Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür Yazılım Geliştirmenin Gerekçeleri

Yazılım geliştirmek için sadece tek bir basit gerekçe varmış gibi bir fikre kapılmayın. İnsanları özgür yazılım geliştirmeye yöneltecek gerekçelerden bazılarını bu yazıda paylaşıyoruz.

Eğlence
Bazı insanlar için, genellikle çok iyi programcılar için, yazılım geliştirmek, özellikle de kendilerine ne yapmaları gerektiğini söyleyen bir patron olmadığında, bir eğlencedir.
Neredeyse bütün özgür yazılım geliştiricileri bu gerekçeyi paylaşır.
Siyasi idealizm
Özgürlüklerle dolu bir dünya kurma ve yazılım geliştiricilerinin iktidarından kaçmak isteyen bilgisayar kullanıcılarına yardım etme arzusu.
Takdir toplamak
Eğer başarılı ve kullanışlı bir özgür program geliştirirseniz kullanıcılar sizi takdir eder. Bu durum da sizi epey iyi hissettirir.
Profesyonel İtibar
Eğer başarılı ve kullanışlı bir özgür program geliştirirseniz, bu durum sizi iyi bir programcı olarak göstermeye yetecektir.
Topluluk
Herkese açık özgür yazılım projelerinde başka insanlarla birlikte ortaklaşa çalışarak bir topluluğun içerisinde yer almak, birçok programcı için nedendir.
Eğitim
Özgür bir yazılım geliştirirseniz, bu durum genellikle sizin teknik ve sosyal özelliklerinizde önemli ölçüde bir ilerleme kaydetmenize olanak sağlar; eğer öğretmenseniz, öğrencilerinizi mevcut bir özgür yazılım projesinde yer almak veya özgür bir yazılım projesi geliştirmek amacıyla özendirmeniz, onlar için mükemmel bir fırsattır.
Minnettarlık
Eğer yıllardan beri topluluğun özgür programlarını kullandıysanız ve bu durum çalışmalarınız için önem taşıyorsa, programların geliştiricilerine karşı minnettar ve borçlu hissediyor olabilirsiniz. Birçok insan için kullanışlı bir program yazmanız, bu borcu ödemeniz için bir fırsattır.
Microsoft'a karşı duyulan nefret
Eleştirileri salt Microsoft'la odaklamak yanlıştır. Microsoft gerçekten de, özgür olmayan bir yazılım geliştirdiği için, kötü niyetlidir. Daha da kötüsü, DRM'i de içeren birçok nedenden ötürü de çoğunlukla kötü amaçlı bir yazılım üretmesidir. Bununla birlikte, birçok başka şirket de bunları yapıyor olsa da, günümüzde özgürlüğümüzün en büyük düşmanı Apple'dır.
Yine de, birçok insanın Microsoft'tan tümüyle nefret ettiğini ve bazılarının bu duyguyla özgür yazılıma katkıda bulunduğu gerçeğini göz ardı etmeyelim.
Para
Dikkate değer sayıda insan, özgür yazılım geliştirmek için bir ücret alıyor veya bu çerçevede kendine bir iş alanı yaratıyor.
Daha iyi bir program kullanma isteği
İnsanlar, genellikle, kullandıkları programları daha kullanışlı hale getirmek için onları geliştirmek için çalışırlar. (Bazı eleştirmenler bundan başka hiçbir gerekçe tanımıyorlar, ama insan doğasıyla ilgili çizdikleri resim çok dar kapsamlı.)

İnsan doğası karmaşıktır ve bir kişinin bir eyleminin birden fazla gerekçesi olabilir.

Her birey birbirinden farklıdır ve burada yazılmamış birçok farklı gerekçe de olabilir. Eğer burada yer almayan bir gerekçe olduğunu düşünüyorsanız, lütfen <campaigns@gnu.org> adlı adresimize e-posta atın. Eğer biz de birçok geliştiriciyi etkilediğini düşündüğümüz başka gerekçeleri bulduğumuzda bu listeye ekleyeceğiz.