Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU Projesi'ne ve Özgür Yazılım Hareketine Yardım Etmek

Özgür olmayan bir programı veya çevrim içi hizmetsizliği kullanmaya tek bir sefer bile hayır diyerek özgür yazılım mücadelesine yardımcı olabilirsiniz. Onu başkalarıyla birlikte kullanmaya hayır dediğinizde çok daha fazla yardım etmiş olursunuz. Hatta bunu kendinizin ve onların özgürlüğünü savunmak için yaptığınızı söylerseniz çok çok daha fazla yardım sağlamış olursunuz.

Bunun ötesinde, bazı işler için gönüllü olarak yardımcı olabilirsiniz. Bu sayfada ihtiyaç duyduğumuz çeşitli işler listelenmektedir.

GNU Projesi hakkında genel sorular için <gnu@gnu.org>'a e-posta gönderin ve bu web sitesi hakkında soru ve önerileriniz için <webmasters@gnu.org>'a e-posta gönderin.

GNU işletim sisteminin geliştirilmesine yardım edin

Lütfen bu listelerde bulduğunuz yeni bir pakete başladıysanız GNU Gönüllü Koordinatörleri'ne <gvc@gnu.org> bildirin. Hangi görevlerin üzerinde çalışıldığını takip etmek istiyoruz.

GNU için yazılım yazarken lütfen GNU Kodlama Standartları'na ve GNU Yazılımının Bakımcıları İçin Bilgiler'e uyun.

Bazen mevcut bir GNU paketiyle büyük ölçüde aynı görevi yapan yazılımlar sunulmaktadır. Tabii ki tüm teklifleri takdir etsek de doğal olarak programcıları zaten çözülmüş olanları değil, yeni işler yapmak için özgür yazılımlar yazmaya zaman harcamaya teşvik etmek istiyoruz. Bu yüzden yeni bir programa başlamadan önce işi zaten yapan özgür bir yazılım için Özgür Yazılım Dizini'ni kontrol edin.

GNU yazılım geliştiricilerine yardımcı olmak için bazı kaynaklar sunabiliriz.

GNU yazılımının geliştirilmesine yardım etmek istiyorsanız GNU Gönüllü Koordinatörleri <gvc@gnu.org> size yardımcı olabilir. Size benzer projelerle ilgilenen veya üzerinde çalışan diğer insanlarla iletişim kurmanızı sağlayacaklardır. Görev listelerimizden bir görev seçtiğinizde lütfen onun üzerinde çalışmak istediğinizi onlara bildirin.

Gerekli önemli yeni küçük-orta programlar

GNU geliştirimini ve kullanımını desteklemeye yardım edin

Bu liste, üstte daha acil maddeler olacak şekilde kabaca sıralıdır. Bu listedeki birçok şeyin daha büyük, genişletilmiş listelere bağlandığını lütfen dikkate alın.

