Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-07-21 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Навіщо копілефт?

“Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи інших   прояв слабкості, а не смирення.”

У проекті GNU ми зазвичай рекомендуємо застосовувати такі ліцензії з копілефтом, як GNU GPL, а не ліберальні ліцензії вільних програм без копілефту. Ми не виступаємо запекло проти ліцензій без копілефту — ми навіть рекомендуємо їх зрідка в особливих обставинах — але прихильники цих ліцензій показують приклад запеклих виступів проти GPL.

В одному з таких спорів опонент заявив, що він користується одній із ліцензій BSD, “висловлюючи смирення”: “Я не прошу від тих, хто користується моїми програмами, нічого, крім визнання моїх заслуг”. Навряд чи можна вважати “смиренням” юридичну вимогу визнання заслуг, але в цьому є глибокий сенс, про який ми тут поговоримо.

Покора — це зречення своїх власних інтересів; але інтерес, від якого ви відмовляєтеся, коли не застосовуєте копілефт для свого програмного коду, це не суто ваш особистий інтерес. Дехто, користуючись вашим вихідним кодом у невільній програмі, намагається відмовити у свободі іншим, і якщо ви дозволите йому це, то ви не зумієте захистити свободу тих людей. Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи кожного   прояв слабкості, а не покори.

Випускаючи свій вихідний текст під однією з ліцензій BSD або якою-небудь іншою ліберальною ліцензією без копілефту, ви не робите погано; програма залишається вільною і служить на благо нашої спільноти. Але це слабкість, і в більшості випадків це не кращий спосіб сприяти свободі користувачів змінювати програми та обмінюватися ними.

Ось конкретні приклади невільних версій вільних програм, які завдали суттєвої шкоди світу свободи.