این صفحه ترجمهٔ فارسی یک صفحهٔ انگلیسی است.

نرم‌افزار آزاد آموزشی

پروژهٔ گنو لیستی از نرم‌افزارهای آزاد با کیفیت بالا برای آموزش و پرورش در تمامی سطوح را توصیه و نگهداری می‌کند.

قبل از پرداختن به موضوع این بخش، به خوانندگان‌مان یادآوری می‌کنیم که کلمهٔ «free» در «free software» به قیمت اشاره نمی‌کند بلکه به آزادی اشاره دارد. نرم‌افزار آزاد نرم‌افزاری است که به شما آزادی می‌بخشد، یعنی آزادی اجراکردن، کپی کردن، توزیع کردن، تغییر و بهبود دادن آن نرم‌افزار. برای یادگیری بیشتر، تعریف نرم‌افزار آزاد را ببینید.

آنچه در این بخش پیدا خواهید کرد:

این صفحه یک لیست کامل برنامه‌های آزاد آموزشی نیست. هدف ما ارائهٔ چند مثال است تا نشان دهیم چگونه مؤسسات آموزشی می‌توانند آزادی‌هایی که نرم‌افزار آزاد به آن‌ها اعطا می‌کند را به عمل‌آورند و به طور مؤثر به کار بندند. برای هر برنامهٔ توصیف شده، ما نشان خواهیم داد که چگونه این آزادی‌ها اعمال شدند.

این‌ها مثال‌هایی هستند که ارائه می‌کنیم:

برخی از برنامه‌های آزاد ارائه‌شده در اینجا، مثل GCompris، جزو پروژهٔ گنو هستند. این بدان معنی است که توسعه‌دهندگان این برنامه‌ها موافقت می‌کنند که توجه داشته‌باشند که برنامه با بقیهٔ سیستم گنو به خوبی کار کند. یک برنامهٔ گنو برای محافظت از آزادی‌های اساسی کاربرانش از آخرین نسخهٔ مجوزی که پروژهٔ گنو توصیه می‌کند استفاده می‌کند. یک برنامهٔ گنو استفادهٔ هیچگونه نرم‌افزار غیرآزاد را توصیه یا ترویج نمی‌کند و کاربر را به هیچ مستندات غیرآزادی برای نرم‌افزار آزاد ارجاع نمی‌دهد، طبق تعریف کمپین ما برای مستندات آزاد.

افرادی که مایل به مهاجرت به نرم‌افزار رایگان هستند و یا به دنبال یک برنامهٔ آزاد برای انجام یک کار خاص هستند باید به فهرست نرم‌افزارهای آزاد که شامل کاتالوگ بیش از ۶۰۰۰ برنامهٔ آزاد که بر سیستم‌عامل‌های رایگان اجرا می‌شوند مراجعه کنند. به خصوص بخش آموزش و پرورش فهرست که برنامه‌های مربوط به مقاطع خاص دورهٔ تحصیلی از پیش دبستان تا مقاطع بسیار بالا از جمله دانشگاه و تحقیقات را لیست می‌کند.

Freeduc-USB یک USB قابل بوت است که شامل برنامه‌های مفیدی برای استفاده در کلاس است.

اگر برنامهٔ آزادی را می‌شناسید که توسط یک مؤسسه آموزشی برای یک هدف خاص استفاده می‌شود و یا تغییر داده شده یا توسط کاربرانش برای رفع نیازهای آموزشی‌شان سازگار شده است لطفا با ارسال یک ایمیل به <education@gnu.org> در این باره به ما اطلاع دهید.

ما به دنبال بازی‌های آموزشی آزاد هستیم و همچنین اطلاعات دربارهٔ بازی‌های آزادی که می‌توانند برای اهداف آموزشی استفاده شوند. لطفا با <education@gnu.org> تماس بگیرید.