Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU Projesinin Felsefesi

Richard Stallman'ın konuşma kayıtları için audio-video.gnu.org adresine bakabilirsiniz.

Özgür Yazılım kullanıcılarının özgürlüğe sahip olduğu yazılımdır. (söz konusu olan fiyat değildir.) GNU işletim sistemini kullanıcılar bilişim işlerinde özgürlüğe sahip olsun diye geliştirdik.

Tam olarak özgür yazılım kullanıcıların dört temel özgürlüğe sahip olduğu anlamına gelir: (0) programı çalıştırma, (1) kaynak kodunu kullanarak onu öğrenme ve değiştirme, (2) tamamen aynı kopyaları yeniden dağıtır, (3) değiştirilmiş sürümleri dağıtma.

Yazılım, (sandalye, sandviç, ve benzin gibi) maddi nesnelerden farklıdır, çünkü çok daha kolay bir şekilde kopyalanabilir ve değiştirilebilir. Bu kolaylıkları yazılımı yararlı kılar. Sadece geliştiricilerinin değil, programın kullanıcılarının da bundan yararlanmakta özgür olması gerektiğini düşünüyoruz.

Daha ayrıntılı yazılar için, yukarıdaki menüden bir bölüm seçebilirsiniz.

Ayrıca yakın geçmişte eklenmiş olan yazıların bir listesini de tutuyoruz.

Giriş


Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [ar] العربية   [bg] български   [ca] català   [cs] čeština   [da] dansk   [de] Deutsch   [el] ελληνικά   [es] español   [fa] فارسی   [fr] français   [gl] galego   [hr] hrvatski   [it] italiano   [ja] 日本語   [nl] Nederlands   [pl] polski   [pt-br] português   [ro] română   [ru] русский   [sq] Shqip   [sr] српски   [tr] Türkçe   [zh-cn] 简体中文   [zh-tw] 繁體中文  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”