Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür Öğrenme Kaynakları

Özgür yazılım gibi özgür öğrenme kaynakları da fiyat değil, özgürlükle ilgilidir. Özgür yazılım ilkelerini genel bilgi ve eğitim materyallerine getirmekle ilgilidir. Bilgi; kısıtlama olmaksızın herkes tarafından kullanılabilir ve erişilebilir olmalı ve mülkiyet olarak değerlendirilmemelidir. Zamanla çürüyen ya da bir çift ayakkabı gibi kullanımla yıpranan tüketim mallarından oluşan bir eşya değildir. Bilgi; kullanımla birlikte gelişen, doğal olarak bol miktarda bir kaynaktır: Ne kadar çok kullanılır ve yayılırsa herkesin yararına o kadar artar. İnsanların bilgiye erişmesini, bilgiyi kullanmasını veya paylaşmasını önlemek için tasarlanan bilginin mülkiyetini destekleyecek şekilde tasarlanmış önlemlerin getirilmesi, insanın ilerlemesini engelleyen bir komplodur.

Bilgi özgürlüğü ile ilgili bu ilkeler daima GNU Projesi'nin ruhunda olmuştur. 1999'da Vikipedi projesi tarafından yerine getirilen Evrensel Özgür Ansiklopedi ve Öğrenme Kaynağı kavramını resmen tanıttı.

Vikipedi
Dünyanın her yerinden binlerce gönüllünün iş birliği ile yazılan Vikipedi günümüzde kısıtlama olmaksızın herkes tarafından erişilebilir ve kullanılır hâle getirilmiş en iyi bilgi örneğidir. Vikipedi okuyucularının kaynak belirtilmesi ve nihai türev çalışmalarının aynı koşullar altında yayımlanması koşuluyla makaleleri kopyalamasına, kullanmasına ve uyarlamasına izin verilir (bkz. Copyleft).
Gutenberg Projesi
Bu proje, özgürlük için özgür olan genel bilgi kitapları sunmaktadır. Kamu malı çalışmaların düz metin dijital versiyonlarını yayınlar. Klasik bir kitabın bir kopyasını arıyorsanız aramanız burada başlamalıdır.

Basılı materyale yönelik olarak fiyatının bedava olmasıyla özgür olması arasındaki fark için çok net bir açıklamaları var.

GNU Projesi
Çoğunlukla özgür yazılım belgelendirmeyle ilgili özgür kitapların bir listesini tutuyoruz ve GNU kılavuzlarını çevrim içi olarak sunuyoruz. Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanan tüm kitaplar özgürlük için özgürdür.
Özgür Teknoloji Akademisi
Özgür Teknoloji Akademisi (FTA), çeşitli ülkelerdeki çeşitli eğitim kurumlarının ortak girişimidir. Tüm kullanıcıların kısıtlama olmaksızın mevcut bilgileri incelemesine, katılmasına ve geliştirmesine izin veren bir topluma katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. FTA, özgür teknolojiler hakkında kurs modülleri içeren çevrim içi bir yüksek lisans düzeyi program sunuyor. Bu kurslar, Kampüs Projesi birlikte çalışabilirlik çerçevesine dayalı sanal bir kampüste tamamen çevrim içi olarak verilmektedir.

FTA; Özgür Bilgi Enstitüsü, Katalonya Açık Üniversitesi (İspanya) ve Hollanda Açık Üniversitesi arasındaki bir iş birliğidir. Sınırsız Sorumlu Ortaklar'ın daha büyük bir grubu, kurucu tabanını özgür teknoloji alanındaki kursların sunulmasında ortak ilgiyi paylaşan bir organizasyon ağı ile genişletmektedir. FTA; mevcut ortaklar ve iş birlikleri ağını sürekli olarak genişletmekte ve hem bireyleri hem de kuruluşları topluma katkıda bulunmaya teşvik etmektedir.

Özgür eğitsel oyunlar veya eğitim amaçlı kullanılabilecek özgür oyunlar hakkında bilgi arıyoruz. <education@gnu.org> ile iletişime geçin.