Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Yayıncılar neden GNU FDL kullanmalıdır

Teknik yazarlar, özgür yazılım için özgür belgeler yazarak para kazanabilirler mi? Cidden bunu umuyoruz ve bu da GNU Özgür Belgelendirme Lisansı'nın nedenidir.

GFDL, herhangi bir yaşamsal özgürlükten vazgeçmeden, özgür belgelendirmeyi fonlamada ticari yayıncıların yardımlarını almanın bir yolu olarak tasarlanmıştı. “Kapak yazısı” özelliği ve lisansın kapaklar, başlık sayfası, tarihçe ve destek gibi şeylerle ilgilenen belirli başka yönleri, yazarlarına ödeme yapılan kitaplar için lisansın ticari yayıncılara çekici gelmesi için dahil edildi. Çekiciliği arttırmak için, GFDL'i yazarken özellikle yayınevi şirketlerinin personeline, hukukçulara, özgür belgelendirme yazarlarına ve genel olarak topluluğa danıştım.

En azından iki ticari yazılım kılavuzu yayıncısı bana bu lisansı kullanmakla ilgilendiklerini söylediler. Geleceğin ne getireceği belli olmaz, ama GFDL, ticari yayıncıların insanlara özgür yazılım için ticari özgür kılavuzlar yazmaları karşılığında ödeme yaptığı toplumsal bir sistemi biçimlendirmeyi başarmak açısından iyi bir şansı var gibi gözüküyor.