Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU/Linux Dağıtımları

GNU/Linux sisteminin özgür dağıtımları yalnızca özgür yazılım içerir ve önerir. Özgür olmayan uygulamaları, özgür olmayan programlama platformlarını, özgür olmayan sürücüleri, özgür olmayan aygıt yazılımı “bloblarını” ve diğer herhangi bir özgür olmayan yazılım ve belgelendirmeyi reddederler. Bazılarının yanlışlıkla dahil edildiğini fark ettiklerinde, kaldırırlar.

Özgür GNU/Linux Dağıtımları

İçerisinde hiçbir şekilde özel mülkiyet yazılım içermeyen, özgür bir GNU/Linux sistem dağıtımı kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde herhangi bir özgür olmayan programı yüklemediğinizden emin olabilirsiniz. Bu dağıtımların listesi için:
Özgür GNU/Linux dağıtımları.

Bütün bu mevcut dağıtımlar daha çok geliştiricinin yardımından faydalanabilir. Dolayısıyla özgür GNU/Linux dağıtımlarına etkili bir katkıda bulunmak istiyorsanız, sizi yeni bir özgür dağıtım geliştirmekten ziyade mevcut bir özgür dağıtımın gelişimine katkıda bulunmayı öneririz.

GNU olmayan Özgür Dağıtımlar

Bu sistem dağıtımları özgür ama GNU'dan oldukça farklıdır. Bunları kullanmak GNU/Linux kullanmaya benzemez. Yine de, GNU/Linux dağıtımlarına uyguladığımız aynı etik kriterleri karşılıyorlar.
GNU olmayan Özgür Dağıtımlar.

Bütün bu mevcut dağıtımlar daha çok geliştiricinin yardımından faydalanabilirler. Dolayısıyla bu alanda etkili bir katkıda bulunmak istiyorsanız, size yeni bir özgür dağıtım geliştirmekten ziyade mevcut bir özgür dağıtımın gelişimine katkıda bulunmayı öneriyoruz.

Özgür Dağıtım Yönergeleri

Bir dağıtımın tamamen özgür olmasını engelleyen sorunlar şunlardır:
Özgür sistem dağıtımları için yönergeleri.

Yaygın Dağıtımlar

Yaygın ve bilinen çok sayıdaki GNU/Linux yazılım dağıtımı bizim ilkelerimizi karşılamıyor. Bu sorunlara ilişkin şunları okuyabilirsiniz:
Neden bilinen çok sayıda GNU/Linux dağıtımını onaylamıyoruz.

Bu dağıtımların geliştiricilerinden özgür olmayan kısımları kaldırmalarını ve böylece dağıtımları tamamen özgür yazılım haline getirmelerini rica ediyoruz.

İsteğe Bağlı Özgürlük Yeterli Değil

Bazı GNU/Linux dağıtımları kullanıcıya sadece özgür yazılım yükleme seçeneği sunarlar. Buradan okuyabilirsiniz:
Neden isteğe bağlı özgürlük yeterli değil.

Bu Durum Neden Önemli?

Bir GNU/Linux özgür olmayan yazılım içerirse, iki tür soruna yol açar:

  • Onu kurarsanız, özgür olmayan yazılımı da yüklemeniz ve kullanmanız gerekebilir.
  • Bu da hedefe ilişkin olarak insanları yanlış yöne sürükler.

İlk sorun doğrudan bir sorun: Özgür olmayan yazılım yüklenirse, bundan dağıtımın kullanıcısı etkilenir. Ancak, ikinci sorun çok daha önemli, çünkü bu durum bütün topluluğu etkiler.

Özgür olmayan dağıtımları geliştirenler şunu söylemiyor: “ Dağıtımımızdaki özgür olmayan kısımlardan dolayı sizden özür diliyoruz. Onları niçin dahil ettiğimizi biz de bilmiyoruz. Bir sonraki sürümde özgürlüğün ışığında ilerlemeye devam etmeyi umuyoruz.” Böyle deselerdi, kötü izlenimin etkisini azaltabilirlerdi.

Aksine, sistemlerindeki özgür olmayan yazılımları olumlu bir özellik olarak sunuyorlar; özgürlükten ziyade hedeflerini “en iyi kullanıcı deneyimi” olarak veya buna benzer şeyler olarak belirliyorlar. Başka bir deyişle, insanları özgürlükten ziyade kolaylığa yöneltiyorlar— özgürlüğü birincil amacı yapmış olan kampanyamıza karşı doğrudan bir çalışma yürütüyorlar.

Bu dağıtımları desteklemememizin nedeni, özgürlüğü sağlamamalarıdır. İnsanlara özgürlüğe değer vermemelerini öğrettikleri için bu hususla fazlasıyla ilgileniyoruz.