English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   hrvatski [hr]   magyar [hu]   Bahasa Indonesia [id]   italiano [it]   日本語 [ja]   한국어 [ko]   മലയാളം [ml]   Nederlands [nl]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   română [ro]   русский [ru]   Türkçe [tr]   українська [uk]  

Thanks to your support, 2015 marks 30 years of the FSF! In the next 30 years, we want to do even more to defend computer user rights. To kick off in that direction, we're setting our highest-ever fundraising goal of $525,000 by January 31st. Read more.

$525K
29% (155K)
Count me in

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Копілефт: прагматична принциповість

Річард Столмен

Кожне рішення, яке приймає особистість, виникає з цінностей і цілейцієї особистості. У людей може бути багато різних цілей і цінностей; слава,прибуток, любов, виживання, розвага і свобода — ось тількидеякі з цілей, які можуть бути у доброчесної людини. Колимета є справою принципу, ми називаємо це принциповістю.

Моя робота над вільними програмами мотивується ідеалістичною метою   розширенням свободи і співпраці. Я хочу сприяти поширенню вільних програм, замінюючи невільні програми, які забороняють співпрацю, і таким чином покращувати наше суспільство.

У цьому полягає основна причина, по якій Загальна громадська ліцензія GNU написана так, як вона написана — як реалізація копілефту. Всі вихідні коди, додані до програми під GPL, повинні бути вільними програмами, навіть якщо їх розміщують в окремому файлі. Я роблю так, що мої тексти доступні для застосування у вільних програмах, але не для застосування в невільних програмах, щоб заохочувати інших людей, які пишуть програми, теж робити їх вільними. Я розумію, що оскільки розробники невільних програм застосовують авторське право, щоб не давати нам обмінюватися, то ми, співпрацюючи з іншими, можемо застосовувати авторське право, щоб дати їм перевагу як людям, які співпрацюють з нами: вони можуть користуватися нашими вихідними кодами.

Не всякий, хто користується GNU GPL, переслідує цю мету. Багато років тому одного мого знайомого попросили перевипустити програму з копілефтом на умовах без копілефту і він відповів приблизно так:

“Іноді я працюю над вільними програмами, а іноді я працюю над невільними програмами — але коли я працюю над невільними програмами, я очікую, що мені заплатять”.

У нього було бажання обмінюватися своєю роботою з спільнотою, яка обмінюється програмами, але він не бачив причин віддавати її підприємству, що випускає продукцію, яка б перебувала за межами нашої спільноти. Його мета була відмінна від моєї, але він вирішив, що GNU GPL корисна і для його мети.

Якщо ви хочете в цьому світі чогось досягти, принциповості не достатньо   вам потрібно вибрати метод, який підходить для досягнення мети. Іншими словами, вам потрібно бути “прагматичним”. Чи прагматична GPL? Звернемося до результатів.

Розглянемо C++ GNU. Чому у нас є вільний компілятор C++? Тільки тому, що в GNU GPL було сказано, що він повинен бути вільний. C++ GNU був розроблений промисловим об'єднанням, MCC, яке взяло за основу компілятор C GNU. MCC, як правило, робить свою роботу якомога більше невільною. Але вони зробили інтерфейс C++ вільною програмою, бо в GNU GPL було сказано, що вони його можуть випускати тільки так. У інтерфейс C++ входило багато нових файлів, але вони призначалися для компонування з GCC, тому GPL на них поширювалася. Користь для нашої спільноти очевидна.

Розглянемо Objective C GNU. Спочатку в NeXT хотіли зробити цей інтерфейс невільним; вони пропонували випускати його як файли і давати користувачам компонувати їх з рештою GCC, думаючи, що таким способом можна обійти вимоги GPL. Але наш юрист сказав, що це не зніме вимогу про заборону цього. Тому вони зробили інтерфейс Objective C вільною програмою.

Цим прикладам вже кілька років, але GNU GPL продовжує приносити нам нові вільні програми.

Багато бібліотек GNU поширюються по Меншій загальні громадській ліцензії GNU, але не всі. Однією з бібліотек GNU, на які поширюється звичайна GNU GPL, є GNU Readline, яка реалізує редагування командного рядка. Одного разу я дізнався про невільну програму, яка була спроектована для використання з Readline, і сказав розробнику, що це не дозволено. Він міг би видалити редагування командного рядка програми, але насправді він в кінці кінців перевипустив її під GPL. Тепер це вільна програма.

