Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Programlar neden paylaşılmalıdır

Editör notu: Bu metin, Mayıs 1983 tarihli bir dosyada bulundu, ancak daha önce mi yoksa daha sonra mı yazıldığı belli değil. Mayıs 1983'te özgür bir işletim sistemi geliştirme planlarını kendi kendine düşünüyordu, ancak MIT Lisp Makinesi gibi bir şeyden ziyade Unix benzeri bir sistem yapmaya henüz karar vermemişti.

“Free” kelimesinin iki anlamı olan ücretsiz ve özgürü henüz kavramsal olarak ayırt etmemişti; mesaj bedelsiz kopyalar bakımından ifade edilmişti, ancak siz yine de bunun ayrıca kullanıcıların özgürlüğe sahip olduğu anlamına geldiğini kabul edin.


Beş yıl önce SAIL, MIT, CMU, vb. yerlerde yazılan yararlı herhangi bir programın paylaşılabileceğine kesin gözüyle bakılırdı. O zamandan beri, bu üniversiteler tıpkı yazılım evleri gibi davranmaya başladı; yararlı olan her şey aşırı pahalı satılacaktı (genellikle hükümet harcamalarıyla yazıldıktan sonra).

İnsanlar, yazılım hediye etmenin neden zararlı olduğuna ilişkin her türlü mazereti bulurlar. Bu sözde sorunlar, biz paylaşmak istediğimizde bizi asla rahatsız etmedi ve EMACS'i etkilemedi, bu yüzden bu sorunların düzmece olduğundan kuşkulanıyorum.

Örneğin, insanlar şirketlerin onu “çalacağını” ve satacağını söylüyorlar. Eğer öyleyse, Stanford'un onu satmasından daha kötü olamaz! En azından insanlar ücretsiz bir kopya alma seçeneğine sahip olurlardı. Kullanıcılar bakımı yapılan bir yazılım mı satın almak istiyor? O zaman insanların hizmet sözleşmeleri satmasına izin verin, ancak yazılımın kendisini özgür bırakın.

Sanırım yazılımı paylaşmamak için var olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir gerekçeyi bertaraf edebilirim. Ancak daha önemli olan, neden paylaşmamız gerektiğidir:

Yapay engeller aşılırsa, aynı miktarda çabayla daha fazla iş yaparız. Ve kendimizi diğer herkesle daha uyumlu hissederiz.

Yazılım paylaşımı, bilgisayar bilimi alanında bilimsel işbirliğinin aldığı biçimdir. Üniversiteler bilimsel işbirliği ilkesini savunurlardı. Bu ilkeden kâr için vazgeçmeleri doğru mudur?

Onlara izin vermeli miyiz?

Şu anda buradaki üniversite mezunu öğrenciler, özellikle satışa yönelik programlama projeleri üzerinde çalışıyorlar. Fakat beş yıl önce olduğu gibi bir düşünce ortamı oluşturursak, üniversite bunu yapmaya cesaret edemez. Ve paylaşmaya başladığınızda, başkaları da sizinle paylaşmaya başlayabilir.

İşte bu nedenle hemen şimdi paylaşmaya tekrar başlayalım.