Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

JavaScript Lisans Web Etiketleri

Bir siteye sıkıştırılmış [minified] JavaScript koyan bir web sorumlusuysanız, sıkıştırılmış dosyaların kendilerini değiştirmeden lisanslarını ve kaynak kod konumlarını belirtmek için bir yöntem öneriyoruz. Özellikle JavaScript'in GNU lisansları altında olduğu durumlarda yararlı olsa da, Loic Duros'un JavaScript'inizi Özgürleştirmek yazısının 3.2. bölümünde önerilen ek izni içermiyor.

JavaScript lisans web etiketleri yöntemi sıkıştırılmış JavaScript kod dosyaları içindir. Bu yöntem GNU yazılım lisanslarındaki ilişkili koşullara uyumludur ve LibreJS'nin bir sitedeki bilgilerin doğruluğunu onaylamasını sağlar.

Web etiketlerinin kullanımı, ilgili JavaScript kaynak dosyalarının, onları özgür bir lisans altında uygun bir şekilde yayınlayan lisans bildirimlerini taşıdığını varsayar. Kaynak kodu özgür değilse, derlenmiş kod da değildir ve özgür kaynak kodunun uygun bir şekilde yayınlanması için lisansın belirtilmesi esastır. Henüz bunu yapmamışsanız, lütfen ilk önce bunu yapın.

Web etiketlerini, bir programın fark edebileceği şekilde lisanslarını göstermek için sıkıştırılmamış JavaScript dosyalarında da kullanabilirsiniz; ancak bunlar kaynak dosyalardır, bu yüzden lütfen onlara insanlarca okunabilir lisans bildirimlerini koymayı unutmayın. Bu bildirimleri ihmal etmek, bu dosyaların yasal durumu hakkında belirsizlik yaratacaktır.

Web etiketleri yöntemi, doğrudan HTML sayfalarının içerisine eklenen gömülü JavaScript için uygun değildir, bunların lisans bilgisi doğrudan bulundukları sayfalarda belirtilmelidir.

Bu biçimi neden tasarladığımız hakkında daha fazla bilgi için, gerekçe açıklamamıza bakabilirsiniz.

Etiketler sayfasını yazmak

Sitenize, JavaScript lisans web etikleri için bir sayfa ekleyin. Sizin için uygun olan istediğiniz konum ve dosya adını kullanabilirsiniz, diğerleri bağlantılar aracılığıyla erişecektir. Sayfa id="jslicense-labels1" özelliğiyle işaretlenmiş bir tablo içermelidir. Bu isim otomatik araçların tabloyu kolayca bulmasını sağlar ve hangi biçimle karşılaşacaklarını söyler. Bu tablonun her bir satırında üç hücre olmalıdır, sitede kullanılan bağımsız bir JavaScript dosyası, lisansı ve ziyaretçilerin kaynak koduna nasıl erişebileceği hakkında bilgi sunmalıdır.

Her satırdaki ilk hücre site tarafından kullanılan bir JavaScript dosyası ismini içerecektir. Hücre bu dosyaya bağlantı etiketini içermelidir, tam da sitedeki script etiketlerinde olduğu gibi.

İkinci hücre bu JavaScript dosyasının lisansına ilişkin bilgiyi sağlamalıdır. Bu hücre lisansın tüm metnine bir bağlantı etiketini içermelidir, metni de lisansın tam adını belirtmelidir. Eğer lisansın birden fazla sürümü varsa, sürüm numarası ve dosyanın lisansın sonraki sürümleri altında olup olmadığına ilişkin bilgi de yer almalıdır. İyi şekildeki lisans tanımlayıcıları ve ilişkili bağlantıları şöyledir:

Üçüncü hücre JavaScript'in kaynak koduna bir bağlantı içermelidir. Kaynak kodu tek bir sıkıştırılmamış JavaScript dosyası, bir tar.gz arşivi veya bir .zip arşivi olabilir. Eğer kaynak arşivi birden fazla JavaScript dosyası içeriyorsa, arşivin içerisinde sitede barındırılan dosyaya denk tek bir dosyanın oluşturulması için bu tekil kaynak dosyaları nasıl birleştirilecekse o şekilde listeleyen 00-INDEX dosyası da yer almalıdır. Eğer sitede sunulan ve ilk hücrede verilen bağlantıdaki JavaScript, zaten kaynak kodu biçimindeyse, bu hücrede aynı URL'ye yine bağlantı verin.

Aşağıda kullanımı göstermek amacıyla bir örnek tablo yer alıyor. Bu site sadece tek bir JavaScript dosyası kullanıyor: Expat lisansı altında dağıtılan sıkıştırılmış bir jQuery 1.7 dosyası. Tablo dosyayı karşılık gelen lisans bilgisi ve tam kaynak koduna bir bağlantıyla listeliyor:

<table id="jslicense-labels1">

<tr>
<td><a href="/js/jquery-1.7.min.js">jquery-1.7.min.js</a></td>

<td><a href="http://www.jclark.com/xml/copying.txt">Expat</a></td>

<td><a href="/js/jquery-1.7.tar.gz">jquery-1.7.tar.gz</a></td>
</tr>

</table>

Bu sayfa, sitenizin normal düzeni ve gezinti araçları da dahil olmak üzere başka metin ve biçimlendirmeleri içerebilir, ancak tablo sayfada belirgin bir şekilde gösterilmelidir.

Etiketler sayfasına bağlantılar

JavaScript kullanan her sayfada, yukarıda anlatılan etiketler sayfasına işaret eden bir bağlantı koyun. Bu bağlantıyı rel="jslicense" ile işaretleyin, böylece otomatik araçlar onu bulabilsin. Örneğin, nihai bağlantınız şöyle olabilir:

<a href="/about/javascript" rel="jslicense">JavaScript lisans bilgisi</a>

Bu bağlantı küçük olabilir ama sitenizi ziyaret eden insanlar tarafında kolayca görülebilmelidir.

Notlar

Bunları yapmanız durumunda GNU Genel Kamu Lisansı gibi GNU yazılım lisanslarının ilgili koşullarına uymuş olacaksınız. Ayrıca bunlar diğer pek çok özgür yazılım lisansıyla uyumlu olmanız için de yetmelidir, ancak kesinlikle tümüyle uyumlu olacaklardır diyemeyiz. Her zamanki gibi, dağıtım için kullandığınız her özgür yazılım lisansının koşullarını anladığınızdan ve kavradığınızdan emin olun.