Kullandığımız yazılımlar özgür değilse, özgürce yaşayamayız, çalışamayız veya öğrenemeyiz.
7 Ağustos'tan önce üye olun ve özgürlüklerinizi korumada özgür yazılım hareketine katılın! Devamını okuyun >

209
200 üye

Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

YouTube'de Neler Yanlış

Lütfen YouTube'yi konuşmalarımın videolarını yayımlamak için bir yer olarak kullanmayın ve lütfen bu amaçla YouTube'den alıntı yapmayın. Konuşma audio-video.gnu.org'da mevcutsa lütfen bu siteden alıntı yapın.

2019 itibarıyla bazı tarayıcılardan YouTube'ye erişime izin veren özgür bir yazılım var. O; GNU tarayıcısı IceCat'ta kurulu gelen ve Firefox'a yüklenebilen bir eklentidir. Özgür program youtube-dl de mevcuttur; sitenin Javascript kodundan veri alır ancak bu kodu çalıştırmaz.

Sonuç olarak YouTube'de video yayımlamak şu anda o videoları özgür dünya için tamamen yasaklanmış bir duruma sokmaz.

Ancak bunun sürekli çalışıyor olacağına güvenemeyiz. Eklenti 2019'da zaten bir kez bozuldu. O zaman birkaç hafta sonra düzeltilmiş bir eklenti yayımlandı. Bir sonraki sefere ne olacağını kim bilebilir? Bu nedenle YouTube'de yayımlamak, kırılgan bir çözümdür.

Ayrıca çoğu kişi Google'nin kullanıcılara gönderdiği özgür olmayan yazılımı çalıştırarak YouTube'yi izleyecektir. İnsanları bunu yapmaya teşvik etmeyelim.

2019'un temmuz ayı ortası itibarıyla eklenti vimeo.com için de çalışır ancak diğer çoğu site için çalışmaz.

YouTube'de Başka Neler Yanlıştı

Video yayımlamak veya videolara atıfta bulunmak için bir yer olarak YouTube hakkında önceden, 2019'a kadar söylediklerimiz aşağıdadır.

YouTube ile ilgili olarak, (eğer varsa) YouTube sunucularındaki özgür olmayan yazılım ahlaki bir boykot nedeni değildir. Olası YouTube kullanıcıları olarak sunucuların herhangi bir özgür olmayan yazılım çalıştırıp çalıştırmadıklarını söyleyemeyiz, dolayısıyla bunun bizim üzerimizde hiçbir etkisi yoktur, bu nedenle bize karşı yaptığı bir kötülük yoktur.

YouTube sunucularında çalışan herhangi bir özgür olmayan program varsa, Google'nin kendi gerçekleştirdiği bilişimin bu yönü üzerindeki Google denetimini reddederek Google'ye kötü davranırlar. Google'nin eğer varsa bu özgür olmayan programları kullanmayı bırakarak özgürlüğünü geri kazanmasını umuyoruz. Ancak bu programlar YouTube kullanıcılarına kötü davranmaz, bu yüzden onlar bu hizmeti kullanmayı reddetmek için bir neden değildir.

YouTube sunucularında çalışan tüm yazılımların özgür olması da mümkündür, ya yayımlanmış özgür yazılım ya da özel, yayımlanmamış özgür yazılım.


Videoyu görüntülemek amacıyla özgür olmayan bir yazılım gerektirmeden yayımlamak için videoyu sıradan bir web sitesine Ogg Theora veya WebM dosyası olarak yerleştirebilirsiniz. Çok fazla indirme trafiği olacağından kaygılanıyorsanız bir torrent paylaşabilirsiniz ve insanların bu şekilde indirmesini önerebilirsiniz.

Özgür yazılım kullanarak web'de video yayımlamanın başka bir yolu da GNU MediaGoblin'dir. İdeal olarak kendi sunucunuzu kurarsınız veya aileniz ve arkadaşlarınız için bir tane çalıştırırsınız ancak genel sunucularda da yayımlayabilirsiniz.

Lütfen, yapabiliyorsanız, GNU MediaGoblin'e katkıda bulunun.

Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [de] Deutsch   [es] español   [fr] français   [ja] 日本語   [ru] русский   [tr] Türkçe  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”