Toto je překlad anglického originálu stránky.

Svobodný software je spolehlivý

Svobodný software si vybudoval v uživatelské komunitě pověst díky své spolehlivosti. V každodenním používání uživatelé předpokládají, že se v žádné s aplikací nesetkají s žádným problémem:

„Mí spolupracovníci za mnou často chodí, když mají problémy se svým proprietárním software. Nedávno to byl například jeden z hlavních programátorů, který se snažil odladit nějaký bug… Snažil se na svém komerčním vývojovém nástroji (Microsoft Developer Studio) zapnout výjimky, ale pořád mu to padalo a nejen ten konkrétní program, ale celý debuger a dokonce i počítač. V zoufalství mě pak požádal, abych zkusil načíst jeho program do GDB (GNU Debuger). Nikdy jsem předtím nepoužíval výjimky v plovoucí desetinné čárce, ale na svém [GNU/]Linuxu s gdb jsem našel tu SIGFPE [výjimku] během chvilky.”

Adam Wiggins
Softwarový vývojář

V průmyslu, jakým je třeba nukleární inženýrství, si nemohou společnosti dovolit sníženou spolehlivost svých nástrojů:

„Pro vaši informaci, v projektu JET, nejvýznamnějším výzkumném projektu pro vývoj technologií na výrobu elektřiny z nukleární fúze, je GNU software hojně používán a oceňován. GNU Emacs používáme téměř univerzálně. Dále také GCC, BASH, GAWK a mnoho podobných.”

Colin Manning
JET Project

„[GNU/]Linux se ukázal jako velmi spolehlivý. Byli jsme schopni provozovat náš hlavní server bez dozoru na odlehlém místě. Nikdy nespadnul, mimo dvou případů, kdy nějaký zdivočelý proces vyčerpal všechnu paměť.”

Jeff Breidenbach
The Mail Archive
www.mail-archive.com

„ Za téměř deset let, co jsem to zkoušel, se mi nikdy nepovedlo shodit GCC a nikdy jsem se nesetkal s chybou, kterou by zavinilo GCC při kompilaci. Denně používáme k práci na přáních zákazníků i další nástroje FSF jako třeba GAWK a nespočetné množství utilit jako BASH. Často pracují tak spolehlivě, že úplně zapomínáme, že vůbec nějaké existují.”

Leon Brooks
Systems Administrator for a small Internet Service Provider
Claremont, Western Australia

„Zjistili jsme, že GNU software je kvalitnější a lépe podporovaný než veškerý komerční software, který jsme zkoušeli.”

M Carling
CIO, Axis Personal Trainers and Spa

„Co se týče GNU software, používali jsme GCC (GNU C Compiler – GNU překladač jazyka C) ke kompilaci našich programů. Vůbec jsme ani nepomýšleli na nějaké problémy. Prostě to fungovalo.”

Peter J. Darke
Program Consultant
General Practitioners Network, Australia