Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Tux Paint

Açıklama

Tux Paint, özellikle çocuklar için oluşturulmuş bir çok platformu destekleyen bir çizim programıdır. 3 yaşından küçük çocuklar; bir etiket tarafından tanımlanan büyük butonların yanı sıra çocuğun kolayca tanıyabilmesi için bir simgeye sahip olan net ve sezgisel arayüzünün etrafında yol bulmakta güçlük çekmezler. Ekranın merkezinde çocuğun çok çeşitli araç ve boya fırçalarını kullanarak çizim yapması için beyaz bir tuval var. Bir başlangıç olarak çocuk boyama kitabındaki gibi renkli olması gereken resimleri yükleyebilir.

El çizimi ve boyama, geometrik şekiller, boyutlandırma, bir silgi, “Yinele” ve “Geri Al” seçenekleri, artı boyama sırasında oynayan ses ve etkileyici efektler için “Sihir” olarak adlandırılan özel bir araç: Gökkuşağı, parıltı, tebeşir, bulanıklık, dönüş ve daha fazlası...

Sihir aracının yanı sıra çocuklar arasında diğer popüler özellik; bitkiler ve çiçekler, hayvanlar, tatil sanatı, gezegenler ve daha fazlası gibi tuval üzerine “damgalanabilen” birçok resim ve küçük resim içeren “Damga”. Bu damgaların birçoğu program kutusundan çıkarılmış ve diğerleri kurulacak ayrı koleksiyonlar halinde temin edilmiştir. Birçok kullanıcı programda yer alması için kendi sanat eserlerine katkıda bulunur; Hindistan'da bir okuldan bir grup çocuk tarafından bunun nasıl yapıldığını gösteren bir örnek vereceğiz, böylece programın güvence altına aldığı yazılım özgürlüğünü uygulamaya koyacağız.

Tux Paint azınlık ve sağdan sola diller dahil olmak üzere 80'den fazla dilde mevcuttur. Bu kadar çok dil, dünyanın her yerinden kullanıcılar tarafından yapılan katkıların sonucudur.

Daha fazla öğrenmek için: FSF Dizini, Tux Paint Resmî Web Sitesi

Kim Kullanıyor ve Nasıl

Ev kullanıcıları tarafından hazırlanan yorumlar ve Tux Paint kullanan okullardan gelen öyküler resmi web sitesinde sunulmuştur. Program çocuklar için son derece çekici bir ortam sağlarken temel bilgisayar çocukların grafik becerilerini tanımaları için en yararlı araçlarından biri olduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte Tux Paint'i çocuklar için benzer çizim yazılımlarına göre daha fazla tercih ettiren özellik, Özgür Yazılım olduğu gerçeğidir, yani herhangi bir kısıtlama olmadan gelir ve kullanıcıya bir dizi özgürlük verir. Örneğin; özgürlüklerden biri, kullanıcının programı okullar için özel olarak önemli olan birçok iş istasyonuna kurmasına izin verilmesidir.

Özgür Yazılım'ın güvence altına aldığı bir diğer önemli özgürlük; programı kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlamak ve değiştirilmiş sürümün kopyalarını yeniden dağıtmak için programı değiştirme özgürlüğüdür. Bu özgürlük sayesinde Tux Paint azınlık grupları tarafından konuşulanlar da dahil olmak üzere pek çok dilde mevcut. Aslında daha az konuşulan dillere yapılan çeviriler kullanıcıların kendileri tarafından sağlanmıştır. Bunun nedeni, çoğu zaman işleri özgür olmayan yazılımların geliştirilmesinden oluşan şirketlerin pazar büyüklüğüne dayanan politikalar benimsemeleridir: Pazar kâr sağlayacak kadar büyük değilse genellikle yatırım yapmakta isteksizdirler.

Anthoorium çiçeğinin görüntüsü.

Malayalamca olarak Anthoorium çiçeğinin adını söyleyen bir öğrenciyi dinleyin.

Appooppan Thaady çiçeğinin görüntüsü.

Malayalamca olarak Appooppan Thaady çiçeğinin adını söyleyen bir öğrenciyi dinleyin.

Tux Paint'te yazılım özgürlüğünün nasıl uygulanabileceğinin güzel bir örneği; Hindistan'ın Kerala Eyaleti'ndeki VHSS Irimpanam okulundan 11 ve 12 yaşındaki öğrenciler tarafından yapılan çalışmadır. Çalışma, programın öğrenciler tarafından çekilen fotoğraflardan bir dizi damga eklenmesinden oluşuyordu. Yerel çiçeklerin resimlerini çektiler ve dijital görüntüleri özgür GNU Görüntü İşleme Programı GIMP (GNU Image Manipulation Program) ile işleyerek her çiçeğin adını İngilizce ve yerel dil olan Malayalamca olarak eklediler. Tux Paint'in ses işlevi olduğundan dolayı öğrenciler çiçeklerin adını kendi sesleriyle Malayalamca olarak da kaydetmişlerdir, bu nedenle bu çiçeklerden biri tuvale damgalanmak üzere seçildiğinde kullanıcı görecek ve çiçeğin adını Malayalamca olarak duyacaktır. Videoyu ve SubRip alt yazılarını izleyin ve indirin.

Bu okul tarafından programın değiştirilme özgürlüğünün uygulanmasıyla yapılan ek bir etkinlik, Tux Paint arayüzünün Kerala eyaletinde konuşulan dil olan Malayalamcaya çevrilmesiydi.

Neden

Programı değiştirme özgürlüğü; okul tarafından temel bilgisayar grafiksel becerilerini öğretme veya çocukları eğlendirme kapsamının ötesine geçmek için kullanılan önemli bir kaynaktır. Onlara bilişim teknolojisinin bağlı olunması gereken bir şey olmadığını, kullanıcıya uygulanması gereken bir şey değil, kullanıcılara gereksinimlerine göre hizmet edecek bir araç olduğunu göstermek için kullanıldı.

Programı Laboratuvar'daki tüm bilgisayarlara kurma özgürlüğü de önemliydi çünkü okul lisanslara yatırım yapmak için ekonomik kaynakları kısıtlıyordu. Okul; programın orijinal ve değiştirilmiş versiyonunun kopyalarını öğrencilere dağıtarak ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım sağlamıştır.

Sonuçlar

Tux Paint'e damga eklemek; öğrenciler için heyecan verici ve zenginleştirici bir deneyim oldu. İlk olarak programın nasıl çalıştığını analiz ettiler ve programın, damgaların uygulanması için kullandığı mekanizmayı keşfettiler. Ardından programın bu özel özelliğinin damgaların eklenmesine nasıl izin verdiğini ve nasıl yapıldığını öğrendiler. Ayrıca görüntülerin değiştirilmesi sırasında GIMP hakkında daha derin bir bilgi edindiler. Tüm süreç onlara sadece yeni tekniksel yetenekler geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda yerel bitki örtüsünü tanımlamak ve takdir etmek için bir fırsat verdi. En önemlisi, programcı olmayan veya çocuk bile olsa, yazılım özgürlüğü verildiğinde bilişim teknolojisini etkileyebileceğini ve geliştirebileceğini öğrendiler.


Atıflar

Yerel çiçeklerle Malayalamca Tux Paint arayüzü, Appooppan Thaady ve Anthoorium çiçeklerinin görüntüsü yanı sıra her iki ses dosyası da Vocational Higher Secondary School Irimpanam'ın izniyle ve CC-BY-SA, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported lisansıyla lisanslanmıştır.