Програмісти, що пишуть поліпшення GCC (або Emacs, або Bash, або Linux, або будь-якої програми під GPL), часто працюють на компанії або університети. Коли програміст хоче повернути свої поліпшення в співтовариство і побачити свої тексти у наступному випуску, шеф може сказати: “Постривай-но   твої тексти належать нам! Ми не хочемо обмінюватися ними; ми вирішили обернути твою поліпшену версію у невільний програмний продукт”.

І тут приходить на допомогу GNU GPL. Програміст показує шефові, що цей невільний програмний продукт був би порушенням авторських прав, і шеф усвідомлює, що у нього є тільки два вибори: випустити нові програми як вільні або не випускати їх взагалі. Майже завжди він дозволяє програмісту вчинити так, як той весь час мав намір, і ці програми включаються в черговий випуск.

GNU GPL   не “добрий дядько”. Вона говорить нідечому з того, що люди іноді хочуть зробити. Є користувачі, які кажуть, що це погано   що GPL “виключає” деяких розробників вільних програм, яких “потрібно ввести у спільноту вільного програмного забезпечення”.

Але ми не виключаємо їх з нашого громади; це вони вирішують не вступати. Їх рішення зробити програми невільними — це рішення залишатися поза нашою спільноти. Перебувати в нашій громаді означає приєднуватися до нам у співпраці; ми не можемо “ввести їх у нашу громаду ”, якщо вони не бажають приєднуватися.

Що ми можемо робити — це пропонувати їм стимул для приєднання. GNU GPL складена так, щоб створювати стимул з допомогою наших існуючих програм: “Якщо ви зробите свої програми вільними, ви можете користуватися цим вихідним кодом”. Звичайно, це не завоює їх усіх, але час від часу це перемагає.

Розробка невільних програм не є внеском у нашу громаду, але їх розробники часто просять у нас подачок. Користувачі вільних програм можуть запропонувати винагороду для самолюбства вільних розробників програм   визнання і подяку — але може бути дуже заманливо, коли підприємство говорить вам: “Тільки дайте нам перетворити ваш пакет у власницьку програму, і вашою програмою буде користуватися багато тисяч людей!” Спокуса може бути великою, але в довгостроковій перспективі нам всім буде краще, якщо ми будемо з цим боротися.

Спокуса і тиск важче розпізнати, коли вони вводяться побічно, через організації, що займаються вільними програмами, які взяли за правило потурати невільним програмам. Наочний приклад — Консорціум X (і його спадкоємець, Open Group): фінансовані компаніями, які виробляли невільні програми, вони більше десяти років прагнули переконати програмістів не користуватися копілефтом. Коли в Open Group спробували зробити X11R6.4 невільним програмним забезпеченням, ті з нас, хто перед тим чинив опір цьому тиску, були раді, що ми це зробили.

У вересні 1998 року, через кілька місяців після того, як система X11R6.4 була випущена під невільними умовами поширення, Open Group скасувала своє рішення і перевипустила під тією ж ліцензією вільних програм без копілефту, який застосовувалася для X11R6.3. Спасибі, Open Group — але це наступне скасування не спростовує висновків, які ми робимо з того факту, що додавання обмежень було можливим.

Кажучи прагматично, роздуми про довгострокові цілі підсилюють вашу волю до протистояння цьому тиску. Якщо ви зосередите свої думки на свободі і спільноті, яке ви можете побудувати, залишаючись непохитним, ви знайдете в собі сили для цього. “Відстоюйте що-небудь, або ви залишитеся ні з чим”.

А якщо циніки висміюють свободу, то висміюють громаду... якщо “твердолобі реалісти” кажуть, що немає ніяких ідеалів, крім прибутку... просто не звертайте на них уваги і все одно користуйтеся копілефтом.


Цей нарис був опублікований у книзі Вільні програми   вільне суспільство: Вибрані нариси Річарда М. Столмена

[логотип ФВПЗ]“Наша місія    збереження, захист та підтримка свободи використання, вивчення, модифікації, копіювання і розповсюдження комп'ютерних програм, а також захист прав користувачів вільних програм”.

Фонд вільного програмного забезпечення - це провідна організація, відповідальна за розробку операційної системи GNU. Підтримайте GNU і ФВПЗ покупкою посібників і інших товарів, приєднанням до ФВПЗ в якості члена-партнера або пожертвуваннями прямо у фонд чи черезFlattr.

перейти на початок