Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Escuela Cristiana Evangélica de Neuquén (ECEN)

Aşağıdaki bilgiler, ECEN İlkokul Öğretmeni Debora Badilla Huento tarafından bize sunulan bir rapordan alınmıştır. Kararlılığı Özgür Yazılım bilincini arttırmada ve nihayetinde okulu göç ettirmede kilit bir rol oynadı.


Yer

Arjantin Patagonya Bölgesi'ndeki Neuquén Eyaleti'nin başkenti olan Neuquén şehri.

Hakkında

Devlet eğitim gereksinimleri ile uyum içinde anaokulundan lise düzeyine kadar eğitim sağlayan özel bir Hristiyan okuluyuz.

Arjantin'de her eyalet kendi eğitim politikasını geliştirir. Neuquén eyaletindeki ilkokullarda bilgisayar bilimi öğretimi zorunlu değildir. Aslında bilgisayar bilimi, müfredat dışı bir konudur.

Motivasyon

Okulumuz tüm günlük faaliyetlerde dayanışma, dürüstlük, eğitimde mükemmellik, hukuka uyma, sürekli gerçeğin arayışı, adalet ve sevgi ideallerini savunmaktadır. Özel mülk yazılımları kullanmak ve öğretmek bu değerlerle bir tezat oluşturuyordu. Okul müdürleri ve öğretmenler de yazılım lisansı yönetimi ve bu lisansların şartlarının okula getirdiği pek çok kısıtlama nedeniyle bunalmıştı.

Karar sürecinde eğitim kalitesi ve uzun vadeli hedefler de dikkate alınmıştır. Anlayışımız, öğrencilerin belirli bir yazılım markasını nasıl kullanacakları konusunda eğitilmesinin, bir okulun hiç de vazifesi olmadığıdır.

Nasıl Yaptık?

Tüm süreç dört yıl sürdü: 2006 yılında özel mülk yazılım içeren iş istasyonlarımızla başladık ve 2010 yılında idari ofisler ve kütüphane de dâhil olmak üzere tüm okul bilgisayarlarında tamamen özgür işletim sistemleri ve programları içerek şekilde sonuçlandırdık.

Plan temel olarak teknolojinin kullanımının felsefi, etik ve sosyo-politik etkileri hakkında bilinç yaratmayı amaçlayan birkaç önlemden oluşuyordu. Bu temel yön, tüm süreç boyunca korunmuş ve vurgulanmıştır, ve mevcut özel mülk programların aşamalı olarak Özgür Yazılım programlarıyla değiştirilmesiyle uygulamaya konulmuştur.

İlk yıl boyunca "Bilgisayar Bilimi Tarihi" ve "Bilgisayar Mimarisine Giriş" gibi bazı kuramsal dersler verdik. Ayrıca çeşitli lisans türleri gibi yazılımların yasal yönlerini ele aldık ve Özgür Yazılım kullanıcılarının ve geliştiricilerinin topluma bağlılıkları hakkında konuştuk.

BT ve diğer tüm alanlardaki lise öğretmenlerine, ilkokul öğretmenlerine, Yönetim Kurulu ve yönetim kadrosuna ve kütüphaneciye eğitim kursları verildi.

Göçün gerçekleştirilmesi için aşağıdaki insan kaynakları kullanılmıştır:

 • Anaokulu ve ilkokul seviyeleri için 1 Bilgisayar Bilimi öğretmeni. Bu öğretmen aynı zamanda sınıftaki bilgisayarların bakımını yapmaktan ve diğer öğretmenleri ve okul personelini işletim sistemi kullanımında yetiştirmekten sorumludur.
 • Lise Seviyesi için 5 Bilgisayar Bilimi öğretmeni.
 • Lise seviyesindeki bilgisayarların onarımından sorumlu 1 PC ve ağ teknisyeni.
 • 1 Özgür Yazılım programcısı, İdari Yönetim Sistemi'ni yazmak için işe alındı.
 • 1 IT Profesörü, okul personelini yetiştirmek için işe alındı.

Göç maliyetleri uygun fiyatlı ve okulun bütçesine uygundu:

 • PC Onarımı: 2006 yılında ECEN, bir bilgisayar teknisyenini işe aldı ve ona Özgür Yazılım belgelendirmesi ve kullanılan işletim sisteminin bir DVD'sini sağladı. Okul o zamandan beri onunla çalışıyor.
 • Eğitim: Okul personelini yetiştirmek için 60 eğitim saati.

Özgür Yazılıma Bağlılık

2010 itibariyle çift önyükleme olmadan, tamamen özgür işletim sistemlerini kullanıyoruz:

 • Anaokulu ve ilkokul sınıflarında 22 adet PC (4-12 yaş öğrencileri)
 • Lise sınıflarında 24 adet PC (13-17 yaş arası öğrenciler)
 • İdari ofislerde 7 adet PC
 • Kütüphanede 3 adet PC
 • Video sınıfında 1 dizüstü bilgisayar

Kullandığımız Özgür programlardan bazıları:

Sonuçlar

Geçiş deneyimini oldukça olumlu bulduk ve tüm iş istasyonları için Özgür Yazılım ortamını benimsemeye karar verdik. Ekim 2009'da okul San Martín de los Andes şehrinde Yazılım Özgürlüğü Günü'ne sponsor oldu.

Özveri ve azim gerektirse de süreç keyifliydi. Şimdi diğer eğitim topluluklarına yardımcı olmak için öğrendiklerimizi yayıyoruz.


Göç çabası içerisinde yer alan bütün insanlara, mükemmel çalışmalar için teşekkürlerimizi sunarız.