Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

MIT Derslerimi Yalnızca Özgür Yazılımla Öğretmek


Bu bahar (2020) MIT, COVID-19 pandemisi nedeniyle tüm derslerini çevrim içine taşıdı. Çeşitli özgür olmayan programlar için lisanslar sağladı ancak ben onlara ilkesel olarak karşı çıktım. Bilgisayar programlamasında ileri düzey bir sınıf olan sınıfım için öğrencilerime özgür olmayan herhangi bir yazılım önermekten kaçınmak için düzenlemeler yaptım.

Bunun yerine Özgür Yazılım Vakfına ait bir sunucuda çalışan bir BigBlueButton kurulumu kullandım. FSF'den Rubén Rodriguez; bu ve diğer yazılımların edinilmesine yardım etti. (FSF ve Rubén'e teşekkürler!)

Sınıf; Chris Hanson'la birlikte yazdığımız taslak bir ders kitabını kullandı. Kitabın başlığı “Software Design for Flexibility (how to avoid programming yourself into a corner (Esneklik İçin Yazılım Tasarımı [Kendinizi Köşeye Sıkıştırmaktan Nasıl Kaçınırsınız?])”: Yakında Creative Commons AynıLisanslaPaylaş lisansıyla MIT Press tarafından (ve kitabı destekleyen tüm kod GNU GPL ile) yayımlanacak.

Ayrıca öğrencilerimden sınıf çalışmaları, tez çalışmaları veya projeler hakkında bire bir görüşmeler için özgür olmayan yazılım kullanmalarını da istemedim. Elektronik hurda yığınına gitmesi gereken, laboratuvarımda boşta duran eski ve başka türlü kullanışsız olacak olan bir bilgisayara kurduğum bir Jitsi Meet sunucusu kullandım.

Derslerimin başarıyla sunulduğunu, öğrencilerime yararlı olduğunu ve sonuçlardan hepimizin makul ölçüde memnun kaldığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum.

Sunucu yazılımının hâlen sahip olduğu tek kusur; Jitsi Meet ve BigBlueButton'un LibreJS için JavaScript kodlarının özgür olduğunu belirtmemesidir. ÖZGÜRDÜR, kaynak kodu net bir şekilde lisanslıdır, ancak LibreJS bunu otomatik olarak saptayamıyor.

Dipnot

[1] Gerald Jay Sussman, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde elektrik mühendisliği Panasonic profesörüdür. Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi öğretim üyesidir. 1985'te Özgür Yazılım Vakfının kurulmasına yardım etmişti.