Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür Yazılım ve Eğitim ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Birçok Özgür Yazılım savunucusu Özgür Yazılım kullanmanın ve öğretmenin avantajlarından eğitim kurumlarının yöneticilerine bahsederken zorluklarla karşılaşır. Genelde okul yöneticileri ya Özgür Yazılım'ı hiç duymamıştır ya da sadece “açık kaynak'ı” duymuştur, dolayısıyla pek çok şüphe uyandırırlar. Belirsizlikleri gidermek adına burada en sık sorulan bazı soruları ve bunlara verilecek en doğru cevapları bir araya getirdik.

Bir öğretmen olarak, okul yöneticilerine açık kaynak yazılımları okulumuza getirmenin avantajlarını açıklamak için oldukça çaba sarf ediyorum, ancak ilgilenmemiş gözüküyorlar.

“Açık kaynak” yalnızca yazılımın teknik avantajlarına atıfta bulunur. Okullar bu yönüyle ilgilenmeyebilir çünkü zaten teknik gereksinimler kullanımdaki özel mülk yazılımlar tarafından karşılanmıştır. Onlara “açık kaynak'tan” değil, Özgür Yazılım'dan söz etmeniz gerekiyor, böylece eğitim kurumlarının özel mülk yazılımlardan neden vazgeçmesi gerektiğini felsefi ve etik nedenlerle açıklayabilirsiniz.

Eğitim kurumlarının neden özellikle Özgür Yazılım kullanması ve öğretmesi gerektiğini okuyabilirsiniz.

Tüm okulların Özgür Yazılım'a taşınmasını görmek beni sevindirir, ama bence bu olanaksız. Özel mülk yazılım şirketlerinin okullar üzerinde bile çok fazla gücü var. Bu durum cesaret kırıcı.

Özel mülk yazılım şirketlerinin okulları propaganda aracı olarak kullanarak ürünlerini topluma yerleştirmeye çalışmaları ne kadar gerçekse, dünya üzerindeki birçok okulun da mükemmel sonuçlarla Özgür Yazılım'ı kullanıyor olması da bir o kadar gerçektir. Bu çalışmalardan bazıları için Örnek Çalışmalar yazısına bakabilirsiniz.

1983'te GNU Projesi'ni başlattığımızda, o zamanki durum bizim için oldukça cesaret kırıcıydı. Sıfırdan başladık ve bugün dünya üzerinde bulunan milyonlarca insan Özgür Yazılım kullanıyor.

Teknik enstitünün başındayım ve öğrencilerimize Özgür Libre bir platformu kullanmayı ve yönetmeyi öğretmeyi tercih ederdim ama Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğu, özel mülk platform ve program kullanmayı gerektiren müfredatı öğretmek zorundayım.

Özgür olmayan yazılımı öğretme konusunda tam olarak baskı görüyorsanız, öğrencilerinize bu yazılımları etik dışı bulduğunuzu, zorunda olduğunuz için bu yazılımı öğrettiğinizi söyleyecek ve özgürlüğünüze saygı duyan bir yazılıma geçinceye kadar bu zorunluluğu olabildiğince düşük boyutlarda uygulayacaksınız.

Okulların topluma olan büyük etkisini unutmamak zorundayız, dolayısıyla öğrencilerimizin Özgür Yazılım'ın avantajlarının farkında olmasını sağlamak karar verme mekanizmalarını baskı altına almak demektir. Özgür Yazılım'ı ve sahip olduğu etik değerleri öğrencilerinize hiç duymadıkları gibi anlatarak başlayabilirsiniz. Sizin onay ve desteğinizle bu durum okulunuzda bir Özgür Yazılım Grubunun oluşmasına yol açabilir. Sonrasında bu grup da sesini Bakanlık'a mektuplar yazarak, Özgür Yazılım'ı tanıtmak için etkinlikler düzenleyerek ve benzeri etkinliklerle duyurabilir.

Bilgisayar kullanıcıları haklarını aramaya başladığı zaman, hükümetler de yasalarını buna göre düzenlemek zorunda kalacaktır. Bundan dolayı, siyasi ve toplumsal farkındalıklar Özgür Yazılım'dan söz ederken bir kenara atılamayacak kadar temel unsurlardır.