Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Eğitsel Özgür Yazılım

GNU projesi, her düzeyde eğitim için yüksek kalitede, önerdiğimiz özgür programların bir listesini tutar.

Bu bölümdeki konuyu ele almadan önce okuyucularımıza “özgür yazılım”daki “free” sözcüğünün fiyatı değil, özgürlüğü ifade ettiğini hatırlatmak isteriz. Özgür yazılım; özgürlüğü yani yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlüğü sağlayan yazılımdır. Daha fazla bilgi için özgür yazılım tanımına bakabilirsiniz.

Bu Bölümde Ne Bulacaksınız?

Bu sayfa, mevcut eğitsel özgür programlarının kapsamlı bir listesini barındırmıyor. Amacımız; eğitim kurumlarının, özgür yazılımın sağladığı özgürlükleri nasıl kullanabileceklerini ve etkin bir şekilde uygulayabileceklerini göstermek için bazı örnekler sunmaktır. Tanımlanan her program için bu özgürlüklerin fiilen nasıl uygulandığını göstereceğiz.

Sunduğumuz örnekler şunlardır:

 GCompris   GIMP   Tux Paint 

Burada sunulan programlardan bazıları (GCompris gibi), GNU Projesi'nin bir parçasıdır. Bu durum, ilgili programların geliştiricilerinin programı GNU Sistemi'nin geri kalanıyla uyumlu bir şekilde çalıştırmak için özen gösterdiği anlamına gelir. Bir GNU programı, kullanıcıların temel özgürlüklerini korumak için GNU Projesi'nin önerdiği en son lisans sürümünü kullanır. Bir GNU programı herhangi bir özgür olmayan programın kullanılmasını önermez ve özgür belgelendirme kampanyamızda tanımlandığı gibi kullanıcıyı özgür yazılım için herhangi bir özgür olmayan belgelendirmeye yönlendirmez.

Özgür yazılıma geçmek isteyenler veya belirli bir görevi yerine getirmek için özgür bir program arayanlar, özgür işletim sistemlerinde çalışan 6.000'den fazla özgür programın kataloğundan oluşan Özgür Yazılım Dizini'ne başvurmalıdır. Özellikle Dizin'in Eğitim bölümü; anaokulundan, üniversite ve araştırma da dâhil olmak üzere yüksek derecede uzmanlık seviyelerine kadar farklı eğitim düzeylerine özgü programları listeler.

Freeduc-USB, sınıflar için kullanışlı uygulamalar içeren önyüklemeli bir USB bellektir.

Bir eğitim kurumu tarafından belirli amaçlar için kullanılan veya kullanıcıları tarafından kendi eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için değiştirilmiş veya başka bir şekilde uyarlanmış özgür bir yazılım programı biliyorsanız lütfen <education@gnu.org> adresine bir e-posta göndererek bize bildirin.

Özgür eğitsel oyunlar veya eğitsel amaçlar için kullanılabilecek özgür oyunlar hakkında bilgi arıyoruz. <education@gnu.org> adresinden iletişim kurabilirsiniz.