Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU Projesi'ne ve Özgür Yazılım Hareketine Yardım Etmek

Özgür olmayan bir programı veya çevrim içi hizmetsizliği kullanmaya tek bir sefer bile hayır diyerek özgür yazılım mücadelesine yardımcı olabilirsiniz. Onu başkalarıyla birlikte kullanmaya hayır dediğinizde çok daha fazla yardım etmiş olursunuz. Hatta bunu onların özgürlüğünü savunmak için yaptığınızı söylerseniz çok çok daha fazla yardım sağlamış olursunuz.

Bunun ötesinde, bazı işler için gönüllü olarak yardımcı olabilirsiniz. Bu sayfada ihtiyaç duyduğumuz çeşitli işler listelenmektedir.


GNU Projesi hakkında genel sorular için <gnu@gnu.org>'a e-posta gönderin ve bu web sitesi hakkında soru ve önerileriniz için <webmasters@gnu.org>'a e-posta gönderin.

GNU işletim sisteminin geliştirilmesine yardım edin

GNU yazılımı üzerinde çalışmak için gönüllü olmak istiyorsanız nasıl gönüllü olabileceğinize bakın.

Lütfen bu listelerde bulduğunuz yeni bir pakete başladıysanız GNU Gönüllü Koordinatörleri'ne <gvc@gnu.org> bildirin. Hangi görevlerin üzerinde çalışıldığını takip etmek istiyoruz.

GNU için yazılım yazarken lütfen GNU Kodlama Standartları'na ve GNU Yazılımının Bakımcıları İçin Bilgiler'e uyun.

Bazen mevcut bir GNU paketiyle büyük ölçüde aynı görevi yapan yazılımlar sunulmaktadır. Tabii ki tüm teklifleri takdir etsek de doğal olarak programcıları zaten çözülmüş olanları değil, yeni işler yapmak için özgür yazılımlar yazmaya zaman harcamaya teşvik etmek istiyoruz. Bu yüzden yeni bir programa başlamadan önce işi zaten yapan özgür bir yazılım için Özgür Yazılım Dizini'ni kontrol edin.

GNU yazılım geliştiricilerine yardımcı olmak için bazı kaynaklar sunabiliriz.

GNU yazılımının geliştirilmesine yardım etmek istiyorsanız GNU Gönüllü Koordinatörleri <gvc@gnu.org> size yardımcı olabilir. Size benzer projelerle ilgilenen veya üzerinde çalışan diğer insanlarla iletişim kurmanızı sağlayacaklardır. Görev listelerimizden bir görev seçtiğinizde lütfen onun üzerinde çalışmak istediğinizi onlara bildirin.

GNU geliştirimini ve kullanımını desteklemeye yardım edin

Bu liste, üstte daha acil maddeler olacak şekilde kabaca sıralıdır. Bu listedeki birçok şeyin daha büyük, genişletilmiş listelere bağlandığını lütfen dikkate alın.

GNU ve Özgür Yazılım Hareketi hakkında farkındalık yaratın

h-node.org'un iyileştirilmesine yardım edin

h-node.org, belirli bir donanımın özgür yazılımla ne kadar iyi çalıştığı hakkında bilgi içeren bir depodur.

Aşağıdaki konularda yardıma gereksinim vardır:

Yardım etmenin diğer yolları için bkz. https://h-node.org/wiki/page/en/Main-Page. h-node.org kullanıcıları/geliştiricileri ile iletişim kurmak için onların e-posta listelerini kullanın.

Özgür Yazılım Vakfı için gönüllü olun ve bağış yapın

Özgür Yazılım Vakfı; GNU İşletim Sistemi'nin ana, örgütsel destekleyicisidir. FSF ayrıca yazılım özgürlüğünün etik ve politik konularının farkındalığının yayılmasına da yardımcı olur.

GNU gibi FSF de gücünün çoğunu gönüllülerden alır. Özellikle özgür yazılım geliştirmeye doğrudan katkıda bulunacak teknik geçmişiniz yoksa gönüllü olmak ve katılmak için harika bir yerdir. Örgüt hakkında daha fazla bilgi edinmek için FSF'nin gönüllü olma sayfasını veya ana sayfasını inceleyin.

Kısmi bir FSF üyesi olarak, FSF'ye bağış yaparak, FSF'den kılavuz, tişört, çıkartma ve gereç satın alarak veya özgür yazılım satarak ve gelirin bir kısmını FSF'ye veya başka bir özgür yazılım örgütüne bağışlayarak FSF'yi ve GNU Projesi'ni finansal olarak destekleyin. Geliştirmeyi finanse ederek özgür yazılım dünyasını ilerletebilirsiniz.

Burada kullanılan hacker, üstat anlamındadır: teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler, belirli bir konuda sahip olduğu bilgiyi kullanıp daha fazlasını öğrenmeye meraklı kişiler.