Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Videolar Yayımlamak

Akış için bir video yayımlamak amacıyla “özgür yazılım temelli bir akış platformu”na ihtiyacınız yoktur.

Birisi bana “özgür yazılım temelli bir akış platformu”ndaki bir video kaydını nereye yükleyebileceğini sordu. Ona şu şekilde yanıt verdim.

  • Platformun hangi yazılıma dayandığı çok önemli değildir çünkü bu siteyi kullanan insanlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. O yazılımı çalıştırmıyorlar. Yaptıkları şey, siteyle konuşmak.
  • Kullanıcıların özgürlüğü için çok önemli soru, sitenin özgür olmayan JavaScript kodu da dâhil olmak üzere özgür olmayan herhangi bir yazılım çalıştırmayı gerektirip gerektirmediği veya buna yol açıp açmadığıdır.
  • Herhangi bir web sitesi, bir video dosyasını herhangi bir tarayıcının herhangi bir JavaScript gerekmeden görüntüleyebileceği bir şekilde barındırabilir. Yalnızca video dosyasını siteye koyun ve kullanıcılara URL'sini söyleyin. Herhangi bir modern, grafiksel tarayıcı; bir video dosyasına rastladığında onu akış şeklinde indirecektir.
  • “Video platformu” siteleri hakkında tek özel şey; hesap oluşturma, videolar yükleme, onları izleyen kullanıcıları izleme ve bu kullanıcıları kısıtlama gibi başka yardımcı yeteneklere sahip olmalarıdır. Bunlara ihtiyacınız yok.
  • Videonun URL'sini dağıtmak ve kullanıcıların onu izlemesine olanak sağlamak için tek ihtiyacınız olan dosyayı yayımlayabileceğiniz bir sitedir. Bu ya kendi sunucunuzda çalışan ya da başka bir yerde barındırılan kendi web siteniz olabilir.

Bu sitenin geri kalanına bağlı olarak başka kusurları veya ahlaki sorunları olabilir ama en azından videoyu izleyen kullanıcılara doğrudan kötü davranmaktan kaçınacaktır.