Toto je překlad anglického originálu stránky.

Motivy pro psaní svobodného softwaru

Bylo by chybou si myslet, že všechen vývoj softwaru má jeden jednoduchý motiv. Zde jsou některé důvody, proč lidé píší svobodný software.

Zábava
Pro některé lidi, často nejlepší programátory, je psaní softwaru ta největší zábava, zejména pokud nad sebou nemají žádného šéfa, který by jim nařizoval, co mají zrovna dělat.
Tuto motivaci sdílí téměř všichni vývojáři svobodného softwaru.
Politický idealismus
Touha vytvářet svobodný svět a pomáhat uživatelům počítačů vymanit se z moci vývojářů softwaru.
Obdiv
Když napíšete úspěšný a užitečný svobodný program, uživatelé vás budou obdivovat. To je skvělý pocit.
Pověst profesionála
Když napíšete úspěšný a užitečný svobodný program, je to dostatečný důkaz toho, že jste dobrý programátor.
Komunita
Mnoho programátorů chce být součástí komunity a spolupracovat s ostatními lidmi na veřejných projektech svobodného softwaru.
Vzdělávání
Tvořit svobodný software je příležitost, jak dramaticky zlepšit svoje technické a sociální dovednosti; Pokud jste učitel, povzbuďte svoje studenty, aby se zapojili do existujícího svobodného softwarového projektu nebo s nimi takový projekt založte – bude to pro ně skvělá příležitost.
Vděčnost
Když roky používáte komunitní svobodný software a pomáhá vám ve vaší práci, cítíte vděčnost a závazek k jeho vývojářům. Napsat program, který bude pro mnoho lidí užitečný, je šance, jak jim to oplatit.
Zášť k Microsoftu
Je chyba zaměřovat svoji kritiku jen úzce na Microsoft. Samozřejmě že Microsoft je špatný, protože dělá nesvobodný software. Ba co víc, často jde o různé druhy malwaru včetně DRM. Nicméně mnoho jiných společností dělá podobné věci a největším nepřítelem svobody je dnes Apple.
Ale i mnoho jiných firem dělá tyto věci. Nicméně je pravda, že mnoho lidí zcela opovrhuje Microsoftem a někteří přispívají ke svobodnému softwaru z tohoto důvodu.
Peníze
Značná část lidí bere plat za to, že vyvíjejí svobodný software nebo na něm vystavěli svoje podnikání.
Moci používat lepší program
Lidé často vylepšují programy, které sami používají, aby si práci s nimi co nejvíce zpříjemnili. (Někteří komentátoři neuznávají jiné důvody než tento, ale jejich pohled na lidskou povahu je příliš zúžený.)

Lidská povaha je složitá a je celkem obvyklé, že k určitému jednání vede současně více důvodů.

Každý jsme jiný a můžou být i jiné důvody, které zde nejsou uvedeny. Pokud o nějakých dalších víte, napište nám prosím e-mail na <campaigns@gnu.org>. V případě, že to budou motivy, které mohou ovlivnit mnoho vývojářů, přidáme je do seznamu.