 • Savannah'da yardımcı olun. Özellikle altta yatan altyapı desteğine yardımcı olacak teknik sistem yöneticisi gönüllüler arıyoruz. Bekleyen proje gönderimlerine yardım edecek gönüllülere de çok açığız. Bir savannah hacker'i olmak için lütfen bu genel bilgilerea bakın. Lütfen savannah-hackers-public e-posta listesinden bizimle iletişime geçin.
 • Yeni bir GNU/Linux Kullanıcı Grubu örgütleyin.
 • GNU Web Yöneticisi olarak gönüllü olun. Web yöneticisi küçük sınavını tamamlayarak başlayın.
 • GNU Web sitesini diğer dillere çevirin. Her çeviri ekibinin hedef dili anadil düzeyinde bilen (ve İngilizce'yi akıcı bir şekilde bilen) bir çok üyeye ihtiyacı var, ayrıca en az bir üyesinin anadil düzeyinde İngilizce (hedef dili de akıcı) bilmesi gerekiyor. Konu hakkında daha fazla bilgiyi www.gnu.org Web Sayfalarını Çevirme Kılavuzu'nda bulabilirsiniz. Yardım etmek istiyorsanız <web-translators@gnu.org>'a yazın.
 • GNU paket bakımcıları ve diğer gönüllülerin yazdığı İngilizce metinleri gözden geçirip düzeltecek, dile hakim, anadil düzeyinde İngilizce bilenlere ihtiyacımız var. Bu metinler özgür yazılım ilişkili çeşitli konularda yazılar, belgelendirme veya bazen basım için hazırlanması gereken GNU kılavuzları olabilir. Bu konuda yardımcı olmak istiyorsanız, lütfen çok fazla iletişimin olmadığı GNU belgeleri düzenleme listesine üye olun.
 • Özgürlüğe ve topluluğa değer vermeyen insanlarla konuşurken onlara özgür yazılımın birçok kullanışlı avantajını gösterebilirsiniz (bazı yararlı kanıtlar için Neden Açık Kaynak / Özgür Yazılım? Sayılara Bakın!'a bakın.) Ancak etik konulara değinmeyi de sürdürün. Onların baskılarının sesinizi açık kaynak sesine dönüştürmesine izin vermeyin.
 • Felsefe bölümümüzden ve diğer GNU URL'lerinden denemelerin genellikle uygun kategorilerle bağlı olduğundan emin olun. Bu görevde bize yardımcı olmak isterseniz lütfen GNU Gönüllü Koordinatörleri <gvc@gnu.org> ile iletişime geçin.
 • FSF'ye donanım bağışlayın.
 • Siz veya şirketiniz bir şekilde özgür yazılımı desteklemek veya geliştirmek için çalışıyorsa(nız) kendinizi (veya şirketinizi) Hizmet Dizini'nde listeleyebilirsiniz.
 • Özgür yazılımla çalışmak için insanları işe alması gereken bir şirket işletiyorsanız Özgür Yazılım İş Sayfamızda duyurabilirsiniz.
 • Şirketlerle iletişim kurmak için gönüllü olun ve onların elektronik iş ilan iletilerini yayımlamak için Özgür Yazılım İş Sayfamızı kullanmalarını önerin. Bununla ilgileniyorsanız lütfen <job-page@fsf.org> ile iletişime geçin.

GNU ve Özgür Yazılım Hareketi hakkında farkındalık yaratın

h-node.org'un iyileştirilmesine yardım edin

h-node.org, belirli bir donanımın özgür yazılımla ne kadar iyi çalıştığı hakkında bilgi içeren bir depodur.

Aşağıdaki konularda yardıma gereksinim vardır:

Yardım etmenin diğer yolları için bkz. https://h-node.org/wiki/page/en/Main-Page. h-node.org kullanıcıları/geliştiricileri ile iletişim kurmak için onların e-posta listelerini kullanın.

Özgür Yazılım Vakfı için gönüllü olun ve bağış yapın

Özgür Yazılım Vakfı; GNU İşletim Sistemi'nin ana, örgütsel destekleyicisidir. FSF ayrıca yazılım özgürlüğünün etik ve politik konularının farkındalığının yayılmasına da yardımcı olur.

GNU gibi FSF de gücünün çoğunu gönüllülerden alır. Özellikle özgür yazılım geliştirmeye doğrudan katkıda bulunacak teknik geçmişiniz yoksa gönüllü olmak ve katılmak için harika bir yerdir. Örgüt hakkında daha fazla bilgi edinmek için FSF'nin gönüllü olma sayfasını veya ana sayfasını inceleyin.

Kısmi bir FSF üyesi olarak, FSF'ye bağış yaparak, FSF'den kılavuz, tişört, çıkartma ve gereç satın alarak veya özgür yazılım satarak ve gelirin bir kısmını FSF'ye veya başka bir özgür yazılım örgütüne bağışlayarak FSF'yi ve GNU Projesi'ni finansal olarak destekleyin. Geliştirmeyi finanse ederek özgür yazılım dünyasını ilerletebilirsiniz.

Burada kullanılan hacker, üstat anlamındadır: teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler, belirli bir konuda sahip olduğu bilgiyi kullanıp daha fazlasını öğrenmeye meraklı kişiler.