Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2018-04-14 у англійський оригінал. Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Вільні дистрибутиви GNU/Linux

This page is maintained by the Free Software Foundation's Licensing and Compliance Lab. You can support our efforts by making a donation to the FSF. Have a question not answered here? Check out some of our other licensing resources or contact the Compliance Lab at licensing@fsf.org.

The Фонд вільного програмного забезпечення не несе відповідальності за інші сайти, ні за їхнє своєчасне оновлення.

На цій сторінці перераховані дистрибутиви GNU/Linux, які є повністю вільними. Всі нижчеперелічені дистрибутиви можна встановити на жорсткий диск комп'ютера; більшість можна застосовувати без установки.

Ми не намагаємося судити або зіставляти дистрибутиви GNU/Linux на основі якого б то не було іншого критерію, крім свободи; таким чином, ми перераховуємо їх у алфавітному порядку. Ми радимо вам прочитати ці короткі описи, а ще краще   вивчити їхні сайти та іншу інформацію, щоб вибрати найзручніший для вас.

Ці дистрибутиви   самодостатні і готові до застосування системи, розробники яких заявили про намір дотримуватися Рекомендацій для систем вільних дистрибутивів. Це означає, що ці дистрибутиви будуть включати в себе і пропонувати винятково вільні програми. Вони будуть відмовлятися від невільних програм, невільних платформ програмування, невільних драйверів, невільних “ляпок” у програмах для пристроїв, невільних ігор і будь-якого іншого невільного програмного забезпечення, а також невільних посібників чи документації.

Якщо один з цих дистрибутивів коли-небудь і включає або пропонує щось невільне, то це відбувається помилково, і розробники мають намір видаляти це. Якщо ви знайшли невільні програми або документацію в одному з цих дистрибутивів, то ви можете повідомити про проблеми і заробити долари GNU, поки ми поінформуємо розробників, щоби вони виправили проблему.

Усунення помилок свободи   етичне вимога для зазначення дистрибутива у цьому списку; таким чином, ми перерахуємо тільки дистрибутиви, група розробників яких сказала нам, що вона буде видаляти невільні програми, які могли б виявитися в дистрибутиві. Здебільшого група складається з добровольців і вони не роблять юридично зобов'язуючих заяв користувачам; але якщо ми виявимо, що дистрибутив не підтримується належним чином, то видалимо його зі списку.

Ми сподіваємося, що інші існуючі дистрибутиви GNU/Linux стануть повністю вільними, і ми зможемо перерахувати їх тут. Якщо ви хочете поліпшити стан вільних дистрибутивів, то допомога в розробці існуючого вільного дистрибутива буде великим внеском, ніж створення нового.

Всі нижче перелічені дистрибутиви можна встановити на жорсткий диск комп'ютера; більшість можна застосовувати без установки. У світі свободи працює не вся апаратура; на сайті кожного дистрибутива повинно бути зазначено, яку апаратуру він підтримує.

Ми схвалюємо ці дистрибутиви GNU/Linux тільки через свободу. Ми не намагаємося судити або зіставляти дистрибутиви на основі якого б то не було критерію; таким чином, ми перераховуємо їх в алфавітному порядку. Ми радимо вам вивчити їхні сайти та іншу інформацію, щоб судити про те, який з них для вас найзручніший.

Дистрибутив Опис
BLAG Linux та GNU BLAG (BLAG Linux and GNU — BLAG Linux і GNU) дистрибутив GNU/Linux, який базується на дистрибутиві Fedora.
Dragora GNU/Linux-Libre Dragora GNU/Linux-Libre, незалежний дистрибутив GNU/Linux, заснований на принципах простоти.
Dynebolic Dynebolic, дистрибутив GNU/Linux, що приділяє особливу увагу редагуванню звуку і відео.
gNewSense gNewSense, дистрибутив GNU/Linux, заснований на Debian і фінансований Фондом вільного програмного забезпечення.
guix Дистрибутив Guix   просунутий дистрибутив GNU/Linux, побудований на GNU Guix (вимовляється “ґікс”), чисто функціональному менеджері пакунків для системи GNU.
Musix GNU+Linux Musix GNU+Linux дистрибутив GNU/Linux, заснований на Knoppix, приділяє особливу увагу відтворенні звуку і суміжних задачах.
Parabola GNU/Linux-libre Дистрибутив Parabola GNU/Linux-libre створений на основі Arch і найважливішим завданням якого є досягнення простоти в управлінні системою і пакунками.
PureOS PureOS, дистрибутив GNU на основі Debian, який приділяє особливу увагу приватності, безпеці та зручності.
Trisquel Trisquel, дистрибутив GNU/Linux, заснований на Ubuntu, орієнтований на невеликі підприємства, домашнє користування та освітні центри.
Ututo Ututo XS - дистрибутив GNU/Linux на основі Gentoo. Це була перша повністю вільна операційна система GNU/Linux, яку визнав проект GNU.

