Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür GNU/Linux dağıtımları


Bu sayfada özgürlük bağlamında tamamen özgür olan GNU/Linux dağıtımları listeleniyor. GNU olmayan özgür dağıtımlar ayrıca listelenmiştir.

Her ne kadar özgürlük dışında başka bir değerlendirme veya karşılaştırma ölçütü kullanmasak da ; Özgür Yazılım Vakfı buradaki GNU/Linux dağıtımlarını önerir ve destekler. Bu nedenle, dağıtımları alfabetik sırayla sıraladık.

Bu sayfanın bakımı Özgür Yazılım Vakfı'nın Lisanslama ve Uyumluluk Labı tarafından yapılıyor. Çalışmalarımızı FSF'ye bağışta bulunarak destekleyebilirsiniz. Burada yanıtlanmamış bir sorunuz mu var? Diğer lisanslama kaynaklarımızı inceleyebilir veya licensing@fsf.org e-posta adresi üzerinden Uyumluluk Labıyla iletişim kurabilirsiniz.

Özgür Yazılım Vakfı diğer web sayfalarından veya bilgilerinin güncelliğinden sorumlu değildir.

Buradaki dağıtımlar geliştiricilerinin Özgür Sistem Dağıtımları için Yönergelerine bağlılıklarını gösterdiği kullanılmaya hazır tam sistemlerdir. Bu onların özgür yazılım içerdiği ve önerdiği anlamına gelir. Bu dağıtımlar özgür olmayan uygulamaların, programlama platformlarının, donanım yazılımlarının (blobları), oyunların ve özgür olmayan kılavuz veya belgelendirmenin yanında, diğer herhangi bir özgür olmayan yazılımı da reddeder.

Bu dağıtımlardan biri özgür olmayan herhangi bir şey içeriyor veya öneriyorsa, bu bir yanlışlık sonucu olmalıdır, çünkü geliştiricileri böyle bir yazılımın kaldıracağını taahhüt etmiştir. Bu dağıtımlardan birinde özgür olmayan yazılım veya belgelendirme bulursanız, sorunu bildirip, GNU Bucks kazanabilirsiniz, biz de geliştiricileri sorunu çözmeleri için bilgilendiririz.

Burada listelenen bir dağıtımın özgürlüğe dair bir açığını kapatmak etik bir yükümlülüktür; bu nedenle bize yalnızca bulunduğu takdirde herhangi bir özgür olmayan yazılımın kaldırılacağını taahhüt eden geliştirici takımlarının olduğu dağıtımları listeledik. Bu takımlar genellikle gönüllülerden oluşur ve kullanıcılara yasal olarak bağlayıcı taahhütler vermez; ancak bir dağıtımın uygun şekilde sürdürülmediğini tespit edersek, listeyi buna göre yeniden düzenleriz.

Diğer mevcut GNU/Linux dağıtımlarının da, burada listelediklerimiz gibi tümüyle özgür olacağını umuyoruz. Özgür dağıtımların durumunu iyileştirmek istiyorsanız, yeni bir dağıtım başlatmaktan ziyade, mevcut bir özgür dağıtımın gelişimine yardım edebilirsiniz.

Lütfen, özgür dünyada, bütün donanımların çalışmayacağını unutmayın; her bir dağıtım sitesinde hangi donanımın desteklendiği belirtilmiş olmalıdır. Hangi dağıtımın size uygun olduğunu anlayabilmeniz için, burada bulunan kısa açıklamaları okuduktan sonra, başka bilgilendirme olup olmadığını görmek için sitelerini ziyaret etmenizi öneririz.

PC'lere ve iş istasyonlarına yönelik GNU/Linux dağıtımları

Burada gösterilen dağıtımlar bir bilgisayarın sabit sürücüsüne yüklenebilir veya canlı olarak çalıştırılabilir.

Dağıtım Kısa Açıklaması
Dragora GNU/Linux-Libre Dragora GNU/Linux-Libre, basitlik kavramlarına dayalı bağımsız bir GNU/Linux dağıtımıdır.
Dyne:bolic Dyne:bolic, ses ve görüntü düzenlemeye odaklı bir GNU/Linux dağıtımıdır. Bu “statik” bir dağıtımdır, normal CD üstünden çalışır. Güvenlik güncellemesi almadığı için, çevrimdışı olarak kullanılmalıdır.
gNewSense gNewSense, FSF sponsorluğunda Debian tabanlı bir GNU/Linux dağıtımıdır.
guix Guix sistemi, GNU sistemi için saf işlevsel paket yöneticisi olan GNU Guix'in (“geeks'ten” türetilmiştir) üstüne kurulu ileri düzey bir GNU/Linux dağıtımıdır.
Hyperbola Hyperbola GNU/Linux-libre, uzun süreli desteğe sahip, basitliğe odaklı, Arch GNU/Linux tabanlı bir dağıtımdır.
Parabola GNU/Linux-libre Parabola GNU/Linux-libre, basit paket ve sistem yönetimine öncelik veren Arch tabanlı bir dağıtımdır.
PureOS PureOS gizlilik, güvenlik ve kolaylığa odaklanmış Debian tabanlı bir GNU dağıtımıdır.
Trisquel Trisquel, küçük işletmelere, ev kullanıcılarına ve eğitim merkezlerine yönelik Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımıdır.
Ututo Ututo S, %100 özgür bir GNU/Linux dağıtımıdır. GNU projesi tarafından ilk onaylanan tamamıyla özgür bir GNU/Linux sistemidir.

