Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Neden Affero GPL

GNU Affero Genel Kamu Lisansı, normal GNU GPL'nin 3. sürümünün değiştirilmiş bir sürümüdür. Ek bir zorunluluğu vardır: Bir sunucuda değiştirilmiş bir program çalıştırırsanız ve diğer kullanıcıların onunla orada iletişim kurmasına izin verirseniz sunucunuzun da üstünde çalışan değiştirilmiş sürüme karşılık gelen kaynak kodu indirmelerine izin vermesi gerekir.

GNU Affero GPL'nin amacı, sunucularda sıklıkla kullanılan özgür program geliştiricilerini etkileyen bir sorunu önlemektir.

Normal GNU GPL altında özgür bir program geliştirdiğinizi ve yayımladığınızı varsayalım. D geliştiricisi programı değiştirir ve yayımlarsa, GPL kendi sürümünü de GPL altında dağıtmasını ister. Böylece onun sürümünün bir kopyasını alırsanız değişikliklerinin bir kısmını veya tamamını kendi sürümünüze dâhil etmekte özgürsünüz.

Ancak programın çoğunlukla sunucularda yararlı olduğunu varsayalım. D; programı değiştirdiğinde büyük olasılıkla kendi sunucusunda çalıştırabilir ve hiçbir zaman kopyaları yayımlamayabilir. O zaman asla onun sürümünün kaynak kodunun bir kopyasını alamazsınız, bu yüzden onun değişikliklerini sürümünüze dâhil etme şansınız olmaz. Bu sonucu beğenmeyebilirsiniz.

GNU Affero GPL kullanmak bu sonucu önler. D, sürümünü herkesin kullanabileceği bir sunucuda çalıştırıyorsa siz de kullanabilirsiniz. Onun sürümünün kaynak kodunu sunucunun kullanıcıları tarafından indirilmesine izin vermek için lisans zorunluluğuna onun uyduğunu varsayarsak bunu yapabilir ve daha sonra onun değişikliklerini sürümünüze dâhil edebilirsiniz. (Eğer buna uymuyorsa avukatınız şikayet etsin.)

Hem normal GNU GPL, sürüm 3, hem de GNU Affero GPL; bu iki lisans altındaki modülleri tek bir programda birbirine bağlamanızı sağlayan bir metne sahiptir.

GNU Affero GPL, Yazılım Yerine Hizmet (SaaSS) sorununu ele almaz.

SaaSS, kullanıcıların kendi bilişimlerini gerçekleştirmek için başka birinin web sunucusunu kullandıkları anlamına gelir. Bu; verilerini sunucuya göndermelerini gerektirir, bu sunucu da bilişim işlemlerini onlar için gerçekleştirir ve sonuçları onlara geri gönderir. SaaSS bir haksızlıktır çünkü kullanıcılar bu şekilde yapıldığında bilişimlerini denetleyemezler.

Bu sunucudaki bazı programlar GNU Affero GPL altında yayımlanırsa sunucu kullanıcılara bu programın ilgili kaynağını sunmalıdır. Bu iyi ama bu kaynak koduna sahip olmak onlara bu sunucuda yapılan bilişim üzerinde denetim vermez. Ayrıca bu sunucuda çalışıyorsa başka hangi yazılımların çalıştığını, verilerini başka şekillerde inceleyebileceğini veya değiştirebileceğini de söylemez.

Belirli programlardaki lisans koşullarıyla SaaSS sorununu ele almanın mantıklı bir yolunu görmüyoruz. SaaSS kullanımıyla SaaSS olmayan kullanım arasında ayrım yapmak için yasal bir koşul yazmak bile zor olabilir ve eğer buna sahip olsaydık SaaSS durumunda program lisansının gerektirebileceği, SaaSS'ın doğasında yanlış olanı düzelten hiçbir şey görmüyoruz. Bu nedenle SaaSS sorununa çözümümüz basit: SaaSS hizmetlerini kullanmayı reddedin.

Bir program tam olarak ve yalnızca SaaSS için tasarlanmışsa yazmamalısınız. Ancak SaaSS ve SaaSS olmayan bazıları dâhil olmak üzere birçok program çeşitli hizmetler için yararlıdır. Bu programları yazmak ve yayımlamak yararlıdır, böylece insanlar onlarla SaaSS olmayan hizmetler kurabilir ve onları AGPL altında yayımlamak iyidir.