Далі слідує список дистрибутивів невеликих систем. Ці дистрибутиви призначені для пристроїв з обмеженими ресурсами, наприклад, бездротових маршрутизаторів. Вільний дистрибутив невеликої системи не самостійний, але повинна бути можливість розробляти і збирати його в одній з повних вільних систем, перерахованих вище, можливо, з допомогою вільних засобів розробки, розповсюджуваних з самим дистрибутивом цієїневеликої системи.

Дистрибутив Опис
libreCMC libreCMC   вбудований дистрибутив GNU/Linux для пристроїв з дуже обмеженими ресурсами. Хоча, в першу чергу, він призначений для маршрутизаторів, але він також пропонує підтримку широкого спектру пристроїв і застосувань. У 2015 LibreWRT об' єднався із libreCMC.
ProteanOS ProteanOS   новий, невеликий і швидкий дистрибутив для вбудованих систем. Його функція конфігурування платформи дозволяє налаштувати двійкові пакунки під час складання і під час виконання для різної апаратури і застосувань.

Багато з цих дистрибутивів можна отримати не тільки на їх власних сайтах, але й на mirror.fsf.org. Ви можете користуватися ним для отримання і створення дзеркала, переважно з допомогою rsync. Розробники вільних дистрибутивів можуть запросити дзеркало для свого проекту, написавши системним адміністраторам ФВПЗ.

Вільні дистрибутиви систем, які базуються не на GNU, перераховані в окремому файлі.

Окремо ми перераховуємо компанії, які продають техніку з попередньо встановленим вільним дистрибутивом Linux.

Окремі пакети GNU (більшість з яких включається в ці вільні дистрибутиви) описуються окремо.

Виявили щось пропущене нами?

Ви знаєте дистрибутив, який ви очікували знайти в нашому списку і не знайшли? Спочатку звіртеся з нашою сторінкою про те, чому нами не схвалені деякі популярні дистрибутиви. На цій сторінці викладені причини, з яких кілька широко відомих дистрибутивів не відповідає нашим рекомендаціям. Якщо дистрибутив не перераховано навіть там, а ви вважаєте, що він відповідає нашим рекомендаціям, розкажіть, будь ласка, розробникам дистрибутиву про цю сторінку та попросіть їх зв'язатися з нами — ми хотіли б з ними поговорити.

Якщо ви підтримуєте дистрибутив, який дотримується Рекомендацій для вільних дистрибутивів систем і хочете, аби він був тут згаданий, надішліть, будь ласка, нам за адресою <webmasters@gnu.org> короткий опис і посилання на сайт проекту. Після цього ми розповімо вам детальніше про наш процес оцінки і незабаром приступимо до нього. Чекаємо ваших листів!

Ця сторінка іншими мовами:

[en] English   [ar] العربية   [ca] català   [de] Deutsch   [es] español   [fr] français   [hr] hrvatski   [it] italiano   [ja] 日本語   [nl] Nederlands   [pl] polski   [pt-br] português   [ro] română   [ru] русский   [sk] slovenčina   [tr] Türkçe   [uk] українська   [zh-cn] 简体中文   [zh-tw] 繁體中文  

 [логотип ФВПЗ] “Фонд вільного програмного забезпечення (ФВПЗ) — некомерційна організація, задачею якої є сприяння свободі користувачів комп'ютерів у всьому світі. Ми захищаємо права усіх користувачів програм”.