Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Ambedkar Topluluğu Bilişim Merkezi (AC3)

Aşağıdaki bilgiler Merkez'de çalışan gönüllü grup tarafından bize sunulmuştur.


Yer

Merkez, Hindistan'ın Karnataka Eyaleti, Bangalore'deki Bannerghatta Yolu'ndaki Sudharshan Layout'ta yer almaktadır.

Hakkında

Ambedkar Topluluğu Bilişim Merkezi özel veya halka açık bir eğitim kurumu değil, bölgenin gecekondu mahallesinde çalışan Ambedkar Sanga adlı yerel bir gruptan gençler tarafından işletilen bir bilişim eğitimi merkezidir.

Merkez, 2007'de bilgisayar dünyasını, aksi durumda etkileşim olanağı çok az olan yoksul çocukların ve gençlerin bu teknolojiye aşina olması amacıyla kuruldu.

Grup, 13 ila 23 yaşları arasında yaklaşık 15 çocuk ve genç erkek ve kız çocuğundan oluşmaktadır. Her oturumu 2 saat olan haftada 3 derse katılırlar.

Motivasyon

Bu Merkez'in bulunduğu bölge, en temel yaşam koşullarından bile yoksundur. Bu bölgedeki çocukların bilgisayar öğrenirken, Özgürlük için de arzu duymaları gerektiğini düşünüyoruz ve Özgür Yazılım da bu amaca hizmet ediyor. Özgür Yazılım, Özgürlükten söz etmenin bir yoludur.

Nasıl Yaptık?

Hiçbir göç süreci söz konusu değildi. Özgür Yazılım savunuyoruz, bu yüzden kullanımdaki tüm bilgisayarlara doğrudan Özgür Yazılım'ı yükleyerek başladık; bu nedenle sistemlerin kurulmasında herhangi özel bir güçlükle karşılaşmadık. Asıl zorluğumuz, donanım eksikliğinden kaynaklanıyor. Sadece dizüstü bilgisayar kullanıyoruz ve edinebildiğimiz kadar çok dizüstüne ihtiyacımız var. Çalışmamızı bağışlarla sağlıyoruz.

Özgür Yazılıma Bağlılık

Beş iş istasyonumuz var, hepsi dizüstü bilgisayar ve hepsi tamamen özgür işletim sistemi çalıştırıyor.

Kullandığımız tüm programlar Özgür yazılımdır. Örneğin; hesap tabloları ve genel belge yazma için LibreOffice'i ve grafikler için GIMP'i kullanıyoruz.

Sonuçlar

Özgür Yazılım kullanarak web'de gezinmek, bu genç erkek ve kızların emniyet ve güven içinde dış dünyaya erişmelerine yardımcı oluyor. GIMP gibi Özgür grafik programları yaratıcılıklarını özgürce ve kolayca ifade etmelerini sağlıyor.

Merkez'de derslere katılan yoksul çocuklardan biri GIMP kullanımı konusunda yüksek düzeyde beceri kazanmıştır. Eserleri yerel bir Özgür Yazılım konferansında sunuldu ve satıldı. Sağdaki resim, onun Richard Stallman'a Merkez'de üretilen “Gelecek Bizimdir” adlı bir denemenin bir kopyasını vermesini gösteriyor.

Sınıflarımıza katılan çocukların bazıları okulda da bilişim dersleri alıyorlar. Merkez'de öğrendikleri becerilerin, bu dersleri başarılı bir şekilde takip etmeleri ve geçmeleri için çok değerli olduğunu söylüyorlar.


Özgür Yazılım gönüllülerinin olağanüstü çabalarının, kentin bu yoksul bölgelerinde kayda değer sonuçlarla genişlediğini biliyoruz. Bu gruba katkıda bulunmak veya dizüstü bilgisayar bağışlamak istiyorsanız lütfen <education@gnu.org> adresinden bize ulaşın.


Bu sayfadaki görüntü; CC-BY-SA, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License altında lisanslanmıştır.