Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür Yazılım Hareketi

İnsanlar, GNU/Linux gibi özgür işletim sistemlerini çeşitli nedenlerle kullanırlar. Birçok kullanıcı, pratik nedenlerden dolayı kullanır: çünkü sistem güçlüdür, güvenilirdir veya yazılımı gereksiniminiz olan şeye değiştirmenize uygundur.

Bunlar iyi nedenlerdir, ancak ortada kolaylıktan daha fazla neden söz konusudur. Bunlar özgürlüğünüz ve topluluğunuzdur.

Özgür Yazılım Hareketi'nin arkasındaki fikir, bilgisayarın kullanıcılarının istediklerinde özgürce bir topluluk kurabilme özgürlüklerinin olmasıdır. Her ne yapmak istiyorsanız, kaynak kodunu değiştirerek, kendinize yardım etme özgürlüğünüz olmalıdır. Başka insanlara programların kopyalarını dağıtarak, komşunuza yardım etme özgürlüğünüz de olmalıdır. Aynı zamanda diğer insanların kullanabilmesi için gelişmiş sürümleri yayınlayarak, kendi topluluğunuzu oluşturma özgürlüğünüz de olmalıdır.

Bir programın özgür yazılım olup olmadığı çoğunlukla lisansına bağlıdır. Bununla birlikte, bir yazılım kaynak koduna erişemediğiniz için veya donanımı değiştirilmiş bir sürümü yüklemenize izin vermediği (bu duruma “tivoization” deniyor) için de özgür olmayan bir program olabilir.

Bizim ayrıntılı özgür yazılım tanımımız, bir lisansın bir yazılımı özgür yazılım yapışını nasıl değerlendirdiğimizi gösterir. Aynı zamanda özgür saydığımız diğer lisansların getiri ve götürüleri ile özgür olmayan diğer lisansların neden kabul edilemeyecek kadar sınırlandırıcı oldukları hakkında yazdığımız bazı özel durumlarla ilgili yazılarımız da vardır.

1998'de “açık kaynak” terimi bulundu ve bizden tamamen farklı görüşlerle ilişkilendi. Bu görüşler özgür yazılımın sadece pratik avantajlarına atıfta bulunur ve Özgür Yazılım Hareketinin ortaya koyduğu özgürlük ve sosyal dayanışmanın derin konularından dikkatlice kaçınır. Açık kaynak gidebildiği kadar iyidir, ancak konunun sadece yüzeyini gösterir. Açık kaynak destekleyicileriyle yazılım geliştirme gibi pratik konularda çalışmaktan çekinmiyoruz, ancak onların görüşlerine katılmıyoruz ve onların isimleri altında çalışmayı reddediyoruz.

Eğer özgürlüğün ve topluluğun kendileri için önemli olduklarını düşünüyorsanız, “özgür yazılım” terimini gururla kullanarak lütfen bize katılın ve bu ifadenin yayılmasına yardımcı olun.

Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [ar] العربية   [de] Deutsch   [es] español   [fa] فارسی   [fr] français   [ml] മലയാളം   [nl] Nederlands   [pl] polski   [pt-br] português   [ru] русский   [tr] Türkçe  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”