Tento překlad nemusí obsahovat změny, které byly v článku provedeny po 2017-05-06 v anglickém originálu.

Podívejte se na tyto změny. Přečtěte si prosím Příručku překladatele, kde se dozvíte, jak se zapojit do překladu tohoto článku.

Záchrana Evropy před softwarovými patenty

Představte si, že pokaždé, kdy byste učinili rozhodnutí o designu vašeho softwaru, zvláště kdykoliv byste použili algoritmus, o kterém jste četli v nějakém časopise, nebo implementovali vlastnost o kterou žádají uživatelé, riskovali byste soudní proces.

Toto je dnes díky softwarovým patentům v USA běžné. Brzy to může být stejné i ve většině Evropy (1). Země působnosti Evropského patentového úřadu, podněcované velkými společnostmi a podporované patentovými právníky, navrhují povolit patenty pokrývající matematické výpočty.

Aby měla veřejnost šanci toto zastavit, musí jednat, a to brzy – rozmluvou se svými vládami je donutit, aby se postavili proti této změně. Je velmi důležité podpořit ve státech jako Německo, Švédsko, Finsko, Nizozemí a/nebo Dánsko akce, které již probíhají ve Francii.

Patenty již pustoší svobodný software. Během 80. let zcela potlačili svobodný software držitelé patentů v dané oblasti na šifrování s veřejným klíčem. Chtěli zakázat i PGP, ale pod tlakem veřejnosti nakonec přistoupili na kompromis: do PGP bylo přidáno omezení, takže již nebylo svobodným software. (Když ten nejobecnější patent v této oblasti vypršel, začali jsme vyvíjet GNU Privacy Guard.)

Compuserve vyvinul obrázkový formát GIF, načež byl ohromen, když Unisys vyhrožoval žalobou jemu i komukoliv jinému, kdo vyvýjel či používal software na tvorbu GIFů. Unisys získal patent na datový kompresní algoritmus LZW, který se využívá v určité fázi kódování GIF obrázků, a odmítl svobodnému software povolit používat LZW (2). Výsledkem je, že v USA je každý autor svobodného software pro tvorbu kmprimovaných GIFů vystaven riziku soudního řízení.

V USA a některých dalších zemích je nemožné vyrobit svobodný software pro MP3; v roce 1998 bylo americkým vývojářům, kteří vyvinuli svobodné programy pro generování MP3, vyhrožováno patentovým soudním řízením a byli donuceni je stáhnout. Některé jsou nyní distribuovány v Evropě – avšak pokud Evropský patentový úřad provede tuto plánovanou změnu, mohou se stát nedostupnými i zde.

O něco později, během roku 1998, ohrozil Microsoft World Wide Web získáním patentu na kaskádové styly – poté, co si vyloboval u WWW Koncorcia zahrnutí této vlastnosti do standardu. Není to poprvé, kdy byla nějaká standardizační komise nalákána do chřtánu patentů. Reakce veřejnosti přesvědčila Microsoft, aby ustoupil od prosazování tohoto patentu; ale nemůžeme pokaždé počítat s milostí daného patentového vlastníka.

Seznam by mohl pokračovat dál a dál, kdybych měl čas projít starou poštu a místo je zde všechny rozepisovat.

Vývojáři svobodného software mají stejné důvody, jako vývojáři proprietárního software, protože oběma skupinám patenty přinášejí ztráty. Stejné je to u mnoha vývojářů specializovaného software.

Samozřejmě ne každý na softwarových patentech ztrácí; pokud by tomu tak bylo, byl by tento systém brzy zrušen. Velké společnosti mají často mnoho patentů a mohou přinutit většinu ostatních společností, velkých či malých, ke vzájemným křížovým licencím. Vyhnou se většině problémů způsobených patenty, zatímco těží z rozsáhlého sdílení propůjčování silných patentů. Proto jsou předními podpůrci softwarových patentů nadnárodní společnosti. A ty mají také na vlády velký vliv.

Příležitostně mají prospěch z patentů i malé společnosti, pokud jsou jejich produkty tak jednoduché, že neporušují žádné patenty velkých společností. A ještě jsou tu i vlastníci patentů, kteří nevyvíjejí žádné produkty, ale pouze ždímají peníze z ostatních Mohou tak smát na celé kolo, zatímco výrazně brzdí rozvoj.

Avšak většina vývojářů software, stejně tak jako většina uživatelů, softwarovými patenty ztrácí. Patenty rozvoj software spíše brzdí, než aby ho podporovaly.

Lidé dříve o svobodném software říkali, že to je absurdní myšlenka, že nemáme dostatek schopností vyvíjet velké množství software. Vyvrátili jsme to prostým faktem. Vyvinuli jsme širokou škálu výkonného software, který respektuje svobodu uživatelů. Můžeme dát veřejnosti široké spektrum software – pokud nám to nebude zakázáno patenty.

Softwarové patenty nás ohrožují. Nyní je čas jednat. Pro více informací a detailnější návrh akce prosím navštivte www.ffii.org. Prosíme vás, najděte si čas pomoci.

Dodatky

  1. Evropský patentový úřad, používaný mnoha evropskými zeměmi, vydal docela hodně patentů s účinkem na software, které byly prezentovány jako něco jiného, než softwarové patenty. A nyní by uvažovaná změna otevřela dveře neomezenému patentování algoritmů a softwarových vlastností, které by obrovsky zvýšilo množství vydaných softwarových patentů.
  2. Unisys vydal chytře sestavené prohlášení, které je často bráno jako povolení svobodnému software k tvorbě GIFů, ale o kterém si myslím, že takovým povolením není. Napsal jsem jejich právnímu oddělení, abych se zeptal, ale neobdržel jsem žádnou odpověď.

Další texty