این ترجمه ممکن است شامل تغییرات ایجادشده از تاریخ 2011-09-20 در نسخهٔ اصلی انگلیسی نباشد.

لطفا راهنمای ترجمه را برای اطلاعات بیشتر دربارهٔ نگهداری ترجمه‌های این مقاله ببینید.

توزیع‌های گنو/لینوکس

توزیع‌های سیستم گنو/لینوکس ازاد (یا “دیستروها”) تنها شامل نرم‌افزارهای آزاد هستند و تنها نرم‌افزارهای آزاد را پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها استفاده از نرم‌افزارهای غیر-آزاد را رد می‌کنند و همچنین پایگاه‌های برنامه‌نویسی غیر آزاد، درایور‌های غیر آزاد، بلوب‌های سفت‌افزاری غیر آزاد؛ و هر گونه نرم‌افزار و مستندات غیر آزاد را نمی‌پذیرند. آن‌ها اگر بفهمند که به اشتباه چیزی را گنجانده‌اند آن را حذف خواهند کرد.

توزیع‌های گنو/لینوکس آزاد

ما توصیه می‌کنیم از یک توزیع سیستم گنو/لینوکس ازاد استفاده کنید، یکی که اصلا نرم‌افزار انحصاری نداشته باشد. اینطوری شما می‌توانید مطمئن باشید که هیچ نرم‌افزار غیر آزادی را نصب نمی‌کنید. اینجا می‌توانید لیست ما از این توزیع‌ها را ببینید.
توزیع‌های آزاد گنو/لینوکس.

همه‌ی این توزیع‌های موجود به کمک برای توسعه نیاز دارند. بنابراین، اگر می‌خواهید کمک مؤثری به توزیع‌های گنو/لینوکس آزاد بکنید، ما پیشنهاد می‌کنیم که به توسعه‌ی یکی از توزیع‌های آزاد موجود بپیوندید، تا اینکه یک توزیع جدید ایجاد کنید.

رهنمود‌های توزیع‌های آزاد

این هم فهرستی است از مشکلاتی که باعث می‌شود یک نوزیع، کاملا آزاد در نظر گرفته نشود:
رهنمودهایی برای توزیع‌های سیستم آزاد.

توزیع‌های رایج

خیلی از توزیع‌های نرم‌افزاری گنو/لینوکس مشهور شامل رهنمود‌های ما نمی‌شوند. شما می‌توانید در مورد مشکلات آن‌ها این‌جا بخوانید:
چرا نمی‌توانیم خیلی از توزیع‌های گنو/لینوکس مشهور را تایید کنیم.

ما از توسعه دهندگان این توزیع‌ها درخواست می‌کنیم که بخش‌های غیر آزاد را بردارند و بدینگونه آن‌ها را نرم‌افزار کاملا آزاد کنند.

ترجمه شده در تیم ترجمه گروه کاربران ایرانی نرم‌افزار‌های آزاد- ifsug.org