Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU yazılımları için yardım edinmek

Ne GNU Projesi ne de Özgür Yazılım Vakfı teknik destek sağlar. Misyonumuz özgür yazılımı geliştirmek, sürdürmek ve korumaktır. Lütfen teknik destek için bize e-posta göndermeyin veya FSF ofisini aramayın.

Çoğu sorunuzu yanıtlayabilecek olan GNU Projesi Belgelerine çeşitli biçimlerde ulaşabilirsiniz.

Hata bildirimi

Çoğu şirket günümüzde, sıklıkla GNU/Linux dağıtımlarının bir parçası olarak, GNU yazılımı dağıtıyor. Belirli bir GNU/Linux dağıtımında kurduğunuz bir GNU programında bir hata tespit ettiğinizde, lütfen bu hatayı ilk olarak bize değil, dağıtımcıya, dağıtımcının e-posta listelerini veya web formlarını kullanarak bildirin. Dağıtımcıların yayınladığımız GNU yazılımlarını değiştirmeleri (ne de olsa bunu yapmakta özgürler!) ve/veya eski sürümleri dağıtmaları yaygındır. Asıl GNU paketlerinin bakım sorumlularının belirli dağıtımcıların ne yaptığına ilişkin genellikle hiç bir bilgisi yoktur.

Ancak, bir GNU paketinin asıl sürümünde bir kusur bulursanız bilmek isteriz. Belirli bir paket için hataları nereye bildireceğinizi şu şekilde bulabilirsiniz:

Asıl sürümler için bir hata bildirimi aldığımızda genellikle sorunu çözmeye çalışırız. Hata düzeltmelerimiz bireysel bir yardım gibi gözükse de, öyle değildir; geliştirilmiş yeni bir sürüm hazırlamanın bir parçasıdır. Düzeltmeyi test etmemize ve niteliğinden emin olmamıza yardımcı olmanız için size bir hata için yama gönderebiliriz. Eğer hata bildiriminiz bizden bir çözümü ortaya çıkarmasa da, hata takibi e-posta listelerini okuyan bir başka kullanıcıdan çözüm gelebilir.

Başka bir deyişle, lütfen yazılımı kurmanıza veya nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olmamızı istemeyin, ama bir kurulum betiğinin nasıl çalışmadığını veya belgelerin belirsiz olduğu yerleri bize söyleyin.

Eğer önemli bir hata bildirimi makul bir süre içerisinde (lütfen en azından iki hafta izin verin) bakım sorumlusu tarafından yeterince önemsenmezse, hatayı <maintainers@gnu.org> e-posta adresiyle iletişim kurarak “üst makamlara bildirebilirsiniz”. Bu özellikle bakım sorumlusunun son zamanlardaki faaliyetine ilişkin bir belirti bulamadığınız durumlarda gereklidir.

Hata bildirimi gönderirken, lütfen çok büyük ekler eklemeyin. GNU e-posta listelerinde iletilerin boyut sınırı 200k civarındadır ve bundan büyük her şey reddedilecektir. Savannah sistemine yüklemelerin sınırı 16 MB'tır. En iyi yaklaşım dosyaları webe yüklemek ve iletinizde URL'yi paylaşmaktır. Bunu yapmanız mümkün değilse bize durum hakkında ulaşın, mutlaka yapacak bir şey buluruz.

Genel yardım edinme

GNU ve diğer özgür yazılımlar için birçok e-posta listesi barındırıyoruz, hem hata bildirimi hem de genel tartışma ve yardım için listeler var. Adı help- ile başlayan listeler topluluktan yardım almaya yöneliktir. Belirli bir GNU programı için bir e-posta listesi bulamazsanız, bu durumda lütfen help-gnu-utils e-posta listesini kullanın.

FSF Hizmet Dizini destek ve diğer danışmanlık hizmetleri sunan kişilerin bir listesidir. (Yeni ve güncellenmiş listeler için iletişim bilgisi bu sayfadadır.)

Ayrıca geliştirici ve kullanıcılarla sohbet edebildiğiniz GNU yazılımları için etkin IRC kanalları da var.