English [en]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   italiano [it]   日本語 [ja]   Nederlands [nl]   português do Brasil [pt-br]   русский [ru]   Shqip [sq]   Türkçe [tr]   українська [uk]   简体中文 [zh-cn]   繁體中文 [zh-tw]  

Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU, özellikle kullanıcılarına özgürlük sağlamak için geliştirilen tek işletim sistemidir. GNU nedir ve hangi özgürlük tehlikede?

GNU Nedir?

GNU, özgür yazılım olan bir işletim sistemidir, yani kullanıcıların özgürlüğüne saygı duyar. GNU işletim sistemi; GNU paketlerinden (özellikle GNU Projesi tarafından yayımlanan programlar) ve üçüncü taraflarca yayımlanan özgür yazılımdan oluşur. GNU'nun geliştirilmesi, özgürlüğünüzü ihlal eden yazılımlar olmadan bir bilgisayarın kullanılmasını mümkün kılmıştır.

Tamamen özgür yazılım olan kurulabilir GNU sürümlerini (daha doğrusu GNU/Linux dağıtımlarını) öneririz. Aşağıda GNU hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

GNU/Linux'u Deneyin

 [i3 pencere yöneticisi ile Hyperbola'nın ekran görüntüsü] 

i3 pencere yöneticisi ile Hyperbola 0.3, cool-retro-term (uçbirim öykünücüsü), Gimp (görüntü düzenleyicisi) ve Iceweasel-UXP (web tarayıcısı)

 [IceWM pencere yöneticisi ile Dragora 3.0-beta1'in ekran
görüntüsü]   [GNOME 3 masaüstü ile Guix 0.15'in ekran görüntüsü]   [i3 pencere yöneticisi ile Hyperbola 0.3'ün ekran
görüntüsü]   [LXDE masaüstü ile Parabola 2020'nin ekran görüntüsü]   [GNOME 3 masaüstü ile PureOS 8'in ekran görüntüsü]   [MATE masaüstü ile Trisquel 8'in ekran görüntüsü] 
Dragora / IceWM Guix / GNOME3 Hyperbola / i3 Parabola / LXDE PureOS / GNOME3 Trisquel / MATE

... veya GNU'nun bileşenlerini deneyin

Özgür Yazılım Hareketi Nedir?

Özgür yazılım hareketi, özgür yazılımdan gelen özgürlüğü bilişim kullanıcılarına kazandırmak için kampanyalar yapar. Özgür yazılım, kullanıcıların kendi hesaplamalarını onların denetimine verir. Özgür olmayan yazılım, kullanıcıları yazılımın geliştiricisinin tahakkümüne sokar. Açıklama videosuna bakınız.

Özgür Yazılım Nedir?

Özgür yazılım; kullanıcıların yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlüğüne sahip olduğu anlamına gelir.

Özgür yazılım; ücretle ilgili değil, özgürlükle ilgilidir. Kavramı anlamak için “bedava bira”daki gibi değil, “özgür konuşma”daki gibi “free”yi düşünmelisiniz.

Daha doğrusu özgür yazılım, bir programın kullanıcılarının dört temel özgürlüğe sahip olduğu anlamına gelir:

  • Herhangi bir amaç için programı istediğiniz gibi çalıştırma özgürlüğü (özgürlük 0).
  • Programın nasıl çalıştığını inceleme özgürlüğü ve programı istediğiniz gibi yapın (özgürlük 1). Kaynak koduna erişim bunun için bir ön koşuldur.
  • Başkalarına yardım edebilmeniz için kopyaları yeniden dağıtma özgürlüğü (özgürlük 2).
  • Değiştirilmiş sürümlerin kopyalarını başkalarına dağıtma özgürlüğü (özgürlük 3). Bunu yaparak tüm topluluğa değişikliklerinden yararlanma şansı verebilirsiniz. Kaynak koduna erişim bunun için bir ön koşuldur.

