This is a translation of an original page in English.

The English original page has been changed since this translation was last updated. The English page can be found at:
http://www.gnu.org/distros/distros.html.en
The date of change in the English page is:
2011-09-20

Please see the Translations README to find out how you can help with updating this translation.

Distribúcie GNU/Linux

Slobodné distribúcie (alebo tzv. „distrá“) operačného systému GNU/Linux obsahujú a ponúkajú výhradne slobodný softvér. Odmietajú akýkoľvek softvér, aplikácie, programovacie platformy, ovládače, firmware alebo dokumentáciu, ktoré nespĺňajú podmienky slobodného softvéru. Ak sa dodatočne zistí, že bol takýto prvok omylom do distribúcie zaradený, je z nej odstránený.

Slobodné distribúcie GNU/Linux

Odporúčame vám používať niektorú zo slobodných distribúcií systému GNU/Linux, tj. takú, ktorá vôbec neobsahuje proprietárny softvér. Tak si budete môcť byť istí, že neinštalujete žiadne programy, ktoré nie sú slobodné. Tu je zoznam takých distribúcií:
Slobodné distribúcie GNU/Linux

Ak chcete prispieť tým najužitočnejším spôsobom, odporúčame vám zapojiť sa do vývoja už existujúcej distribúcie, radšej než začínať vlastnú novú distribúciu, aj keby táto mala byť tiež slobodná. Každá z existujúcich distribúcií potrebuje pomoc pri svojom vývoji.

Usmernenia pre slobodné distribúcie

Tu je zoznam problémov, ktoré môžu zabrániť tomu, aby bola distribúcia považovaná za úplne slobodnú:
Smernice pre slobodné distribúcie systémov GNU/Linux

Bežné distribúcie

Mnohé z bežných a dobre známych distribúcií GNU/Linux nespĺňajú naše požiadavky. O ich problémoch sa môžete dočítať tu:
Vysvetlenie, prečo neschvaľujeme populárne distribúcie GNU/Linux

Apelujeme na vývojárov týchto distribúcií, aby z nich odstránili všetky časti, ktoré nespĺňajú kritéria slobodného softvéru.

[FSF logo]“Our mission is to preserve, protect and promote the freedom to use, study, copy, modify, and redistribute computer software, and to defend the rights of Free Software users.”

The Free Software Foundation is the principal organizational sponsor of the GNU Operating System. Support GNU and the FSF by buying manuals and gear, joining the FSF as an associate member, or making a donation, either directly to the FSF or via Flattr.

návrat na začiatok

Preklady tejto stránky