Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2022-01-12 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

GFDL v1.3 ЧАП

3 листопада 2008 року Фонд вільного програмного забезпечення випустив версію 1.3 Ліцензії вільної документації GNU. У цьому списку наведено відповіді на можливі питання про те, чому ми випустили цю нову версію ліцензії, і про те, як вона пов'язана з FDLv2. Додаткові матеріали доступні на сторінці FDL 1.3.

Чому ви випустили нову версію FDL з невеликими змінами?

Наприкінці минулого року Фонд Вікіпедії, який керує проектом Вікіпедія, прийняв резолюцію з проханням до нас оновити FDL, щоби Вікіпедії та іншим подібним вікі, які застосовують FDL, було дозволено також користуватися ліцензією Із Зазначенням Авторства — Поширення На Тих Самих Умовах 3.0 Неадаптована (CC BY-SA 3.0).

Оскільки ми не готові до випуску FDL 2.0, поки що випустили цю версію. Ця нова версія призначена для того, щоб задовольнити запит Фонду Вікіпедії.

Як FDL 1.3 відноситься до роботи над FDL 2.0, проведеної до цього часу?

У FDL 1.3 включено пару особливостей, запропонованих для FDL 2.0, але цим їхній зв'язок обмежується. Цей випуск не переслідує тих наших цілей, яких передбачається досягти з допомогою FDL 2.0.

Які зміни в FDL 1.3?

Основна зміна полягає в додаванні до розділу 11. Ця нова умова дозволяє певні матеріали, випущені під цією ліцензією, застосовувати також на умовах CC-BY-SA 3.0. Докладніші відомості про те, які саме матеріали можна ліцензувати таким способом, див. у відповідних питаннях нижче. У рамках цієї зміни ми ввели також нове визначення в розділ 1.

Ми також запозичили кілька змін з GPLv3. Перша знаходиться в розділі 9. Вона пояснює, як може завершитися дія ліцензії, коли ви порушуєте її. Тепер ми надаємо для порушників спосіб автоматично відновити свої права, якщо вони усувають порушення. Друга знаходиться у розділі 10: тепер ліцензіати можуть вибрати посередника, яким дозволено вирішувати, чи може бути робота ліцензована на умовах майбутніх версій FDL.

Ви можете переглянути файл PostScript, в якому позначені зміни від FDL 1.2 та FDL 1.3.

Чим обґрунтовані такі зміни?

Розділ 11 доданий, щоб дозволити таким вікі, як Вікіпедія, застосовувати роботи під FDL на умовах CC-BY-SA 3.0, якщо вони вирішать робити це. Вони нам сказали, що хотіли б дослідити цю можливість і додавання такої умови дає їм зрозумілий спосіб зробити це.

Зазвичай такого роду рішення по ліцензуванню можуть і повинні прийматися правовласниками конкретної роботи. Однак, оскільки у Вікіпедії багато правовласників, проекту потрібен був деякий альтернативний шлях для досягнення цього, і ми з ними виконали роботу, щоб отримати його.

Інші зміни є незначними покращеннями, які було легко зробити заодно з основною зміною. У GPLv3 вони були зустрінуті з широким схваленням і вони анітрохи не змінюють принципових дозволів та вимог ліцензії.

Який саме матеріал можна ліцензувати за CC-BY-SA 3.0?

Щоб ліцензувати роботу під FDL по CC-BY-SA 3.0, повинні виконуватися кілька умов:

  • Робота повинні бути доступною на умовах FDL 1.3, що надає вам цей дозвіл. Якщо робота була випущена на умовах Ліцензії вільної документації GNU версії 1.2 або (на ваш розсуд) будь-якої пізнішої версії, то вона відповідає цьому критерію.

  • У роботи не повинно бути ніяких текстів для обкладинки або незмінних розділів. Це додаткові можливості у всіх версіях FDL.

  • Якщо робота була спочатку опублікована не в публічній вікі, то вона повинна була бути додана в вікі (або на якийсь інший сайт, де звичайна публіка може розглядати і редагувати матеріали) до 1 листопада 2008 року.

Весь матеріал під FDL, доданий у Вікіпедію до 1 листопада 2008 року, задовольняє ці умови.

Яке призначення двох різних дат у розділі 11? Чому ви вибрали саме ці дати?

Розділ 11 встановлює для ліцензіатів два крайні терміни. По-перше, якщо робота була спочатку опублікована не в публічній вікі, то ви можете застосовувати її на умовах CC-BY-SA 3.0 лише у випадку, коли вона була додана у вікі до 1 листопада 2008 року. Ми не хочемо давати людям цей дозвіл для абсолютно всіх робіт, випущених під FDL. Ми також не хочемо, щоб люди оминали систему, додаючи матеріали під FDL у вікі, а потім користувалися ними на умовах CC-BY-SA. Вибір крайнього терміну, який вже пройшов, недвозначно запобігає цьому.

По-друге, цей дозвіл більше недоступний після 1 серпня 2009 року. Ми не хочемо, щоб це стало загальним дозволом переходити між двома ліцензіями: для громади буде набагато краще, якщо в кожній вікі приймуть власне рішення про те, якою ліцензією користуватися, і будуть дотримуватися її. Цей крайній термін гарантує такий результат, пропонуючи при цьому всім, хто працює над вікі, більш, ніж достатній для прийняття рішення час.

Які ваші поточні плани щодо FDL 2.0?

Ми як і раніше беремо відгуки про цю нову редакцію ліцензії з великими змінами. В поточному проекті FDL 2.0 розділ 8(b) дозволяє переліцензувати матеріали у вікі. Оскільки FDL 1.3 надає таку можливість в розділі 11, то в FDL 2.0 це більше не потрібно. Однак всі інші зміни, запропоновані в проекті досі підходять для наступної версії ліцензії, тому ми, як і раніше, перебуваємо за столом обговорення.