English [en]   العربية [ar]   català [ca]   Deutsch [de]   español [es]   français [fr]   hrvatski [hr]   italiano [it]   日本語 [ja]   Nederlands [nl]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   română [ro]   русский [ru]   slovenčina [sk]   Türkçe [tr]   українська [uk]   简体中文 [zh-cn]   繁體中文 [zh-tw]  

Free Software Free Society

Together we have the opportunity to empower the world through the use of free software. The only way to counter proprietary software companies and the billions of dollars they use to strip user rights is through the power of your voice and your generosity.

103 Joined
600 New Members

Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2018-04-14 у англійський оригінал. Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Вільні дистрибутиви GNU/Linux

This page is maintained by the Free Software Foundation's Licensing and Compliance Lab. You can support our efforts by making a donation to the FSF. Have a question not answered here? Check out some of our other licensing resources or contact the Compliance Lab at licensing@fsf.org.

The Фонд вільного програмного забезпечення не несе відповідальності за інші сайти, ні за їхнє своєчасне оновлення.

На цій сторінці перераховані дистрибутиви GNU/Linux, які є повністю вільними. Всі нижчеперелічені дистрибутиви можна встановити на жорсткий диск комп'ютера; більшість можна застосовувати без установки.

Ми не намагаємося судити або зіставляти дистрибутиви GNU/Linux на основі якого б то не було іншого критерію, крім свободи; таким чином, ми перераховуємо їх у алфавітному порядку. Ми радимо вам прочитати ці короткі описи, а ще краще   вивчити їхні сайти та іншу інформацію, щоб вибрати найзручніший для вас.

Ці дистрибутиви   самодостатні і готові до застосування системи, розробники яких заявили про намір дотримуватися Рекомендацій для систем вільних дистрибутивів. Це означає, що ці дистрибутиви будуть включати в себе і пропонувати винятково вільні програми. Вони будуть відмовлятися від невільних програм, невільних платформ програмування, невільних драйверів, невільних “ляпок” у програмах для пристроїв, невільних ігор і будь-якого іншого невільного програмного забезпечення, а також невільних посібників чи документації.

Якщо один з цих дистрибутивів коли-небудь і включає або пропонує щось невільне, то це відбувається помилково, і розробники мають намір видаляти це. Якщо ви знайшли невільні програми або документацію в одному з цих дистрибутивів, то ви можете повідомити про проблеми і заробити долари GNU, поки ми поінформуємо розробників, щоби вони виправили проблему.

Усунення помилок свободи   етичне вимога для зазначення дистрибутива у цьому списку; таким чином, ми перерахуємо тільки дистрибутиви, група розробників яких сказала нам, що вона буде видаляти невільні програми, які могли б виявитися в дистрибутиві. Здебільшого група складається з добровольців і вони не роблять юридично зобов'язуючих заяв користувачам; але якщо ми виявимо, що дистрибутив не підтримується належним чином, то видалимо його зі списку.

Ми сподіваємося, що інші існуючі дистрибутиви GNU/Linux стануть повністю вільними, і ми зможемо перерахувати їх тут. Якщо ви хочете поліпшити стан вільних дистрибутивів, то допомога в розробці існуючого вільного дистрибутива буде великим внеском, ніж створення нового.

Всі нижче перелічені дистрибутиви можна встановити на жорсткий диск комп'ютера; більшість можна застосовувати без установки. У світі свободи працює не вся апаратура; на сайті кожного дистрибутива повинно бути зазначено, яку апаратуру він підтримує.

Ми схвалюємо ці дистрибутиви GNU/Linux тільки через свободу. Ми не намагаємося судити або зіставляти дистрибутиви на основі якого б то не було критерію; таким чином, ми перераховуємо їх в алфавітному порядку. Ми радимо вам вивчити їхні сайти та іншу інформацію, щоб судити про те, який з них для вас найзручніший.

