English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   עברית [he]   hrvatski [hr]   italiano [it]   한국어 [ko]   മലയാളം [ml]   Nederlands [nl]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   русский [ru]   Türkçe [tr]   українська [uk]   繁體中文 [zh-tw]  

Help the FSF fight for user freedom!

28 days. 200 new members. Join us before July 15.

Associate members help the Free Software Foundation remain proudly independent. Small contributions create a big impact!

READ MORE | JOIN

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Навіщо копілефт?

“Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи інших   прояв слабкості, а не смирення.”

У проекті GNU ми зазвичай рекомендуємо застосовувати такі ліцензії з копілефтом, як GNU GPL, а не ліберальні ліцензії вільних програм без копілефту. Ми не виступаємо запекло проти ліцензій без копілефту — ми навіть рекомендуємо їх зрідка в особливих обставинах — але прихильники цих ліцензій показують приклад запеклих виступів проти GPL.

В одному з таких спорів опонент заявив, що він користується одній із ліцензій BSD, “висловлюючи смирення”: “Я не прошу від тих, хто користується моїми програмами, нічого, крім визнання моїх заслуг”. Навряд чи можна вважати “смиренням” юридичну вимогу визнання заслуг, але в цьому є глибокий сенс, про який ми тут поговоримо.

Покора — це зречення своїх власних інтересів; але інтерес, від якого ви відмовляєтеся, коли не застосовуєте копілефт для свого програмного коду, це не суто ваш особистий інтерес. Дехто, користуючись вашим вихідним кодом у невільній програмі, намагається відмовити у свободі іншим, і якщо ви дозволите йому це, то ви не зумієте захистити свободу тих людей. Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи кожного   прояв слабкості, а не покори.

Випускаючи свій вихідний текст під однією з ліцензій BSD або якою-небудь іншою ліберальною ліцензією без копілефту, ви не робите погано; програма залишається вільною і служить на благо нашої спільноти. Але це слабкість, і в більшості випадків це не кращий спосіб сприяти свободі користувачів змінювати програми та обмінюватися ними.

Ось конкретні приклади невільних версій вільних програм, які завдали суттєвої шкоди світу свободи.

TOP

[логотип ФВПЗ]“Фонд вільного програмного забезпечення (ФВПЗ) — некомерційна організація, задачею якої є сприяння свободі користувачів комп'ютерів у всьому світі. Ми захищаємо права усіх користувачів програм”.

JOIN SHOP