Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Neden Copyleft?

Söz konusu diğerlerinin haklarını savunmak olduğunda, yatıp uzanmak ve hiçbir şey yapmamak alçak gönüllülük değil zayıflıktır.

GNU projesinde, genelde insanlara aşırı hoşgörülü copyleft olmayan özgür yazılım lisansları yerine, GNU GPL gibi copyleft lisanslarını kullanmalarını öneriyoruz. Biz, copyleft olmayan lisanslara karşı sert tartışmalara girmiyoruz; aslında, bu yazılımları ara sıra özel durumlar için öneriyoruz, ancak bu lisansların savunucuları GPL'ye karşı sert bir tartışmaya giriyor.

Bu tartışmalardan birinde, birisi, BSD lisanslarını kullanmasının “alçak gönüllü bir davranış” olduğunu belirtmişti. “Benim yazdığım kodları kullananlardan, bana itibar etmeleri dışında bir şey beklemiyorum.” İtibar konusunda yasal bir istemi “alçak gönüllülük” olarak açıklamak oldukça abartılı, fakat burada, dikkat edilmesi gereken daha derin bir nokta var.

Alçak gönüllülük, kendi çıkarlarınızdan vazgeçmektir, ancak siz ve sizin kodunuzu kullanan kişiler, kodunuz için kullandığınız özgür yazılım lisansı tercihinden etkilenen yegâne kişiler değilsiniz. Sizin kodlarınızı, özgür olmayan bir programda kullanan kişi, diğerlerini özgürlüğünden yoksun bırakmaya çalışıyordur ve siz, onun bunu yapmasına izin verirseniz, diğerlerinin özgürlüklerini korumakta başarısız olursunuz. Söz konusu diğerlerinin haklarını savunmak olduğunda, yatıp uzanmak ve hiçbir şey yapmamak alçak gönüllülük değil zayıflıktır.

Kodlarınızı BSD lisanslarından biri veya başka bir aşırı hoşgörülü copyleft olmayan lisansların altında yayımlamak, yanlış değildir; program hala özgür bir yazılımdır ve hala bizim topluluğumuz için bir katkıdır. Ancak zayıftır ve çoğu durumda kullanıcıların yazılımı paylaşma ve değiştirme özgürlüklerini desteklemek için en iyi yol değildir.

İşte, özgür programların özgür olmayan sürümlerinin özgür dünyaya yaptığı büyük zararların bazı örnekler.