Дистрибутив Опис
BLAG Linux та GNU BLAG (BLAG Linux and GNU — BLAG Linux і GNU) дистрибутив GNU/Linux, який базується на дистрибутиві Fedora.
Dragora GNU/Linux-Libre Dragora GNU/Linux-Libre, незалежний дистрибутив GNU/Linux, заснований на принципах простоти.
Dynebolic Dynebolic, дистрибутив GNU/Linux, що приділяє особливу увагу редагуванню звуку і відео.
gNewSense gNewSense, дистрибутив GNU/Linux, заснований на Debian і фінансований Фондом вільного програмного забезпечення.
guix Дистрибутив Guix   просунутий дистрибутив GNU/Linux, побудований на GNU Guix (вимовляється “ґікс”), чисто функціональному менеджері пакунків для системи GNU.
Musix GNU+Linux Musix GNU+Linux дистрибутив GNU/Linux, заснований на Knoppix, приділяє особливу увагу відтворенні звуку і суміжних задачах.
Parabola GNU/Linux-libre Дистрибутив Parabola GNU/Linux-libre створений на основі Arch і найважливішим завданням якого є досягнення простоти в управлінні системою і пакунками.
PureOS PureOS, дистрибутив GNU на основі Debian, який приділяє особливу увагу приватності, безпеці та зручності.
Trisquel Trisquel, дистрибутив GNU/Linux, заснований на Ubuntu, орієнтований на невеликі підприємства, домашнє користування та освітні центри.
Ututo Ututo XS - дистрибутив GNU/Linux на основі Gentoo. Це була перша повністю вільна операційна система GNU/Linux, яку визнав проект GNU.

Далі слідує список дистрибутивів невеликих систем. Ці дистрибутиви призначені для пристроїв з обмеженими ресурсами, наприклад, бездротових маршрутизаторів. Вільний дистрибутив невеликої системи не самостійний, але повинна бути можливість розробляти і збирати його в одній з повних вільних систем, перерахованих вище, можливо, з допомогою вільних засобів розробки, розповсюджуваних з самим дистрибутивом цієїневеликої системи.

Дистрибутив Опис
libreCMC libreCMC   вбудований дистрибутив GNU/Linux для пристроїв з дуже обмеженими ресурсами. Хоча, в першу чергу, він призначений для маршрутизаторів, але він також пропонує підтримку широкого спектру пристроїв і застосувань. У 2015 LibreWRT об' єднався із libreCMC.
ProteanOS ProteanOS   новий, невеликий і швидкий дистрибутив для вбудованих систем. Його функція конфігурування платформи дозволяє налаштувати двійкові пакунки під час складання і під час виконання для різної апаратури і застосувань.

Багато з цих дистрибутивів можна отримати не тільки на їх власних сайтах, але й на mirror.fsf.org. Ви можете користуватися ним для отримання і створення дзеркала, переважно з допомогою rsync. Розробники вільних дистрибутивів можуть запросити дзеркало для свого проекту, написавши системним адміністраторам ФВПЗ.

Вільні дистрибутиви систем, які базуються не на GNU, перераховані в окремому файлі.

Окремо ми перераховуємо компанії, які продають техніку з попередньо встановленим вільним дистрибутивом Linux.

Окремі пакети GNU (більшість з яких включається в ці вільні дистрибутиви) описуються окремо.

Виявили щось пропущене нами?

Ви знаєте дистрибутив, який ви очікували знайти в нашому списку і не знайшли? Спочатку звіртеся з нашою сторінкою про те, чому нами не схвалені деякі популярні дистрибутиви. На цій сторінці викладені причини, з яких кілька широко відомих дистрибутивів не відповідає нашим рекомендаціям. Якщо дистрибутив не перераховано навіть там, а ви вважаєте, що він відповідає нашим рекомендаціям, розкажіть, будь ласка, розробникам дистрибутиву про цю сторінку та попросіть їх зв'язатися з нами — ми хотіли б з ними поговорити.

Якщо ви підтримуєте дистрибутив, який дотримується Рекомендацій для вільних дистрибутивів систем і хочете, аби він був тут згаданий, надішліть, будь ласка, нам за адресою <webmasters@gnu.org> короткий опис і посилання на сайт проекту. Після цього ми розповімо вам детальніше про наш процес оцінки і незабаром приступимо до нього. Чекаємо ваших листів!

TOP

[логотип ФВПЗ]“Фонд вільного програмного забезпечення (ФВПЗ) — некомерційна організація, задачею якої є сприяння свободі користувачів комп'ютерів у всьому світі. Ми захищаємо права усіх користувачів програм”.

JOIN SHOP