Teknoloji ve ağ kullanımındaki gelişmeler bu özgürlükleri 1983’te olduğundan daha da önemli hâle getirmiştir.

Günümüzde özgür yazılım hareketi, GNU sistemini geliştirmenin çok ötesine geçer. Yaptıklarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek Özgür Yazılım Vakfının web sitesine bakabilirsiniz ve nasıl yardım edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

GNU Hakkında Daha Fazla Bilgi

GNU, Unix benzeri bir işletim sistemidir. Bu, birçok programın bir arada içerdiği anlamına gelir: Uygulamalar, kütüphaneler, geliştirici araçları, hatta oyunlar. Ocak 1984'te başlayan GNU'nun geliştirilmesi, GNU Projesi olarak bilinir. GNU'daki programların birçoğu GNU Projesi'nin himayesinde yayımlanmaktadır; onları biz GNU paketleri olarak adlandırıyoruz.

“GNU” ismi, “GNU's Not Unix (GNU, Unix Değildir)” ifadesinin özyinelemeli bir kısaltmasıdır. “GNU”, tek heceli bir şekilde, İngilizce'de “grew” kelimesiyle aynı şekilde, r yerine n kullanılarak, g'noo şeklinde telaffuz edilir.

Unix benzeri bir sistemdeki, makine kaynaklarını tahsis eden ve donanımla haberleşen programa “çekirdek” denir. GNU, genellikle Linux adındaki bir çekirdek ile kullanılır. Bu bileşim, GNU/Linux işletim sistemidir. GNU/Linux milyonlarca kişi tarafından kullanılsa da çoğu kişi onu yanlışlıkla “Linux” olarak adlandırıyor.

GNU'nun kendi çekirdeği olan Hurd, 1990'da (Linux başlamadan önce) başlatıldı. Gönüllüler, Hurd'u geliştirmeye devam ediyor çünkü ilginç bir teknik proje.

Daha Fazla Bilgi

GNU Projesi; topluluğu arkadaşça, samimi ve kibar bir şekilde iletişim kurma konusunda ısrarcıdır. GNU Kibar İletişim Yönergeleri'ne bakınız.

GNU Gezegeni RSS Beslemesi

Charity Navigator awards the FSF coveted four-star rating for the seventh time in a row: Recently, we got some terrific news: Charity Navigator, an independent evaluator of US-based nonprofit...

Register today for LibrePlanet -- or organize your own satellite instance: LibrePlanet started out as a gathering of Free Software Foundation (FSF) associate members, and has remained a commu...

Why freeing Windows 7 opens doors: Since its launch on January 24th, we've had an overwhelming amount of support in our call to "upcycle" Windows 7. Truthfully, the signature count flew f...

Eyleme Geçin

Daha Fazla Eylem Maddesi

Bu Yüksek Öncelikli Alanlar'ın herhangi birine katkıda bulunabilir misiniz?

  • Özgür telefon işletim sistemi,
  • ademimerkeziyetçi, birleşik ve kendi kendine barındırma,
  • özgür sürücüler, aygıt yazılımları ve donanım tasarımları,
  • gerçek zamanlı ses ve görüntülü sohbet,
  • toplulukta yeterince temsil edilmeyen kişilerin katkılarını teşvik etmek,
  • ve dahası.

Bir GNU paketi bakımına yardımcı olabilir misiniz?

Daha fazla bilgi için paket web sayfalarına bakabilirsiniz.

Son GNU Sürümleri

Tüm GNU Paketleri İçin Kısa Açıklamalar

Bugünün Rastgele Paketi…

Guile-gnome

Includes guile-clutter, guile-gnome-gstreamer, guile-gnome-platform (GNOME developer libraries), and guile-gtksourceview. (doc)

YUKARIYA GİT

[FSF logosu] “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”

KATIL MAĞAZA

FSF'nin ayrıca Avrupa, Latin Amerika ve Hindistan'da kardeş kuruluşları vardır.
Onlara katılmaktan çekinmeyin!