Šiame vertime gali nebūti pakeitimų, padarytų nuo 2024-05-14 ir esančių originale anglų kalba.
Jums reikėtų pažiūrėti tuos pakeitimus. Šio straipsnio vertimų palaikymo informaciją prašome pamatykite Vertimų PERSKAITYKITEMANE.
Kodėl švietėjiškos institucijos turėtų naudoti ir mokyti Laisvą programinę įrangą
„Mokyklos jų mokinius turėtų mokyti būti stiprios, gebančios, nepriklausomos ir laisvos visuomenės piliečiais.“
Šios yra pagrindinės priežastys kodėl visų lygių universitetai ir mokyklos turėtų naudoti išskirtinai Laisvą programinę įrangą.
Dalinimasis
Mokyklos turėtų mokyti dalinimosi vertybės parodydamos pavyzdį. Laisva programinė įranga palaiko švietimą leisdama dalintis žiniomis ir įrankiais:
- Žinios. Daug jaunų mokinių turi programavimo talentą; juos žavi kompiuteriai ir nekantrauja išmokti kaip jų sistemos veikia. Su nuosavybine programine įranga, ši informacija yra paslaptis, taigi, mokytojai neturi jokio būdo ją savo mokiniams padaryti prieinama. Bet jei ji yra Laisva programinė įranga, mokytojas gali paaiškinti temos pagrindą ir tada mokiniui paduoti šaltinio kodą perskaitymui ir mokymuisi;
- Įrankiai. Mokytojai mokiniams gali išdalinti jų naudojamų klasėje programų kopijas taip, kad jie jas galėtų naudoti namuose. Su Laisva programine įranga, kopijavimas yra ne tik leidžiamas, jis yra skatinamas.
Socialinė atsakomybė
Kompiuterija tapo esmine kasdieninio gyvenimo dalimi. Skaitmeninė technologija visuomenę transformuoja labai greitai ir mokyklos turi įtaką visuomenės ateičiai. Jų misija yra paruošti mokinius dalyvauti laisvoje skaitmeninėje visuomenėje juos mokant įgūdžių, kad jiems būtų lengva perimti jų pačių gyvenimų valdymą. Programinė įranga neturėtų būti programinės įrangos autoriaus galioje, kuris vienpusiškai priima sprendimus, kurių niekas kitas negali pakeisti. Švietėjiškos institucijos nuosavybinės programinės įrangos kompanijoms neturėtų leisti primesti jų galią likusiai visuomenei ir jos ateičiai.
Nepriklausomybė
Mokyklos turi etinę atsakomybę mokyti jėgos, ne priklausomumo nuo vienintelio produkto ar konkrečios galingos kompanijos. Dar daugiau, pasirenkant naudoti Laisvą programinę įrangą, pati mokykla įgyja nepriklausomybę nuo bet kokių komercinių interesų ir ji išvengia prisirakinimo prie pardavėjo.
- Nuosavybinės programinės įrangos kompanijos naudoja mokyklas ir universitetus kaip spyruoklinę lentą pasiekti naudotojus ir taip primesti jų programinę įrangą visuomenei kaip visumai. Jos švietėjiškoms institucijoms siūlo nuolaidas ar net nemokamas jų nuosavybinių programų kopijas taip, kad mokiniai išmoks jas naudoti ir taps nuo jų priklausomi. Kai šie mokiniai pabaigs mokslus, nei jiems, nei jų ateities darbdaviams nebus pasiūlytos kopijos su nuolaida. Iš esmės, ką šios kompanijos daro, tai jos samdo mokyklas ir universitetus būti agentais, žmones vedančiais prie nuolatinės priklausomybės visą gyvenimą.
- Laisvos programinės įrangos licencijos nesibaigia, tai reiškia, kad kai Laisva programinė įranga yra priimta, institucijos išlieka nepriklausomos nuo pardavėjo. Dar daugiau, Laisvos programinės įrangos licencijos naudotojams suteikia teises ne tik naudoti tą programinę įrangą taip, kaip jie nori, ją kopijuoti ir ją platinti, bet taip pat ją modifikuoti, siekiant atitikti jų pačių poreikius. Todėl, jei institucijos galiausiai nori programinės įrangos dalyje įgyvendinti konkrečią funkciją, jos šios užduoties įvykdymui gali pasitelkti bet kurio autoriaus paslaugas, nepriklausomai nuo pradinio pardavėjo.
Mokymasis
Kai sprendžia kur jie mokysis, daugiau ir daugiau mokinių svarsto ar universitetas moko kompiuterių mokslo ir programinės įrangos vystymo naudojant Laisvą programinę įrangą. Laisva programinė įranga reiškia, kad mokiniai yra laisvi studijuoti kaip programos veikia ir išmokti kaip jas pritaikyti prie jų pačių poreikių. Mokymasis apie Laisvą programinę įrangą taip pat padeda mokantis programinės įrangos vystymo etikos ir profesinės praktikos.
Taupymas
Tai yra akivaizdus privalumas, kuris iškart sužavės daug mokyklos administratorių, bet tai yra menka nauda. Pagrindinis šio aspekto akcentas yra tas, kad turint leidimą platinti programų kopijas už mažą arba jokią kainą, mokyklos gali šeimoms, susiduriančioms su finansiniais sunkumais, tikrai padėti, taip skatinant teisingumą ir tarp mokinių lygias galimybes mokytis.
Kokybė
Stabilūs, saugūs ir lengvai įdiegiami Laisvos programinės įrangos sprendimai švietimui jau yra prieinami. Bet kuriuo atveju, veikimo puikumas yra antrinė nauda; svarbiausias tikslas yra kompiuterio naudotojų laisvė.