English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   עברית [he]   hrvatski [hr]   italiano [it]   한국어 [ko]   മലയാളം [ml]   Nederlands [nl]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   русский [ru]   Türkçe [tr]   українська [uk]   繁體中文 [zh-tw]  

Help the FSF fight for user freedom!

28 days. 200 new members. Join us before July 15.

Associate members help the Free Software Foundation remain proudly independent. Small contributions create a big impact!

READ MORE | JOIN

This translation may not reflect the changes made since 2017-12-11 in the English original. You should take a look at those changes. Please see the Translations README for information on maintaining translations of this article.

Neden Copyleft?

“Söz konusu diğerlerinin haklarını savunmak olduğunda, yatıp uzanmak ve hiçbir şey yapmamak alçakgönüllülük değil zayıflık göstergesidir.”

GNU projesinde, genelde insanlara her şeye izin veren özgür yazılım lisansları yerine, GNU GPL gibi copyleft lisanslarını kullanmalarını öneriyoruz. Biz, copyleft olmayan lisanslara karşı sert tartışmalara girmiyoruz; aslında, bu yazılımları ara sıra özel durumlar için öneriyoruz— ancak bu lisansların savunucuları GPL'ye karşı sert bir tartışmaya giriyor.

Bu tartışmalardan birinde, birisi, BSD lisanslarını kullanmasının “alçakgönüllü bir davranış” olduğunu belirtmişti. “Benim yazdığım kodları kullananlardan, bana itibar etmeleri dışında bir şey beklemiyorum.” İtibar konusunda yasal bir istemi “alçakgönüllülük” olarak açıklamak oldukça abartılı, fakat burada, dikkat edilmesi gereken daha derin bir nokta var.

Alçakgönüllülük, kendi ilginizden vazgeçmektir, ancak siz ve sizin kodunuzu kullanan kişiler, kodunuz için kullandığınız özgür yazılım lisansı tercihinden etkilenen yegâne kişiler değilsiniz. Sizin kodlarınızı, özgür olmayan bir programda kullanan kişi, diğerlerinin özgürlüğünü reddetmeye çalışıyordur ve siz, onun bunu yapmasına izin verirseniz, diğerlerinin özgürlüklerini korumakta başarısız olursunuz. Söz konusu, diğerlerinin haklarını savunmak olduğunda, yatıp uzanmak ve hiçbir şey yapmamak alçakgönüllülük değil zayıflık göstergesidir.

Kodlarınızı BSD lisanslarının veya başka aşırı hoşgörülü copyleft olmayan lisansların altında yayımlamak, yanlış yapmak değildir; program hala özgür bir yazılımdır ve hala bizim topluluğumuz için bir katkıdır. Ancak zayıftır ve çoğu durumda kullanıcıların yazılımı paylaşma ve değiştirme özgürlüklerini ilerletmek adına en iyi yol değildir!

TOP

[FSF logo] “The Free Software Foundation (FSF) is a nonprofit with a worldwide mission to promote computer user freedom. We defend the rights of all software users.”

JOIN SHOP