само. Попросити про це їх варто.

Якщо у вас є улюблений пакет, який досі застосовує ліцензію BSD з параграфом про рекламу, будь ласка, попросіть розробника поглянути на цю сторінку і подумати про зміну.

І якщо ви хочете випустити вільну програму без копілефту, будь ласка, не застосовуйте параграф про рекламу. Замість того щоб копіювати ліцензію BSD з якого-небудь випущеного пакета програм — у якому все ще може виявитися стара версія ліцензії — візьміть, будь ласка, одну з інших ліберальних ліцензій, таких, як ліцензія Expat або FreeBSD.

Ви можете допомогти популяризувати проблему, не вживаючи терміна “ліцензія в стилі BSD” і не кажучи “ліцензія BSD”, передбачаючи, ніби існує тільки одна така ліцензія. Справа в тому, що коли люди називають всі ліцензії вільних програм без копілефту “ліцензіями в стилі BSD”, який-небудь розробник нових вільних програм, який хоче застосувати ліцензію вільних програм без копілефту, може зрозуміти як само собою зрозуміле, що взяти таку ліцензію можна з BSD. Він або вона може скопіювати ліцензію з параграфом про рекламу, не навмисне, а просто випадково.

Якщо ви хотіли б навести конкретний приклад ліцензії без копілефту, і у вас немає особливої переваги, будь ласка, виберіть приклад, у якого немає особливих проблем. Наприклад, якщо ви говорите про “ліцензію в стилі X11”, ви будете заохочувати людей копіювати ліцензію X11, в якій гарантовано немає параграфа про рекламу, в цьому випадку ви уникаєте ризику, пов'язаного з випадковим вибором однієї з двох ліцензій BSD.

Ви також могли б згадати ліцензію без копілефту, якій ми рекомендуємо віддавати перевагу перед іншими ліцензіями без копілефту: ліцензію Apache 2.0, в якій є пункт для запобігання зради, пов'язаної з патентами.

Коли ви хочете вказати конкретно на одну з ліцензій BSD, будь ласка, завжди пояснюйте, про яку ви говорите: “первіснуліцензію BSD” “ чи модифіковану ліцензію BSD”.


Згодом був введений третій варіант ліцензії BSD, в якому були тільки перші два з чотирьох пунктів первісної ліцензії BSD. Ми називаємо її “ліцензією FreeBSD”. Це ліберальна ліцензія вільних програм без копілефту, сумісна з GNU GPL, подібна до модифікованої ліцензії BSD.