این صفحه ترجمهٔ فارسی یک صفحهٔ انگلیسی است.

سؤالات متداول دربارهٔ نرم‌افزار آزاد و آموزش و پرورش

بسیاری از مدافعان نرم‌افزار آزاد هنگام صحبت با مدیران مؤسسات آموزشی دربارهٔ مزایای استفاده و آموزش نرم‌افزار آزاد دچار سختی می‌شوند. غالبا مدیران مدارس هیچوقت درمورد نرم‌افزار آزاد نشنیده‌اند و یا تنها در مورد «متن‌باز» شنیده‌اند، به همین دلیل ابراز تردید می‌کنند. اینجا ما برخی از رایج‌ترین سؤالات و بهترین جواب‌های ممکن برای رفع شک و شبهه را جمع‌آوری کرده‌ایم.

من به عنوان یک معلم تمام تلاشم را کرده‌م تا به مدیران مدرسه مزایای نرم‌افزار متن‌باز برای مدرسه‌مان را توضیح بدهم، اما به نظر نمی‌آید که به آن تمایلی داشته باشند.

«متن باز» تنها به مزایای فنی نرم‌افزار اشاره می‌کند. مدارس ممکن است تمایلی به آن جنبه نداشته باشند چرا که به احتمال زیاد نیازها و ضرورات فنی‌شان قبلا توسط نرم‌افزارهای انحصاری‌ای که استفاده می‌کنند برآورده شده است. شما باید با آنها از دیدگاه نرم‌افزار آزاد صحبت کنید، نه «متن‌باز»، تا بتوانید دلایل فلسفی و اخلاقی که به خاطرش مؤسسات آموزشی باید نرم‌افزار انحصاری را نپذیرفته و رد کنند را توضیح دهید.

ببینید چرا مؤسسات آموزشی باید منحصراً از نرم‌افزار استفاده کرده و آموزش دهند.

من خیلی دوست‌دارم که مدارس به نرم‌افزار آزاد مهاجرت کنند، اما فکر می‌کنم نومید باشد. شرکت‌های نرم‌افزارهای انحصاری بیش از حد قدرت دارند، حتی در مدارس. این وضعیت دلسرد کننده است.

با اینکه این درست است که شرکت‌های نرم‌افزارهای انحصاری توانسته‌اند با استفده از مدارس به عنوان عوامل پروپاگاندا محصولات خود را بر جامعه غالب کنند، همچنین این نیز درست است که مدارس بسیاری در سراسر دنیا نرم‌افزار آزاد را با نتایج بسیار عالی پذیرفته‌اند. بخش مطاعلات موردی ما را برای چند نمونه ببینید.

وقتی ما پروژهٔ گنو را در سال ۱۹۸۳ شروع کردیم، شرایط برای ما نیز بسیار ناامید کننده بود. ما از صفر شروع کردیم و امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از نرم‌افزار آزاد استفاده می‌کنند.

من رئیس یک مؤسسهٔ فنی هستم و تمایل دارم به دانش‌جویانمان استفاده و مدیریت یک پلتفرم آزاد را یاد دهم، اما مجبورم از برنامهٔ درسی تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش پیروی کنم، که مستلزم آموزش و استفاده از پلتفرم‌ها و برنامه‌های انحصاری است.

اگر به معنای واقعی کلمه وادار به آموزش نرم‌افزار انحصاری شده‌اید، باید به دانش‌جویان خود بگویید که این نرم‌افزار را غیراخلاقی می‌دانید و تنها به این علت که مجبور هستید این کار را می‌کنید و تا کمترین حد ممکن این کار را انجام می‌دهید تا بتوانید به سراغ نرم‌افزارهایی که به آزادی احترام می‌گذارند بروید.

ما نباید فراموش‌کنیم که مدراس تأثیر و نفوذ زیادی در جامعه دارند، در نتیجه آگاه‌سازی دانش‌آموزان و دانش‌جویان‌مان از مزایای نرم‌افزار آزاد راهی برای تحت فشار قراردادن تصمیم‌گیرندگان است. شما می‌توانید این کار را با گفتن از نرم‌افزار آزاد و ارزش‌های اخلاقی آن به دوستان‌تان شروع کنید، چرا که ممکن است هیچوقت دربارهٔ آن نشنیده باشند. با تأیید و پشتیبانی شما، این ممکن است منجر به تشکیل یک گروه نرم‌افزار آزاد در مدرسه یا دانشگاه‌تان شود. سپس گروه می‌تواند صدای خود را با نوشتن نامه به وزارتخانه و برگزاری رویدادهایی برای تبلیغ نرم‌افزار آزاد و دیگر فعالیت‌های مشابه به گوش دیگران برساند.

وقتی کابران رایانه شروع به مطالبهٔ حقوق خود می‌کنند، دولت‌ها مجبور خواهند شد که قوانین خود را بر آن اساس صادر کنند. به همین دلیل آگاهی سیاسی و اجتماعی یک جنبهٔ اساسی است که نمی‌توان هنگام صحبت دربارهٔ نرم‌افزار آزاد کنار گذاشت.