Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Навіщо копілефт?

“Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи інших   прояв слабкості, а не смирення.”

У проекті GNU ми зазвичай рекомендуємо застосовувати такі ліцензії з копілефтом, як GNU GPL, а не ліберальні ліцензії вільних програм без копілефту. Ми не виступаємо запекло проти ліцензій без копілефту — ми навіть рекомендуємо їх зрідка в особливих обставинах — але прихильники цих ліцензій показують приклад запеклих виступів проти GPL.

В одному з таких спорів опонент заявив, що він користується одній із ліцензій BSD, “висловлюючи смирення”: “Я не прошу від тих, хто користується моїми програмами, нічого, крім визнання моїх заслуг”. Навряд чи можна вважати “смиренням” юридичну вимогу визнання заслуг, але в цьому є глибокий сенс, про який ми тут поговоримо.

Покора — це зречення своїх власних інтересів; але інтерес, від якого ви відмовляєтеся, коли не застосовуєте копілефт для свого програмного коду, це не суто ваш особистий інтерес. Дехто, користуючись вашим вихідним кодом у невільній програмі, намагається відмовити у свободі іншим, і якщо ви дозволите йому це, то ви не зумієте захистити свободу тих людей. Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи кожного   прояв слабкості, а не покори.

Випускаючи свій вихідний текст під однією з ліцензій BSD або якою-небудь іншою ліберальною ліцензією без копілефту, ви не робите погано; програма залишається вільною і служить на благо нашої спільноти. Але це слабкість, і в більшості випадків це не кращий спосіб сприяти свободі користувачів змінювати програми та обмінюватися ними.

Ось конкретні приклади невільних версій вільних програм, які завдали суттєвої шкоди світу свободи.


Ця сторінка іншими мовами:

[en] English   [ar] العربية   [bg] български   [ca] català   [de] Deutsch   [es] español   [fa] فارسی   [fr] français   [he] עברית   [hr] hrvatski   [it] italiano   [ko] 한국어   [ml] മലയാളം   [nl] Nederlands   [pl] polski   [pt-br] português   [ru] русский   [tr] Türkçe   [uk] українська   [zh-tw] 繁體中文  

 [логотип ФВПЗ] “Фонд вільного програмного забезпечення (ФВПЗ) — некомерційна організація, задачею якої є сприяння свободі користувачів комп'ютерів у всьому світі. Ми захищаємо права усіх користувачів програм”.