Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür Olmayan Yazılıma Karşı Başarılı Direniş

Bu bölümdeki amacımız insanların eğitim kurumlarında özgür olmayan yazılıma nasıl başarılı bir şekilde direndiklerine, okul yöneticileriyle konuşarak ve uzaktan eğitim için özgürlüğe ve gizliliğe saygılı platformlar ayarlayarak çeşitli yollarla özgür yazılım olmayan programları nasıl ikame ettiklerine dair örnekleri göstermektir.

Aşağıdaki maddelerden kimileri, web tabanlı video konferans yazılımı örneklerini içerir. Birtakım durumlarda kullanılabilir olmaları için özgür olmayan JavaScript kodunu çalıştırmaları gerektiğini doğruladık. GNU Projesi JavaScript tuzağına karşı uyarıda bulunur ve bu platformların geliştiricilerine ya tamamen çıkarmaları ya da kodu özgürleştirebilmeleri için yol göstermektedir.

Jitsi Meet'in bir örneğini kendi sunucunuza kurmak isterseniz JavaScript kodunun lisansı net bir şekilde belirtilmediği için standart sürümü KURMAMANIZI öneririz. Bunun yerine lisansı net bir şekilde belirtilen FSF'nin Jitsi Meet temizlenmiş sürümünü kurun.

Örnekler

Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [es] español   [fr] français   [tr] Türkçe   [zh-cn] 简体中文  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”