Küçük GNU/Linux dağıtımları

Aşağıda küçük sistem dağıtımlarının listesi var. Bu dağıtımlar kablosuz yönlendirici gibi sınırlı kaynaklara sahip aygıtlar içindir. Özgür bir küçük sistem dağıtımı kendi kendini barındırmaz, ancak yukarıda listelenen özgür sistemlerden birinin üzerine, belki de küçük sistem dağıtımının yanında dağıtılan özgür araçlar yardımıyla geliştirilebilir ve oluşturulabilir olmalıdır.

Dağıtım Kısa Açıklaması
libreCMC libreCMC çok sınırlı kaynaklara sahip aygıtlar için gömülü bir GNU/Linux dağıtımıdır. Öncelikle yönlendiricilere odaklansa da, çok çeşitli cihaz ve kullanım durumlarına da destek sağlamaktadır. 2015'te LibreWRT, libreCMC ile birleşti.
ProteanOS ProteanOS gömülü aygıtlar için yeni, küçük ve hızlı bir dağıtımdır. Platform yapılandırma özelliği, ikili paketlerin farklı donanım ve kullanım durumları için derleme sırasında ve çalışma zamanında yapılandırılmasını sağlıyor.

Özgür GNU/Linux dağıtımları nasıl edinilir

Kendi sitelerine ek olarak, bu dağıtımların birçoğu mirror.fsf.org'da bulunabilmektedir. Dağıtımları indirebilir veya tercihen rsync yardımıyla, yansısını oluşturabilirsiniz. Özgür dağıtım geliştirenler, projelerinin bir yansısını oluşturmamız için FSF sistem yöneticilerine e-posta atabilirler.

Tekil GNU paketleri (birçoğu buradaki özgür dağıtımlarda bulunmaktadır) ayrıca anlatılmıştır.

İçine özgür bir GNU/Linux dağıtımı yüklenmiş donanımlar satan şirketleri ayrıca listeledik.

Kaçırdığımız şeyler var mı?

Listemizde bulmayı umup bulamadığınız bir dağıtım var mı? Öncelikle, neden bazı yaygın dağıtımları desteklemediğimize ilişkin sayfamıza bakın. Bu sayfada neden birçok bilinen dağıtımın yönergemizi karşılamadığı açıklanıyor. Eğer bir dağıtım orada da listelenmemişse ve bizim yönergemize uyuyorsa, lütfen geliştiricileri bu sayfadan haberdar edin ve onların bizimle temasa geçmesini sağlayın; onlardan haber almak isteriz.

Özgür Sistem Dağıtımı Yönergeleri'ne uyduğunu düşündüğünüz ve burada listelenmesini istediğiniz bir dağıtım varsa, lütfen <webmasters@gnu.org> adresine bir tanıtım yazısı ve projenin web sayfasını gönderin. Bunu yaptığınızda, değerlendirme sürecimiz hakkında size daha fazla bilgi vereceğiz ve hemen değerlendirmeye başlayacağız. Sizden haber almak için sabırsızlanıyoruz!

Tarihi

Burada bulunan dağıtımlar daha önce listede yer almaktaydı, fakat artık önerilmemektedir.

Dağıtım Kısa Açıklaması Çekilme Bilgisi
BLAG Linux ve GNU BLAG Linux ve GNU, Fedora tabanlı bir GNU/Linux dağıtımıdır. Haziran 2018'de kaldırıldı. Geliştirilmesi durdurulduğu için geliştiricilerin isteği üzerine kaldırıldı.
Musix GNU+Linux Musix, ses prodüksiyonu üstünde duran Knoppix tabanlı bir GNU+Linux dağıtımıdır. Bu “statik” bir dağıtımdır, normal CD üstünden çalışır. Güvenlik güncellemesi almadığı için, çevrimdışı olarak kullanılmalıdır. Mart 2019'da kaldırıldı. Geliştirilmesi durdurulduğu için geliştiricilerin isteği üzerine kaldırıldı.

Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [ar] العربية   [ca] català   [de] Deutsch   [es] español   [fr] français   [hr] hrvatski   [it] italiano   [ja] 日本語   [nl] Nederlands   [pl] polski   [pt-br] português   [ro] română   [ru] русский   [sk] slovenčina   [tr] Türkçe   [uk] українська   [zh-cn] 简体中文   [zh-tw] 繁體中文  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”