English [en]   Deutsch [de]   français [fr]   日本語 [ja]   polski [pl]   русский [ru]   українська [uk]  

Associate members power up the Free Software Foundation. Help smash our goal of 700 new members or donate by December 31st!

Join

$38 497
$450 000

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Проблеми HESSLA

Ліцензійна угода покращеного вихідного тексту хактівізму (HESSLA) — ліцензія вихідного тексту програм, в якій намагаються накладати обмеження етичного порядку стосовно використання й модифікації програми. Оскільки ліцензія обмежує те, для яких робіт можна застосовувати програму, і обмежує істотним чином те, які роботи можуть виконувати змінені версії програми, то це не є ліцензія вільних програм. Парадоксальним результатом є те, що спільнота людей, які мабуть симпатизують цілям HESSLA, не може працювати над програмами, що випущені під ліцензією HESSLA, без порушення її принципів.

Обмеження HESSLA забороняють конкретні невиправдані види діяльності: порушення прав людини і введення функцій стеження за користувачем. Хтось міг би запитати, чому б нам не оголосити виняток для цих конкретних обмежень   чому ми дотримуємося загального правила відмови від всіх обмежень на застосування і функціональність змінених версій?

Якби ми збиралися зробити виняток з наших принципів вільних програм, то ми зробили б його саме тут. Але це було б помилкою: це завдало б шкоди руху за вільні програми і нічого не досягло б. Спроби запобігти цій конкретній діяльності за допомогою ліцензії на програми були б зайві або безуспішні.

Стосовно змінених версій обмеження HESSLA зайві. У загальному і цілому GNU GPL є достатнім захистом проти функцій, які порушують конфіденційність, тому що ліцензія гарантує, що хтось може взяти вихідний текст, знайти шпигунську функцію і опублікувати поліпшену версію програми, в якій цієї функції немає. Тоді користувачі можуть перейти на ту версію, якщо не хочуть, щоб комусь передавали їхні особисті дані.

Що стосується заборони застосовувати програму урядам, які порушують права людини, то це, швидше за все, буде безуспішно. Вони користуються багатьма іншими програмами. Крім того, ліцензія вихідного тексту на базі авторського права (у всякому разі у США) не може обмежувати застосування програми; таке обмеження все одно нездійсненне. В той же час держава може просто вирішити, що на неї обмеження не поширюється.

ПЕРЕЙТИ НА ПОЧАТОК


[логотип ФВПЗ]“Наша місія    збереження, захист та підтримка свободи використання, вивчення, модифікації, копіювання і розповсюдження комп'ютерних програм, а також захист прав користувачів вільних програм”.

The Free Software Foundation is the principal organizational sponsor of the GNU Operating System. Support GNU and the FSF by buying manuals and gear, joining the FSF as an associate member, or making a donation, either directly to the FSF or via Flattr.