Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özel Mülk Yazılıma Direnmek

Öğretmenler, öğrenciler, ebeveynler, özgür yazılım savunanlar ve toplumun geneli okullarda özgür olmayan programların kullanılmasını durdurmak için harekete geçiyor. Okullara özgür yazılımdan söz ederek ve özgür olmayan yazılımın öğrencilerin bilgisayarlarının özgürlük ve gizliliğine yönelik tehlikelerine yönelik farkındalığı arttırarak bunu yapıyorlar. Okulların kendilerine önerdiği özgür olmayan yazılımlara sürekli karşı itiraz ediyorlar.

COVID-19'un neden olduğu son sağlık acil durumu yeni bir güçlük yarattı. Geleneksel yüz yüze sınıflara aniden izin verilmedi ve bir gecede dünyanın dört bir yanındaki binlerce okul bir kararla karşı karşıya kaldı: Ya öğretim faaliyetlerini tamamen askıya alın ya da çevrim içi derslere geçerek uyum sağlayın.

İnternet bağlantısının ve teknolojiye erişimin hazır olduğu dünyanın bölgelerinden okullar çevrim içine geçmeye karar verdi. Ne yazık ki çoğu okul yöneticisi ve öğretmen özgür yazılım hakkında hiçbir şey duymamıştı, bu yüzden de bildikleri veya zaten kullandıklarından başka bir şey düşünemiyorlardı, diğerleriyle birlikte özellikle Zoom ve Skype gibi özgürlüğü reddeden video konferans ve çevrim içi iletişim programlarını.

Bununla birlikte bu programları dağıtan şirketlerin, kullanıcılarının profillerini çıkarmak amacıyla kişisel verileri toplamak için kullandığı(1) bir sır değil. Bu veriler, dolayısıyla, Devlet tarafından ele geçirilebilir. Öğrencilerini gözetlenmekten korumak okulların ahlaki sorumluluğudur ancak okul bunu yapmakta başarısız olursa öğrenciler ve öğrencilerin ebeveynleri karşı çıkmalı ve bunun olmasına izin vermemelidir.

Daha genel olarak okullar tüm özel mülk yazılımları birçok farklı nedenlerden ötürü reddetmelidir.

Özgür yazılım topluluğu, özgürlüğe ve gizliliğe saygı duyan iletişim ve video konferans programları sunarak bir karşılık verdi, çünkü özgür olmayan yazılımlardan korunmak, sağlığa yönelik tehlikelerden uzak durmak gibi bir görevdir.

Çevrim içi öğretimde özel mülk sistemlerin tehlikelerini öğrenin ve insanların özgür olmayan yazılıma karşı başarılı direniş örneklerini inceleyin.

Dipnot

  1. Alıntı yapılan makale, üçüncü tarafların sahip olduğu sunucularda yapılan bilişime atıfta bulunmak için “cloud (bulut)” sözcüğünü kullanır. Terim çok geniştir, ahlaki açıdan tamamen farklı olan çeşitli sunucu kullanımlarını genelleştirir. GNU Projesi'nin niçin “cloud (bulut)” terimini kullanmamayı çok ciddi bir şekilde önerdiği hakkında daha fazla bilgi edinin.